Interaktivitou proti závislostem?

14. 03. 2017 4 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
iZUN.eu za Vás vyzkoušel protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN, který nyní staví ve stanici nádraží Praha-Dejvice.

V dnešních dobách je závislost možná jeden z nejobvyklejších společenských jevů. Každého napadnou pojmy jako alkohol, cigarety nebo jiné omamné a psychotropní látky. Ale kolik hodin denně strávíme například i chatováním u počítače? Nebo surfováním na internetu s mobilním zařízením v ruce? Mnohdy si tyto závislosti na virtuálních, ale i jiných drogách, ani sami neuvědomujeme. A právě uvědomění je skrz bohatou interaktivitu hlavním poselstvím projektu Revolution Train.

REVOLUTION TRAIN je unikátní projekt protidrogové prevence založený na smyslovém prožitku a interaktivitě.

Na úvod by bylo dobré zmínit několik faktů. Podle celosvětového průzkumu indexu neřesti prováděného roku 2012 americkou agenturou Bloomberg mezi lidmi vě věku 15 - 64 let obsadila Česká republika první příčku v kombinování užívání drog, cigaret a hazardu. Slovensko pro zajímavost skončilo až na 18. místě.

Statistiky dokazují, že nejrizikovější skupinou lidí pro vznik závislostí jsou mladiství a teenageři. Závislost na těžké drogy obvykle vzniká pomalu přes alkohol, tabák a konopí. V poslední době roste obliba pervitinu, tedy metamfetaminu. V roce 2013 se v ČR spotřebovalo přibližně 21,4 tun konopných drog a 6 tun pervitinu.

A právě proto projekt Revolution Train míří na nejrizikovější skupinu mladistvých ve věku 12 - 17 let, interaktivními prostředky se je snaží seznámit s příčinami závislostí a následky užívání drog, nevnucuje, ale nenásilně snaží návštěvníkům naznačit, že jsou svobodní a mají možnost volby mezi zdravým, spořádaným životem, a nicotným životem v područí někoho jiného.

První náčrt protidrogového vlaku vznikl v roce 2000, a po celou dobu budování jej provázely velké potíže. Nakonec se to však velmi úspěšně povedlo. Tuto skutečnost dokládají čísla a fakta. Vlak získal kladné hodnocení i ocenění v Německu, podniká pravidelné tour po městěch nejenom v Čechách. V Praze vlak navštěvuje v průměru 50 lidí/den. K 31. říjnu ho navštívilo již 20.000 lidí.

Už při příchodu k vlaku člověk pociťuje opravdu silný zážitek. To v něm evokuje pohled na 150 m dlouhou a 300 tun vážící soupravu. Jen vstup do tohoto kolosu je přes klasická, uzoučká vlaková dvířka, takže to vyžaduje trošku zručnosti.

Top komentář
20 března, 2017 - 09:06 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Super. Diky za tip na akci.

Celá prohlídka je rozdělena celkem do čtyř vagónů. Každý vagón je členěn na kinosál s videoprojekcí, dialog s výkladem a výstavní prostor. Průchod vagónů je zároveň i putování vyprávěním mrtvého narkomana, který k návštěvníkům promlouvá skrz videoprojekci a snaží se jim přiblížit svůj příběh.

Velmi pozoruhodné jsou stěny kinosálů, které jsou vytvořeny do podoby lidské tkáně. Čím více a hlouběji se dostáváme do příběhu, tím více pozorujeme rozdíly v okolní tkáni, jejíž stav se vlivem drog neustále a velmi rychle zhoršuje.

Po každém kinosále následuje velmi precizně naaranžovaná stěžejní část z dané videoprojekce, ve které probíhá dialog s návštěvníky. Nadchlo nás místo autohavárie zdrogovaného řidiče, vězení a výslech, při kterém se v našem případě náhodně vybraní žáci stylizovali do role policisty a vyslýchaného recidivisty. Bylo opravdu zajímavé pozorovat tok myšlenek dětí, které se v ponurém prostředí do svých rolí skutečně “zažrali”.

Drogové doupě.

Pokud Vás projekt Revolution Train zaujal, neváhejte do něj zavítat. Návštěvu vlaku může v následujících časech vykonat i široká veřejnost, nebo společnost.

Otvírací doba (vždy po předchozí dohodě): 

  • školy: po – pá, 8:00 –16:00
  • veřejnost: po – pá, 16:00-18:20

                        so – ne, dle domluvy

Vstupné:

  • program pro školy: 150 Kč/žák, pedagog doprovod zdarma
  • program pro veřejnost: 150 Kč/osoba, 490 Kč rodinné (2+2, 1+3)
  • ZTP, ZTP/P zdarma

Adresa:

  • Václavkova 1, Praha 6, PSČ 160 00

Kontakt:

  • tel: +420 774 724 757
  • e-mail: info@revolutiontrain.cz

Celkově projekt shledáváme jako velmi pestrý a zdařilý. Doufáme, že ho v nejbližší době vyzkouší co možná nejvíce lidí, jelikož prevence proti drogám není nikdy dost! Proti zákeřnému jedu je nutné bojovat veškerou možnou silou. Je více než jisté, že rozšíření obzorů, spoustu nových poznatků a silný zážitek si odnese i osoba starší 17 let.

Mrkni taky na tohle

01. 05. 2022 0

Kam (ne)zalézat se svou drahou polovičkou vol.2

Číst více
26. 11. 2018 0

Kdo nepije s námi, pije proti nám

Číst více
27. 02. 2018 0

Srdce studentů ČZU již brzy zaplesají na Vinohradech!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělkyně
Anonymní zemědělkyně - 14 března, 2017 - 15:48

Už jenom z toho čtení mám husí kůži...

| 11
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 15 března, 2017 - 14:01

Skvělý článek! Pochvala autorovi.

| 8
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 15 března, 2017 - 21:20

Pěkné! Víc takových článků. ☺

| 11
Viki
Viki - 20 března, 2017 - 09:06

Super. Diky za tip na akci.

| 13

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙