Připravte se na zkoušky! Tipy na učení i chytré drogy

24. 04. 2017 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Drazí zemědělci, letní semestr nebezpečně spěchá ke svému závěru a ani nebylo potřeba ho pobízet. Dokonce většina zápočtů už vnikla do našich indexů. Ulehčete si tedy následující (m)učící týdny pomocí zaručených rad a „chytrých drog“ určených k biflování.

Šálek kávy, několikahodinové sledování „výcucu“ na monitoru, nějaká ta sladkost, další zalité kafe redbulem, facebook na liště, opět bezmyšlenkovité koukání na materiály ke zkoušce a tak dále. TAKHLE ROZHODNĚ NE!

Tipy a triky na učení

V první řadě klid…

Největší překážkou soustředění jsou pro většinu lidí rušivé vlivy v okolí. Abychom se dostali na vhodné vlny mozku, konkrétně alfa, potřebuje náš mozek alespoň deset minut nepřerušovaného soustředění a pak jde učení mnohem rychleji. Z toho vyplývá, že před učením si najděte klidné místo nebo požádejte své okolí, aby Vás nevyrušovali a třeba maminka nechala to luxování až na později.

Najděte si klidné místo

Organizace a plánování

Častým problémem, možná lépe řečeno naší chybou, bývá velké množství látky, které je potřeba vstřebat za krátký čas. Nejlepším způsobem, jak udržet psychohygienu, je si rozkouskovat učení na malé části a postupně odškrtávat naučené kapitoly, aby byl pokrok jasně viditelný. Zároveň velmi důležitou roli hrají pravidelné pauzy, značně posilují soustředění a pomáhají ukládat informace do paměti. Nejlépe v nich dělejte zcela jinou činnost, ať si jít zaběhat, najíst se, nebo si s někým jen tak pokecat. Budeme-li mluvit konkrétně, např. 30 minut učení, 10 min. pauza, 15 min. učení, 5 min. pauza a tak dále.

30 minut učení, 10 min. pauza, 15 min. učení, 5 min. pauza

Žádní AC/DC nebo Helenka Vondráčková

Posloucháte při učení hudbu? Musím Vás hned v úvodu zklamat, pravděpodobně Váš oblíbený playlist škodí rychlosti a efektivnosti učení. Zase zpět k soustředění, jak jsem zmínil výše, trvá nejméně deset minut, než se člověk začne pořádně soustředit na učení, a klasická písničková hudba nám v tom zabraňuje, v podstatě nás neustále podvědomě vyrušuje. Na druhou stranu existuje i hudba, jenž dělá přesný opak. Podporuje ony alfa vlny. Stačí si na youtube vyhledat „alfa waves music“ nebo „studying music“. Také například instrumentální soundtracky, které nejsou moc intenzivní lze doporučit. Jednoduše řečeno, stačí poslouchat neagresivní hudbu bez textu.

Ani klubová hudba nepomáhá

Vzduch, voda a spánek

Čerstvý vzduch podporuje dobré fungování mozku, ale nemusíte hned jezdit k babičce na vesnici, i otevřené okno dokáže své. Odstraňuje pocit usínání, a podle průzkumu HHB 2016 dokonce „zdravější“ vnitřní prostředí zvyšuje pocit soustředění až o 15 %. Klidně si můžete mezi učením dát i pár dřepů na pevný zadek a zároveň tím dodáte tělu více kyslíku.

Někomu se může zdát, že vypít 2,5–3 litry tekutin denně představuje spíše úkol pro Hérakla. Ovšem tekutiny urychlují regeneraci mozkových buněk, přísun živin do mozku a mají kladný vliv na chemické procesy probíhající v mozku při učení. Doporučují se především neslazené vody, kohoutková voda nebo různé neslazené čaje.

Podobné drinky raději vynechejte

Ve spánku probíhají procesy ukládání informací do dlouhodobé paměti. I když nestíháte, běžte si zdřímnout alespoň na chvíli, ať dáte mozku možnost přestrukturovat paměťové obsahy. Je prokázáno, že dlouhodobý nedostatek spánku navíc poměrně výrazně omezuje schopnost koncentrace. Někteří lidé mají dobrou zkušenost s plánováním spánku na jednotlivé spánkové cykly. V noci prochází člověk běžně postupným prohlubováním a změlčováním spánku, každý cyklus pak obsahuje fázi REM, ze které si pamatujeme nejvíce snů. Když se člověk probudí na konci cyklu, obvykle se mu vstává lépe, než byl-li právě ve fázi hlubokého spánku. Jeden cyklus trvá zhruba 90 minut – to je tedy doba, na kterou dává dobrý smysl si jít lehnout, i když opravdu nestíháte.

Sladkosti, brambůrky a šáteček

Nenechte se zmást, i celodenní sezení či ležení nad stohy papírů vyžaduje dostatek energie. Pokud ji nemáte, koncentraci vystřídá pocit únavy a zbytečně ztrácíte čas. Sníst za celý den třeba jen jogurt a jedno jablko s výmluvou na „stažený žaludek“ rozhodně není ta nejlepší cesta k dobrým studijním výsledkům. Naopak také není vhodné krmit se od rána střídavě čokoládou a chipsy a zapíjet to litry coly. Správný „studijní“ stravovací režim by měl obsahovat čtyři až šest lehkých jídel denně, přičemž čím více se blíží večer, tím více přecházejte od potravin bohatých na cukry. Jezte pomalu a studijní materiály odložte během jídla do ústraní. Večeře by měla být lehká a jíst byste ji měli až několik hodin před tím, než jdete spát, aby se Vám lépe usínalo. Naproti tomu smažená a tučná jídla byste určitě v době intenzivního učení měli vynechávat s ještě větší důsledností než obvykle. Totéž platí i pro ostré a kořeněné pokrmy, které rovněž už tak dost stresem podrážděnému žaludku příliš nepomohou.

Zkuste zobat třeba zeleninu

Myšlenkové mapy

Poměrně nová technika, kterou vymyslel Brit Tony Buzan teprve před několika lety. Jde o způsob, jak si efektivně uspořádat myšlenky. Myšlenkové mapy zásadně pomáhají v pochopení učeného tématu, především oceníte jejich význam u těch složitějších. Díky nim jsme schopni vidět souvislosti a zároveň jsou lehce zapamatovatelné. Pro vytvoření takové mapy si připravte několik pastelek nebo fixů. Do středu namalujte nebo napište hlavní téma, třeba „Jak se učit“. Na toto hlavní téma začněte přidávat větve. Mohou to být: Aktivní učení, rychlé čtení, pozornost. Na tyto menší větve začněte navazovat konkrétnější větve, které více vysvětlují daný koncept. Držte se pravidla: Jedna větev, jedno slovo. Od nejdůležitějšího po nejméně relevantní. K vytváření myšlenkových map můžete už dokonce využít aplikace v telefonu, stačí vyhledat „mind maps“.

Myšlenková mapa 

Imaginární kamarád a opakování

Opakování učiva je chvályhodné, ale největších úspěchů dosáhnete, když látku vysvětlujete svými slovy imaginárnímu zkoušejícímu. Obyčejné biflování se posune o úroveň výš. Člověka tento postup donutí přemýšlet. Všechny poznatky si dáte do souvislostí a logických celků. Ačkoli je metoda vysvětlování časově náročná, jedná se o jeden z nejefektivnějších způsobů učení. Ideální doba opakování je 10 minut po skončení učení, další opakování po 24 hodinách a délka opakování stačí zhruba 10 minut na každou hodinu učení.

Top komentář
24 dubna, 2017 - 12:22 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

U Maté bych doplnil extrémně příznivý poměr cena/výkon. Se 2 - 3 čajovými lžičkami v normálním hrnečku lze udělat až 6 - 8 nálevů. Bohužel je potřeba speciální brčko (bombilla), ale když je nejhůř, dá se to zvládnout i bez toho.

Chytré drogy a stimulanty

Chytré drogy (ang. smart drugs či nootropic) jsou potravinové doplňky zlepšující schopnosti lidského mozku (rychlost a kvalitu myšlení i kapacitu paměti). Nejčastěji pracují chytré drogy na principu lepšího zásobování mozku kyslíkem. Slouží k výživě nervových buněk, podporují regeneraci a optimalizují výkonnost neuronů. Většinou se mezi smart drugs řadí nějaké rostlinné komponenty (plody, kořeny) nebo jejich výtažky. Nenechte se mýlit – název drogy neznamená něco nelegálního či škodlivého, protože většina chytrých drog je volně sehnatelná v obchodech – nootropika se totiž na rozdíl od jiných drog vyznačují dobrým efektem bez vedlejších účinků, a tím se odlišují od návykových látek.

Káva

Zřejmě nejrozšířenější stimulační prostředek je kofein. Většina z nás ho vyhledává právě v kávě, která pozitivně stimuluje centrální nervovou soustavu, ale při větším užívání se stává klasickou drogou. Kofein z kávy se velmi rychle vstřebává do těla – jestliže má káva tu správnou teplotu (teplotu těla), tak ze žaludku okamžitě pokračuje do tenkého střeva, kde se vstřebává, a přes játra putuje do krevního řečiště. Nevýhodou kávy je, že dehydratuje organismus, dejte si ji i s trochou vody.

Lahodná káva z naší univerzity

Čaj

Čaj je kulturní nápoj připravovaný obvykle louhováním lístků čajovníku v horké vodě. Obsahuje také kofein, známý také jako tein. Ten má spolu s látkou zvanou teobromin na svědomí fyziologické účinky čaje. Nemá prakticky žádné vedlejší účinky, ale funguje proti mnoha nemocem. Například již delší dobu se ví, že čaj pomáhá ničit rakovinotvorné buňky, zvyšuje odolnost srdce, chrání trávicí soustavu před různými nádory a zbavuje tělo jedů.

zvyšuje odolnost srdce, chrání trávicí soustavu před různými nádory a zbavuje tělo jedů

Čokoláda

Všemi oblíbená pochoutka z nakvašených, pražených, a nakonec mletých zrnek kakaovníku. Spolu s kakaem dokáže sice díky obsahu teobrominu (i cukru) organismus dočasně nabudit, ale zdraví a štíhlé linii nepřidá. Občas si nějaký ten kousek dopřát můžete, ale neměli byste to přehánět.

Šálek čokolády se skořicicí

Cukr

Sportovci jsou známi tím, že když se chystají k nějakému výkonu, tak si dají nějaký ten sáček cukru. Funguje to především při výkonech fyzických, ale může Vám pomoci i psychicky. Pokud si dopřejete trochu hroznového cukru, podpoříte tím distribuci kyslíku po celém těle, tedy i do Vašeho mozku.

Energetické nápoje

Na našem trhu jsou téměř desítky energetických nápojů, které Vám slibují možné i nemožné. Jejich cenové rozpětí je neuvěřitelné, ale nenechte se zmást, několik nezávislých testů potvrdilo, že žádné astronomické rozdíly mezi nimi nejsou. Jednoduše fungují jako silnější šálek kávy, jen obsahují mnoho dalších přísad, od ochucovadel až po různá barviva. Platí stejná pravidla jako u kávy, na krátkodobé povzbuzení, proč ne, jen s mírou.

Energetické nápoje

Guarana

Česky paulinie nápojná, je keř nebo malý strom z Venezuely a severní Brazílie. Guarana má vysoký obsah přírodního kofeinu – odstraňuje únavu a zlepšuje mentální funkce. Na rozdíl od kávy v ní také nejsou obsaženy karcinogenní látky, které vznikají pražením, což ji činí velmi vhodnou náhražkou kávy. Zarytým „kafařům“ sice bude chybět tradiční chuť kávy, ale obsahem kofeinu i po zdravotní stránce guarana kávu převyšuje (můžete ji sehnat jako součást různých nápojů, ale i jako tablety).

Keř guarany

Maté

Tenhle nápoj pochází z Jižní Ameriky a je připravován z lístků cesmíny paraguayské, má výrazné povzbuzující účinky. Obsahuje také kofein (matein), velké množství minerálních látek a vitamíny A, B, C, E. Podporuje funkci ledvin, látkovou výměnu, normalizuje hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém.

Speed8

Speed8 je legální stimulant a aktivátor metabolismu obsahující velmi účinné podpůrné látky, které dokáží na organismus pozitivně působit až 8 hodin: neurotransmitery DMAE (neurotransmiter sloužící k tvorbě přenašečů nervových vzruchů mezi nervovými buňkami, zvyšuje fyzickou vytrvalost, zlepšuje náladu, podporuje kvalitu spánku a odstraňuje únavu), mozkové nutrienty DLPA (mozkový nutrient, který aktivuje tvorbu endorfinů – látek navozujících pocit pohody) a mnoho dalších. Tento přípravek nikdy nekombinujte s alkoholem. Ten by s látkou GABA mohl vyvolat stav podobný mdlobám, nebo dokonce kómatu.

Speed8

UP! Energy

Jedná se o stimulant podobný Speed8, ale obohacený o mnohé další důležité látky. Významným pozitivem je založení přípravku na extraktech z přírodních látek.

Ginko Biloba

Strom jinan dvoulaločný (Ginko biloba) se na zemském povrchu vyskytuje ve své současné formě déle než 300 milionů let. V Číně objevili moc tohoto stromu již před pěti tisíci lety (extrakt z listů a plodů tehdy používali proti astmatu a bronchitidě). Ginko biloba úspěšně snižuje krevní tlak, obsahuje antioxidanty (brání poškozování buněk), podporuje centrální nervový systém, odstraňuje deprese a přivádí více kyslíku do mozku (zlepšuje schopnost učení a samotnou paměť).

Brahmi

Působí proti poruchám intelektu, paměti i všech ostatních mozkových funkcí. Má pozitivní vliv na všechny druhy paměti, schopnost učení, reflexy a ovlivňuje tvůrčí myšlení. Zároveň by měl chránit před některými negativními účinky většiny léků a drog. Jedná se o jeden z prostředků, u kterého by zvýšené dávky neměly způsobit větší problémy.

Doplněk stravy Brahmi

Panax Ginseng

Tento přípravek obsahuje velké spektrum aktivních látek extrahovaných z korejského ženšenu. Pomůže Vám potlačit stres, zlepšit sportovní výkony, snížit únavu, podporuje sexuální potenci a bude Vám to lépe myslet.

Piracetam

Jedná se o látku s nootropními účinky, díky čemuž zlepšuje zásobení mozku kyslíkem. Pomáhá pacientům s Alzheimerovou nemocí, případně při detoxikaci. Jeho vedlejší účinky jsou téměř zanedbatelné, ale je třeba dost pít (tzn. pozor na ledviny). Při užívání množství v rámci předepsaných mezí byste měli pocítit účinek po dvou až třech týdnech.

Už jen pár vět závěrem

Zmíněné techniky samozřejmě nejde zevšeobecnit, každému vyhovuje trošku jiný styl učení, to samé platí i o místu či formě materiálů, které člověk používá. Ale určitě popsané tipy stojí minimálně za vyzkoušení, čím efektivnější biflovací proces si vytvoříme, tím nás čeká méně stresu a více volna. V kombinaci s nějakými stimulanty se dá krátkodobě ještě zvýšit naše aktivita, ovšem se vším s mírou a hlavně opatrně.

Znáte-li ještě další techniky, tipy či stimulanty, které Vám usnadňují přežít ve zdravém zkoušková období, podělte se o ně se spolužáky v komentářích.

Autoři: Roman Kotvald Foto: archiv iZUN, pixabay.com,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

08. 02. 2021 0

Zkouškové online

Číst více
08. 02. 2021 0

Zkouškové online

Číst více
13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více

Komentáře

Uživatel
Adam
Adam - 24 dubna, 2017 - 12:22

U Maté bych doplnil extrémně příznivý poměr cena/výkon. Se 2 - 3 čajovými lžičkami v normálním hrnečku lze udělat až 6 - 8 nálevů. Bohužel je potřeba speciální brčko (bombilla), ale když je nejhůř, dá se to zvládnout i bez toho.

| 8
Robin Hudeček
Robin Hudeček - 16 května, 2017 - 15:58

Dobrý den. Děkuji za článek, nicméně "prolévat" se kávou a energiťáky nepovažuji za vůbec dobré řešení. Káva jednou, dvakrát za den je asi v pořádku, ale na energetických drincích není rozhodně nic zdravého. Pokud třeba, jako já, nestíháte se seminárkou, mohu doporučit sepsání seminární práce: http://www.vsprace.cz/seminarni-prace . Rozhodně je to zdravější, než pití těchto nápojů (a stoprocentně účinné :))

| 5

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙