Fakta o školném pro vysokoškoláky

02. 09. 2010 5 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
A je to tady. Po bouřlivé diskuzi na všech úrovních - od studentů v hospodách až po úřad vlády – začne od zimního semestru 2013 pro nové vysokoškoláky platit odložené školné. Až 10000 Kč za semestr. Sami studenti v otázce školného nejsou za jedno, rektoři opatrně souhlasí, za předpokladu, že to nebude na úkor peněz, které od státu dostávají.

Jen věřím, že školné není cíl, ale pouze jeden z prostředků, jak dosáhnout lepších univerzit v České republice.

Málokdo si je však vědom toho, že školné se od roku 1993 pokoušely zavést, více či méně tvrdě, všechny vlády. S výjimkou té ČSSD. Ano, již v roce 1993, nám bylo školné doporučeno OECD a Světovou bankou.

Otázka školného není pro akademickou obec ani politickou scénu žádnou novinkou. Níže uvedený přehled mapuje cestu školného od naprosto šílených a nefunkčních porevolučních návrhů až po současnost. Školné si svou cestu razilo dlouhých sedmnáct let.

1994

Na doporučení OECD se zvažuje první návrh školného v historii samostatné ČR. Vláda Václava Klause školné zvažuje, ovšem návrh je zameten pod stůl z důvodů nedostatečné politické podpory i nesouhlasu rektorů. Školné by si totiž školy nemohly nechat, ale bylo by odvedeno do státní pokladny.

Postoj vlády:

U vysokoškolského studia bude nutno míru nezbytné finanční účasti státu ještě zvážit. [zdroj: vlada.cz]

1998

Ministr školství Jan Sokol (pozdější kandidát na prezidenta) v Tošovského vládě předkládá návrh vysokoškolského zákona, ve kterém by se se školným počítalo ve výši cca 6000 Kč za semestr. Školné nakonec muselo z nárhu zákona vypadnout a to ze dvou důvodů. Zákon by neprošel jako celek. Zejména pak kvůli nesouhlasu levicových stran. A ani akademická obec nebyla s návrhem spokojená, kvůli podezření, že školy by dostaly od státu o to míň, kolik by vybraly na školném.

Postoj vlády:

Vláda považuje za účelné, aby se na nákladech vysokoškolského studia podíleli i sami studenti a tím vyjádřili vlastní odpovědnost za své studium. [zdroj: vlada.cz]

2000

Na obzoru je škrtání peněz ve školství, především pak v tom vysokém. Rektoři společně vydávají prohlášení, ve kterém žádají školné a situaci považují z finančního hlediska jako neudržitelnou. Ministr školství Eduard Zeman ve vládě Miloše Zemana je však zásadně proti.

2001

Petr Matějů připravuje návrh zákona o vysokých školách, který by obsahoval i školné. Studenti se připravují na mohutné protesty, Petr Matějů ovšem uklidňuje, že je rok před volbami a zákon stejně neprojde, takže na protesty je brzy.

Postoj SKRVŠ

17.1 2001

  1. Eventuální zavedení školného nesmí být izolovaným aktem, ale součástí řešení celého komplexu otázek financování VŠ.

  2. Musí být vyloučeno, aby školné poskytlo možnost pro omezení financování VŠ z veřejných zdrojů. 

  3. Školné se nesmí stát sociálním sítem v přístupu k vysokoškolskému studiu.  [zdroj: skrvs.cz]

Tady už školné začíná nabírat podoby jak ho známe dnes, ovšem s rozdílem, že Matějů počítal s částkou 6000 Kč – 26000 Kč za semestr.

2002

Matějův návrh byl skutečně zamítnut. K moci se dostává Vladimír Špidla a jeho vláda. Pro školné nastávají špatné časy až do roku 2006

Postoj vlády

Vláda se zavazuje k zachování principu bezplatného veřejného základního, středního i vysokého vzdělávání. [zdroj: vlada.cz]

2004

Pravicoví senátoři navrhují školné. Jeho výše již připomíná současnost, hovoří se o částce kolem 3000 - 9000 Kč za semestr.

2005

Návrh byl v parlamentu zamítnut. U moci je vláda Stanislava Grosse

Postoj vlády

Vláda se zavazuje zachovat a rozšiřovat dostupnost vzdělání a princip bezplatného školství. [zdroj: vlada.cz]

2006

Při vyjednávání o vládě mezi ČSSD, ODS, SZ a KDU-ČSL je NEzavedení školného prvním bodem, na kterém se strany shodly.

2007

Situace je poměrně zmatená. I když oficální postoj vlády mluví opačně, premiér Topolánek veřejně školné schvaluje a mluví o potřebě jeho zavedení, to samé deklaruje i jeho ministrině školství Kuchtová (při projevu 3.10 na zahájení akademického roku). Petr Matějů začíná pracovat na Bílé knize, která by měla nastínit reformu školství. Mimo jiné předpokládá zavedení školného do roku 2010. Také předpokládá potřebu stipendií a studentských půjček.

Postoj vlády

Topolánkova Vláda nezavede školné, ale otevře diskusi o větším zapojení soukromých zdrojů do školství. [zdroj: vlada.cz]

2008

Premiér Topolánek opět veřejně podporuje školné. To již dostává konkrétnější podobu ve formě odloženého školného a s výší kolem 10000.

2009

OECD po několikáté opět vyzývá k zavedení školného

2010

Ministr školství Josef Dobeš ve vládě Petra Nečase oznamuje, že školné bude zavedeno ve školním roce 2013/2014 a jen pro nastupující studenty. Konkrétnější návrh studentských půjček, stipendií, výjimek atd. připravuje kdo jiný, než neúnavný bojovník za zavedení školného - Petr Matějů. Jisté také je, že od roku 2012 bude uveden do chodu systém studentských půjček (mluví se o částce cca 54000 Kč ročně), spoření na studia, grantů a stipendií.

Současný stav

Zástupci studentů z SKRVŠ odmítají školné úplně (oproti svému postoji z roku 2001, kdy měli víceméně konstruktivní požadavky a připomínky ke školnému). "Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že systém odložených splátek vede k soustavnému zvyšování školného a poklesu veřejných výdajů na vysoké školství," sdělila tajemnice komory Heda Čepelová. Studenti se proto bojí, že budou podfinancované školství dotovat ze svého. Navíc by se podle Čepelové stalo školné překážkou pro chudé studenty. [Zdroj ihned.cz]

Bezplatné školství = sociálně nespravedlivé školství

Argument "nedostupností vzdělání pro chudé" je téměř na denním pořádku. A jistě je oprávněný – v systému půjček, stipendií a grantů se musí tento problém náležitě ošetřit, abychom nepřicházeli o nadané studenty z chudších poměrů. Ovšem již méně pozornosti se věnuje myšlence, že současný systém dotování škol je sociálně nespravedlivý ve své podstatě. Rozdíl v příjmech mezi absolventy VŠ a SŠ dosahuje až 90%, viz graf ČSÚ v analýze MŠMT

bohaty_student

Studenti VŠ jsou tedy svým způsobem horních deset tisíc, kteří budou jednou vydělávat nejvíce. A aby mohli, jsou na svých studiích placeni z peněz lidí, kteří na takové příjmy nikdy nedosáhnou. Což silně zavání přerozdělováním peněz od chudších skupin obyvatelstva k těm bohatším.

Pravdou je, že podoba jakou školné dostane, je zatím velmi mlhavá. Měli bychom o ní vědět více, ale nevíme. Bude se na humanitních oborech platít méně nebo nic, narozdíl od práv a provozně ekonomických oborů? Bude se školné do budoucna dále zvyšovat? Sníží se příspěvky státu na vysoké školství na úkor školného? Jak budou  vypada stipendia a půjčky? Když se na to podíváme podrobněji, zjistíme, že nevíme téměř nic. Proto jakékoli protesty proti škoství jsou stejně hloupé jako protesty proti ještě nenarozenému dítěti. S argumentem, že z něj jednou určitě vyroste zloděj. I jakékoli prohlášení typu deset důvodů proč nezavádět školné, v tomto světle ztrácí na své údernosti. Jako studenti bychom tedy neměli ztrácet čas protestováním proti školnému (prostě bude, je čas se s tím smířit), ale spíše se zaměřit na to, aby jeho výsledná podoba byla pro nás a VŠ maximálně přínosná. Teď je k tomu nejlepší čas, podoba školného se teprve utváří.

Školné ve světě, především v Evropě

Argumenty SKRVŠ ovšem jsou poměrně rozumné. Je pravdou, že v USA je v současné době ve studentských půjčkách 830 miliard dolarů. Média to prezentují jako možnou další hypoteční bublinu, což je dozajista pouhou spekulací, ovšem určité problémy se splácením tohoto dluhu můžeme pozorovat již dnes.

V Británii, kde školné funguje již řadu let, nyní probíhá diskuze o změně celého systému. Nový návrh počítá s tím, že školné by studenti spláceli procentem ze své budoucí mzdy. Uvádí se 0,25% – 2% po dosažení průměrného příjmu. To se jeví jako velmi odvážný nápad jak motivovat univerzity produkovat co nejkvalitnější absolventy a zajistit část financování ze soukromých zdrojů zároveň.

Když se podíváme, jak otázku financování VŠ řeší v Evropě, také nedostaneme jednoznačnou odpověd. Co stát, to jiné řešení. V Německu je dokonce otázka školného ponechána na jednotlivých spolkových zemí. Jen pro přehled uvádím seznam zemí s a bez školného. Kompletní najdete zde.

Země se zavedeným školným:

Velká Británie

Irsko

Maďarsko

Nizozemsko

Španělsko

Země, kde studenti neplatí školné

Francie

Řecko

Švédsko

Finsko

Slovensko

Reforma vysokých škol

Řešit, jestli je školné dobré či ne, nemá již dnes moc smysl. Školné bude. Univerzity si tím pravděpodobně přilepší do svého rozpočtu poměrně slušnou částkou. Co by se mělo diskutovat je, jak se k tomu univerzity postaví. Studenti by měli tvrdě bojovat za to, aby se úroveň výuky na našich univerzitách pozvedla, když už se kvůli vzdělání budou muset zadlužit. Ač žebříčky srovnávání univerzit jsou sporné a jejich průkaznost může být diskutovaná, to že mezi stovkou nejlepších univerzit v Evropě má ČR jediného zástupce mluví za vše.

Když budou studenti škole posílat peníze, budou za to chtít odpovídající kvalitu. A ta se nedostaví, pokud se neprovede zásadní reforma vysokého školství. Musí se zredukovat počet vysokoškolských škol, kterých je u nás na jednoho obyvatele téměř třikrát více než ve Velké Británii, provést opatření, která by vedla k eliminaci kupování si titulů, což je mnohem vážnější problém než se zdá, a celkově podpořit zkvalitnění výuky. Nic z toho nás ovšem v dohledné době nečeká.

Studenti by měli tvrdě bojovat za to, aby se úroveň výuky na našich univerzitách pozvedla, když už se kvůli vzdělání budou muset zadlužit

Od příštího roku sice dojde k určité změně ve financování VŠ, kdy na výuku bakalářů školy příští rok dostanou pouze 95 % letošních peněz, magistrů jen 90% a na výuku doktorandů jen 80% peněz. Zbytek budou moci získat na základě kvality svého výzkumu, zahraniční spolupráce atd. To je ovšem zatím vše.

Třešnička na dortu

Současný ministr Dobeš proslul výrokem, že vysoké školy jsou až třešnička na dortu. Dal tak jasně najevo, že se hodlá zaměřit spíš na reformu základních a středních škol než na reformu vysokého školství. Vychází z myšlenky, že bez kvalitního základu v podobě středních, základních či mateřských škol není možné reformovat ty vysoké. Možná má pravdu. Jen věřím, že školné není cíl, ale pouze jeden z prostředků, jak dosáhnout lepších univerzit v České republice. Pokud školné zůstane jen jako osamělý sloup, bylo jeho zavecení zcela nesmyslné. Pokud se však stane jen jedním z pilířů, o které se bude opírat celková reforma, má to smysl.

Jiří Opletal

šéfredaktor

Autoři: Jiří Opletal
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 02. 2018 0

Jak žít spokojeně, růst a zářit? Rozhovor s Pavlem Filipem!

Číst více
26. 01. 2018 6

Končící rektor Balík studentům ČZU: Buďte hrdí na svou univerzitu!

Číst více
09. 11. 2017 18

Volby do akademického senátu PEF ČZU

Číst více

Komentáře

Uživatel
Marek Jalovec
Marek Jalovec - 03 září, 2010 - 21:27

Diky za perfektni clanek!

| 26
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 září, 2010 - 08:06

Hezky si to napsal Jirko. Podle mě školné určitě smysl má. A proč to tvrdím? Jeden "Spolužák" udělal přijímačky jen proto, aby nemusel platit daně. Pochopitelně krom zápisu se ve škole už neukázal. Nu a jak řešit chudé talentované studenty? Výše školného a stipendii (hlavně na stípka nezapomenout) by se měl odvozovat od dosaženého průměru v každém semestru. Klíďo bych to hodil jako spojitou funkci... ať máme motivaci méně chlastat a víc se učit :)

| 21
DanaCharles
DanaCharles - 19 září, 2010 - 20:55

Some time before, I really needed to buy a good car for my business but I didn't earn enough cash and could not purchase something. Thank God my father adviced to take the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> from trustworthy creditors. Thus, I acted that and was happy with my financial loan.

| 47
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 ledna, 2011 - 18:41

Švédsko a Finsko mají v TOP místech hodnocení většinu svých vysokých škol - na rozdíl od všech zde uvedených zemí se zavedeným školným. Nejhorší je situace v USA (tedy jedno z nejvyšších školných), kde se např. do ARWU dostává jen několik procent univerzit poskytujících i doktorské vzdělání, takže ono to asi se školným nesouvisí vůbec nebo je dokonce korelace školné-věda negativní... A vlastně to není ani tak překvapující - absolvent zatížený splácením školného nepůjde zrovna ochotně na postgraduál (ten není nikde zrovna dobře placen - např. na MIT základní stipendium nepokryje ani školné) a už vůbec nebude mít dost odvahy jít do nového tématu s nadějí, že během prvních dvou nebo dokonce tří let nedosáhne na žádné granty a projekty - jenže právě nadšení doktorandi a postdoci jsou hlavními nositeli nových nápadů a myšlenek...

| 20
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 října, 2011 - 20:02

Nesouhlasím s článkem. Školné je a vždy bude sociální znevýhodnění. Závidím těm, kteří píšou třeba "aspoň mě to přinutí se učit a neutrácet za chlast". Možná Vás na to studium a chlastání sponzorují rodiče. Já sama mám spolubydlící studenty. Na čzu jsou 4x cca 2-3h týdně ve škole a zbytek času jen tak sedí, čtou si, hrají, čumí na filmy a pod. Lidi ze sociálně slabších rodin jako třeba já, mají narvaný rozvrh na 2-3dny kolik to jen rozvrh povolí a zbytek dřou v práci jako barevní. Pak se vracíme zničení a unavení a dokud nepadneme únavou, šprtáme. O prázdninách makáme ještě větší mírou a o nějaké dovolené si můžeme nechat zdát. Až třeba já dostuduji, nebude mi odměnou statisícový plat, protože jsem se rozhodla studovat obor, ve kterém budu zejména pomáhat lidem a který není moc dobře finanocovaný. Studuji, abych byla ve svém životě užitečná a nápomocná potřebným. Nejsem extra talent, abych měla samý áčka a tím pádem stipendium. Ale na rozdíl od některých, nemám čas utrácet peníze v hospodách a podobně. Takže všichni zhýčkaní mamánci co si myslí, že školné bude super, ať se zkusí živit sami.

| 15

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙