Historické okénko: Suchou gumou z Bohnic do Suchdola

18. 12. 2015 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Věděli jste o možnosti, která se doslova rýsuje už od začátku 20. století, ale zatím nebyla z papíru transformována do betonu? Možnosti, která by výrazně zrychlila přesun z Bohnic do Suchdola? Další řádky Vám objasní, nechají vás v úžasu a přivedou k jasné volbě přání při padající hvězdě. Most!

Před zastávkou Roztocká (směrem blíže k Dejvicím) by mohl být most, který by urychlil přesun v dopravních prostředích. Ještě, než byste vjeli na most z Bohnic, ponořili byste se pod hlínu, do tunelu, aby se zpříjemnil pocit z jízdy a nemusel se kopírovat terén víc, než je třeba. Mostem jedoucí auto by se napojilo na silnici stávající zhruba v místech dnešní stanice V Sedlci. Kolik návrhů, tolik variant možného vedení cesty.

Celý nápad vychází z myšlenky Pražského okruhu, jehož součástí je trasa z Bohnic na Ruzyni, která je vedena právě Suchdolem.

Obr 3
 
 Spolu s dobou, kdy dochází k rozvoji Prahy, k vývoji opatření, košatosti zákonů, se objevují niance v řešení Pražského okruhu, a tak je možnost, že se most postaví o pár kilometrů dál, v Praze - Řeži. I tato varianta však nenechává jedinou hlavu chladnou a stejně jako u varianty, kdy by trasa vedla Suchdolem, dochází k vášnivým sporům.
 
Jedním z důvodů ústupku od varinaty, která by vedla přes Suchdol, je cena. Z výsledků analýz společnosti Mott&Macdonald vyplývá, že by jižní varianta, která vede Pražský okruh přes „naše území“ stála bezmála 16 miliard korun, do čehož se nezapočítává výkup pozemků v ceně cca 6,4 miliardy Kč.
 
Severní varianta, která překračuje Vltavu poblíž Řeže, by stála 7 miliard, a jedná se tedy o výrazně menší prasátko k rozbití.
 
obr 4
  
Levnější varianta se navíc vyhne chráněným územím na severním okraji Prahy. Jižní varianta protíná přírodní památky „Sedlecké skály“ a „Zámky“, rovněž přírodní park „Drahaň-Troja“. Pokud jde o dopravní infrastruktury, hraje zde svou roli i čas, doba, za kterou jste schopni úsek projet - v tomto ohledu mešká severní varianta o 8 kilometrů za tou jižní.
  
obr 4
 
Jednou z původních variant designu mostu je ta ze čtyřicátých let minulého století. Jeho výstavbu však přerušila válka, a po válce ani okruh, ani most dostavěn nebyl. 
 
A proč vůbec něco jako okruh? Vše vychází z problematiky zatížení centra, do kterého se paprsčitě sbíhají silnice a vystavují ho tak zbytečnému zatížení. 
Vytvoření okruhu jako součásti transevropské dálniční sítě by znamenalo ulehčení městu, zrychlení dopravy např. ze západní do východní části ČR a ne nutnost se zamotat v Praze.
Top komentář
18 prosince, 2015 - 22:52 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Neni nahodou i jednim z duvodu, proc se to nikam neposunulo to, ze obyvatele Suchdola sepisovali petice proti vystavbe tohoto mostu?

 
 
Jak vše nakonec dopadne? Nechme se překvapit. Fakt je ten, že diskutované místo je tématem už skoro sto let a spory o to, kudy trasu vést, ještě nějakou dobu setrvají.

Mrkni taky na tohle

03. 03. 2019 0

Nedělní přehled je tu! Na co se můžete těšit v následujícím týdnu?

Číst více
24. 02. 2019 0

To nejzajímavější ve 3. týdnu semestru

Číst více
23. 12. 2018 0

Památník velkého hrdiny před branami ČZU

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 18 prosince, 2015 - 22:52

Neni nahodou i jednim z duvodu, proc se to nikam neposunulo to, ze obyvatele Suchdola sepisovali petice proti vystavbe tohoto mostu?

| 54
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 prosince, 2015 - 16:41

Obyvatelé Suchdola protestují proti celé jižní trase pražského okruhu

| 48

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙