HRADY NA VLASTNÍ KŮŽI: Švihov je mrtvý, ať žije Švihov!

04. 08. 2016 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Poslední červencový víkend ovládl západočeský Švihov 12. ročník stále populárnějšího festivalu Hrady.CZ. A protože redakce iZUNu si tuhle akcičku nenechala ujít, máme pro vás teď rekapitulaci všeho důležitého z Hradu i podhradí.

Stejně jako v předešlých ročnících byl páteční večer kromě prvních konertů zasvěcen

také přehlídce karnevalových masek. A tak jsme už u pokladny potkali Bílou paní a o

pár metrů dál si zvesela vykračovala rodinka Flinstounů.

Masky

Než jsme se nadáli, areál nad švihovským nádražím, rozezněly první tóny. Již z programu bylo nad slunce jasné, že letošní Hrady budou opravdu multižánrový festival. V šest hodin večer se o první pozdvižení postaral Ondřej Ládek vystupující pod pseudonymem Xindl X. Tenhle extrémně talentovaný písničkář (Věděli jste například, že napsal scénář k několika dílům seriálu Comeback nebo hudbu k divadelnímu představení Cyrano, Cyrano, Cyrano! hranému napražských Vinohradech?) bavil nejen svými texty, ale i skupinovou choreografií alá tančící medvěd, či krátkými ale o to údernějšími proslovy mezi jednotlivými skladbami.

 

Xindl

Vrcholem pátku měl být jednoznačně koncert „domácích" Mandrage (skupina pochází z nedaleké Plzně). Ještě před nimi, ale Staropramen stage vzal útokem Pražský výběr.

DJ Rockstar

Kdo by si myslel, že jsou tihle chlapíci už v důchodu, šeredně by se spletl. Kapela, která byla mezi lety 1983 - 1986 minulým režimem zakázaná, v roce 2012 oznámila svůj návrat a teď na Švihově předvedla famózní show, při které se bavili nejen pamětníci ale i fanoušci, kteří v době největší slávy „Výběru" nebyli ještě na světě. Právě pro mladší posluchače osvěžil celé vystoupení party kolem Michala Kocába DJ Roxstar. A ano, opět dorazil i Artur Ropotámo!

Pražský výběr

Nastoupit na stage po Pražském výběru bylo nezáviděníhodné. Přesto to plzeňská

kapela zvládla se ctí. I když celý cirkus Mandrage byl na náš vkus až příliš sešňěrovaný vlastní - pro kapelu tak typickou a fanoušky očekávanou - show.

Hodinové vystoupení nabité novinkami z desky Po tmě jsou všechny

kočky černý, ale i osvědčenými hity jako Hledá se žena či Šrouby a matice nemohlo

nikoho urazit. Příjemným překvapením bylo zařazení starších pecek jako Už mě víckrát neuvidíš nebo Kapky proti slzám. S posledními tóny nezbývalo než vyrazit do stanů či jiných příbytků a těšit se sobotu.

Mandrage

O příjemný začátek druhého dne festivalu se postarali slovenští No Name se svojí

zábavnou šedesáti minutovkou. Se stoupající teplotou se blížilo i vystoupení kapely, kterou jsme mohli vidět na zahajovací párty v loňském roce. Ano, řeč je o Skyline. S prvními zvuky jejich vystoupení odcházeli starší návštěvníci se svými ratolestmi na prohlídku hradu Švihov, mládí se však dralo vpřed, aby si užilo 60 minut elektroniky. Kapela publiku nedala vydechnout ani na minutu, takže při hitech Pretty Princes nebo Escapism, tancoval snad opravdu každý, kdo v tu chvíli stál na nohou.

No Name

A prototože jsou Hrady „všežánrové, divokou elektroniku vystřídala na hlavním pódiu kapela neméně divoká – ostatně má to přímo v názvu – ale hudebně přeci trochu jinak zaměřená, Divokej Bill. Kluci z Úval už mají nejdivočejší časy za sebou a občas to na nich, v kombinaci se stále dusnějším počasím, bylo vidět. Vše ale vynahradily zahrané písničky. Až na dvě novinky z připravované desky totiž už všechny doslova zlidověly, a tak bylo o perfektní atmosféru postaráno.

Divokej Bill

Pojďme se teď ale na chvíli vzdálit od pódia a projít se po samotném areálu. První

dojem při příchodu působil poněkud zvláštně. Hned naproti pokladnám totiž ještě

jezdily bagry, aneb stavba/rekonstrukce v plném proudu. Uvnitř areálu už naštěstí byl klid. Při současné bezpečnostní situaci nás zarazila poněkud laxní bezpečnostní

kontrola, ale přítomnost několika policejních jednotek přímo v areálu tento nedostatek alespoň trochu vyvažovala.

Divokej Bill

Festivalové občerstvení je každoročně předmětem mnoha debat. Těžko říct, zda byli letos pivaři alespoň trochu spokojení, na Švihově tekl a na ostatních „Hradech" poteče Staropramen. Nás potěšila přítomnost jeho ovocného speciálu, nealkoholické verze a cideru Carling. Ze stánků s občerstvením nás mile překvapil stánek s belgickými hranolkami ručně krájenými přímo před našimi hladovými pohledy.

areál Švihova

To už se ale blížila jedenáctá hodina a vystoupení největší hvězdy – kapely Kabát.

Prvními tóny si „Kabáti" získali všechny přítomné a následovala rocková smršť. Ruku

na srdce, tihle rockeři z Teplic by mohli hrát dvě hodinky a pořád by bylo něco, co by

šlo ještě zahrát a sklidilo by to obrovský úspěch. Proto je nutné ocenit setlist, který byl na 60 minutovou show poskládán velmi vkusně. Došlo jak na písně z posledního alba Do pekla do nebe, tak i na staré dobré klasiky jako Žízeň, Dě*ky ty to znaj, Dole v Dole nebo Burlaci.

Kabát

Sobotí půlnoc byla tečkou za povedeným festivalem. Hrady CZ si drží velmi vysokou

úroveň. Přitom všem se jim ještě daří postupně zlepšovat kosmetické nedostatky. Série pokračuje již tento víkend na Rožmberku. Více informací i lístky seženete zde.

Nám ostatním nezbývá než se těšit na příští ročník!

Autoři: Adam Valečka Foto: DJ Roxtar, Oficiální FB České Hrady ,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

31. 10. 2019 0

9. ročník Life Sciences Film Festivalu

Číst více
15. 05. 2019 0

Nová Miss Agro 2019 zvolena! Jak probíhal legendární festival plný pití, hudby a dobré zábavy?

Číst více
09. 05. 2019 0

Seznamte se s Marií Růžičkovou, finalistkou Miss Agro 2019 s číslem deset

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙