JAK BOJOVAT SE ZIMOU: osvědčené rady při nachlazení

25. 02. 2014 3 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Přestože letní semestr již začal, na teplé dny si ještě chvíli počkáme. Zatím teploměr ukazuje teploty kolem nuly či nižší. Není proto divu, že nás často přepadá nachlazení, chřipka či dokonce ošklivá angína. Nejen, že jsou to nepříjemní společníci, ale také si málokdo může dovolit desetidenní klid v peřinách. Proto jsem sáhla nejen po zaručených radách odborníků, ale i našich babiček, které nám pomůžou rychle přemoci všudypřítomné bacily. Vyžeňme tedy chrchlání a smrkání z přednáškových místností a nadopujme se vitamíny!

ČAJE  A HORKÉ NÁPOJE

Není nad bylinky a další přírodní produkty v kombinaci s vroucí vodou, jinými slovy čaje. Dnes už v supermarketech seženete nepřeberné množství bylinkových čajových směsí. Pokud ale očekáváte účinek, zavítejte do nejbližší prodejny sypaných čajů a investujte do svého zdraví o pár korun víc.

Obecně na nachlazení je účinný černý bez, šípkový čaj nebo odvar z mateřídoušky, která i dezinfikuje nosní dutiny. Na teplotu a s ní spojenou bolest hlavy se doporučuje čaj z lipových květů.

ZÁZVOROVÝ ČAJ S MEDEM A CITRONEM

Klasika, kterou známe a spoléháme na ni kdykoli potřebujeme rychle odehnat příznaky nachlazení. Pokud někdo náhodou neví, jak na jeho přípravu, obyčejně se strouhaný nebo nadrobno nakrájený zázvor vaří cca 5 minut, poté se scedí. Přidáme mocnou dávku citronové šťávy a osladíme, nejlépe medem.

ČAJ Z JABLEČNÝCH SLUPEK

Letitý recept našich babiček. Dobrý nejen na zahřátí, ale také na rýmu. Jeho velké plus je, že je přirozeně sladký, a tak si ho možná pamatujete z dětství, kdy pro nás byl snesitelnější než hořké bylinkové odvary. Jednoduše zalijeme slupky ze dvou velkých omytých jablek horkou vodou, a necháme povařit s kouskem skořice (má dezinfekční a antibakteriální účinky) a hřebíčkem (ten je sám o sobě dobrý na záněty horních cest dýchacích) a já ráda přidávám pomerančovou šťávu, která zařídí další dávku vitaminu C.

MEDVĚDÍ MLÉKO

Osvědčené, stoprocentně účinné, trošku alkoholové a neskutečně dobré. Pokud ohřejete 200 ml mléka spolu s panákem rumu, dochutíte dvěmi lžícemi medu a zalehnete do peřin, ráno jste jako rybička.

CIBULOVÝ ODVAR

Věc, kterou jsem našla ve starém domácím lékaři, účinný proti kašli. Samotná cibule je známá pro své účinky v léčbě zánětu ústní dutiny a hltanu. Proto zkuste oloupanou a nakrájenou cibuli na větší kusy zalít vroucí vodou, přidat hrst majoránky a nechat 10 minut louhovat. Potom přeceďte a přidejte našeho dobrého známého, med.

OSVĚDČENÉ BABSKÉ RADY

KŘEN S MEDEM

Křen je obecně zdrojem vitaminu C a minerálů, rozpouští hlen usazený v dýchacích cestách a usnadňuje jeho vykašlávání. Jeho účinky pocítíte již při jeho strouhání. Nicméně vydržte, smíchejte tři lžíce nastrouhaného křenu s dvěma lžícemi medu, a třikrát denně spolkněte čajovou lžičku této pasty. Téměř okamžitě se vám spustí rýma usazená v nosních dutinách a také se vám bude lépe dýchat.

SÁDLOVÝ OBKLAD

Pro někoho možná trošku nepředstavitelné, ale pokud Vás už několik dní trápí bolest v krku a nemůžete polknout, rádi vyzkoušíte starý babský trik. Mezi dva látkové kapesníky namažete vrstvu vepřového sádla a nastrouhaného muškátového oříšku. Přiložíte kolem krku a ovážete teplým šátkem (dejte ho nahřát na topení nebo párkrát přejeďte žehličkou).

MOKRÉ PONOŽKY

Dětmi nenáviděná praktika, která opravdu zabírá na ucpaný nos, jelikož zlepší Váš krevní oběh. Předtím, než si hupnete do postele, dejte si horkou sprchu a na nohy pak navlečte ponožky namočené ve studené vodě. Na ně ještě jedny suché a teplé.

BYLINKOVÉ INHALACE

Velice dobrá technika uvolnění dutin a je celkem nenáročná na přípravu. Do velkého hrnce dejte jednu či dvě hrsti soli, přidejte bylinky (stejné, jako se používají na přípravu čaje) a také čerstvou šťávu z citronu. Pokud máte doma i nějaký eukalyptový olej, šup tam s ním a vše zalijte vroucí vodou. Pak si připravte velkou zásobu kapesníků, hlavu nakloňte nad hrnec a přikryjte ručníkem, aby pára neunikala. 15 – 20 minut dýchejte zhluboka nosem a pravidelně smrkejte.

Top komentář
25 února, 2014 - 21:12 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Jen pro informace k citrusům: I když dáte do horkého čaje sebevíc citronů, tak vám to s vitamínem C moc nepomůže, protože C je hodně labilní a horkým (i velmi teplým) čajem se značná část ničí. A propo, pokud se láduje citrusy v naději již zmíněného C, tak existuje hodně druhů zelenin, které ho obsahují mnohonásobně více (např. červená paprika).

POLÉVKA JE GRUNT, ALE I LÉK

Při chřipce obvykle nemáme chuť k jídlu, nebo ho díky bolavému krku těžko polykáme. Nejlepší variantou teplého a výživného pokrmu jsou tedy polévky. A abychom nemuseli s teplotou příliš dlouho stát u plotny, mám tu pár rychlých receptů „z jednoho hrnce“.

KUŘECÍ VÝVAR SE ZELENINOU

Zdánlivě obyčejná záležitost, která má však i podle vědců zázračně léčivý účinek. Určitě víte jak na něj, ale pro začínající kuchaře je tu i stručný návod: Potřebujete na něj oloupanou kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel), cibuli, dva stroužky česneku, divoké koření (bobkový list, nové koření a pepř) a samozřejmě kuřecí maso, já používám stehna, protože mám ráda v polévce více masa. Všechno hodíme do hrnce a necháme vařit do změknutí, potom vyjmeme, vývar přecedíme, maso obereme, zeleninu nakrájíme a vložíme zpět. Můžeme přidat i jakoukoli zavářku (nudle, krupicové nočky apod.). Doporučuje se sníst dvakrát denně talíř horkého vývaru.

ČESNEČKA

Všichni ji známe jako lék na kocovinu, ale česnek je i přírodní antibiotikum, takže je v období chřipek náš nejlepší kamarád. Na rychlou česnečku potřebujete litr vývaru, ideálně přírodního. Samozřejmě lze použít vývar z kostky, jestli s ním nemáte problém. Dále velkou cibuli, paličku česneku, sůl, pepř, kmín, chilli, dvě brambory a jako zavářku lze použít rozšlehané či ztracené vejce. Co se týče postupu, každý máme ten svůj, já ji dělám takto: Do litru vody hodím kostku bujonu, velkou cibuli, koření a pár stroužků česneku spolu s jednou chilli papričkou. Brambory oloupu a nakrájím na kostičky, přihodím je k vařícímu se vývaru a nechám změknout. Potom vyjmu cibuli i česnek, ti svoji práci už odvedli. Zbytek syrových stroužků prolisuju do polévky a vmíchám rozšlehané vejce. Bacily se obvykle po takové náloži dají na ústup.

Doufám, že těchto několik rad Vám pomůže v tomto nevlídném počasí. Pište do komentářů, na co vsázíte vy, jestli jste něco z článku vyzkoušeli a zda pomohlo. Podělte se i o různé upgrady k receptům a společně tu chřipkovou epidemii určitě porazíme!

Autoři: Kateřina Valterová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

29. 09. 2017 0

iZUN Průvodce po ČZU 2017 - Podmaňte si svou školu!

Číst více
24. 04. 2017 2

Připravte se na zkoušky! Tipy na učení i chytré drogy

Číst více
08. 02. 2016 1

Oddych? Bruslení!

Číst více

Komentáře

Uživatel
JM
JM - 25 února, 2014 - 16:22

Mě ještě pomáhá naprat se ovocem. Nejlépe citrusy, zkrátka Céčko. Ježiš to je hezkej dvojsmysl na ČZU :-)

| 17
Anonymní zemědělkyně
Anonymní zemědělkyně - 25 února, 2014 - 21:12

Jen pro informace k citrusům: I když dáte do horkého čaje sebevíc citronů, tak vám to s vitamínem C moc nepomůže, protože C je hodně labilní a horkým (i velmi teplým) čajem se značná část ničí. A propo, pokud se láduje citrusy v naději již zmíněného C, tak existuje hodně druhů zelenin, které ho obsahují mnohonásobně více (např. červená paprika).

| 45
Anonymní anonym
Anonymní anonym - 25 února, 2014 - 23:30

Nakrájená cibule v medu, dá se to na noc do lednice, aby to pustilo šťávu, nebo tak nějak. Nepamatuju si to přesně, dlouho sem nebyl nemocnej :o)

| 35

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙