Jak cestovat po „studentsku“
My Vám nabízíme několik vcelku amatérských rad, jak se do vašeho vytouženého cíle dopravit levněji. Ať už Vaší vybranou destinací je místo v ČR či mimo ni.
Z počátku bychom rádi poukázali na ten opravdu nejlevnější (Klub českých turistů by mohl potvrdit) způsob dopravy vůbec, a tím je tzv. pěškobus. Budete potřebovat jen Vaší maličkost, připadně pár kamarádů, kteří budou tvořit součást Vašeho pěškobusu a samozřejmě pevnou vůli. Krok jedna: investujte do kvalitní obuvi, tento bod je volitelný, nýbrž v poslední době, kdy je trendem chodit bez bot, by se spíše hodilo investovat do kvalitních náplastí. Krok dvě: vykročte, kam Vás nohy ponesou.:))
Při tomto způsobu cestování máte dokonce zajištěno i občerstvení. Po cestě se vždy najde nějaký sad se zralými hruškami či pole plné čerstvých mrkví. Dokonce přitom vyplavíte trošku toho adrenalinu, pokud při svém nenasytném škubání ovoce, narazíte na pana majitele. Věřím, že v ten moment se Váš výlet poklidnou chůzí změní na pořádný sprint. Hrozí Vám také to, že zde pan pěstitel právě aplikoval chemický postřik, nedá se to nijak zjistit dopředu, přesto Vám můžeme zaručit,že to zjistíte později. (Tímto se vzdáváme veškeré viny z navádění k trestnému činu krádeže cizí věci.)
AUTEM...
Úplně nejlevnější způsob pohybu na čtyřech kolech, je jízda stopem. Nejen, že potkáte lidi, které byste jinde nepotkali, ale také můžete procvičit své asertivní dovednosti při odhánění dotěrných mužů (případně žen). Možná také konečně pochopíte, jak se cítí ambasadoři Green peace na chodníku, když kolem nich každý prochází (projíždí) bez povšimnutí, jako by byli vosk. Dělám si srandu. Stopování není pro každého, zvláště od doby, kdy vznikl film Stopařky, který nám názorně ukázal, jak to může skončit. Brrr!
Existuje však bezpečnější způsob, jakéhosi organizovaného stopování, kdy si pomocí internetu tzv. zabookujete svou jízdu „stopem“. Nabízí ho server Blablacar.cz. Tato možnost spolujízdy vznikla především proto, aby se ušetřilo palivo a trochu přispělo k ochraně našeho životního prostředí.
Na serveru je možné si vytvořit svůj profil a buď nabízet či poptávat cesty křížem krážem po republice a zajímavé je, že i mimo ni. Cesty za hranice naší země, nejsou tak časté, tudíž je musíte plánovat více dopředu.
Před odjezdem si musíte položit jen jedinou otázku „na tělo“: dokážu si představit, že s naprosto cizím člověkem trávím tři a více hodin v prostoru cca metr na metr?
Chtělo by to opatřit si knížku „Zdvořilostní konverzace snadno a rychle aneb Jak rozjet small talk na celé hodiny", kdyby taková kniha kdy vznikla. Pro ty málomluvnější jedince stále existuje možnost zarytě mlčet a užívat si trapné ticho, nebo si nacpat sluchátka do uší a ukázat spolujezdci, zač je toho Váš hudební vkus a riskovat, že Vás vysadí s ďábelským smíchem někde uprostřed ničeho. Anebo máte jedinečnou příležitost poznat životní příběh Vašeho spolujezdce, případně mu sdělit ten svůj. Je to jen na Vás.
LETADLEM..
Využijete-li nejbezpečnějšího způsobu dopravy, který kdy existoval - let vzduchem, je třeba nad strachem z létání přimhouřit oko, a když budou dávat v bedně Letecké katastrofy, radši obě.
Patříte- li mezi milovníky diářů, přesných plánů a už půl roku dopředu máte vyplněný itinerář, jste vysmátí a od nás Vám není pomoci.
Pokud nejste control freak a papír s nápady, co dělat o prázdninách, se válí někde u odpadkového koše a místa na mapě, kam se chcete podívat, červenými špendlíky doslova hoří, držte dál svůj punkový klid. I pro Vaši existuje několik řešení:
Například na stránce Easyjet.com máte možnost rezervace jak půl roku, tak i několik dnů dopředu. Současně si odbavíte zavazadlo a můžete hned vyrazit. V obou případech se dá dost ušetřit.
Při hledání levných letenek, můžete pátrat na vlastní pěst nebo využít např. serveru Kiwi.com (původně Skypicker), kde si pomocí odletového kalendáře můžete zjistit, kolik Vás v daný den bude let do vybrané destinace přesně stát.
Nakonec se můžete přihlásit jako dobrovolník pro zkoušku Tleskačova létajícího kola a nechat tesat své jméno vedle prvních průkopníků pětice: Mirka, Jarky, Červenáčka, Jindry a Rychlonožky.
VLAKEM..
Dokonce i pokud použijete pro přesun z místa na místo vlak, můžete ušetřit i na traťových jízdenkach. A tím nemáme na mysli mnohými využívanou studentskou slevu či IN 25, 50 apod. Základním faktorem ovlivňujícím cenu jízdenky je opět čas. České dráhy nabízí buď Akční jízdenky, které využijete při jízdě z Prahy do vybraných měst ČR nebo tzv. Včasnou jízdenku Česko a Evropa. Čím dříve si jízdenku koupíte, tím levnější bude.
Další možností je tzv. Prázdninová jízdenka. Platí buď 7 nebo 14 dní.
S jízdenkou můžete cestovat neomezeně všemi vlaky Českých drah po celé České republice. Jízdenku na léto je možné zakoupit pro období od 1. 7. do 31. 8. 2016. Na 7 dní za 790 Kč - studenti (po prokázání se ISICem) za 690 Kč a na 14 dní 1190 Kč - studenti za 990 Kč.
V současnosti se cestování za babku stává fenoménem. Mnoho lidí dokumentuje svůj pohyb po planetě Zemi např. pomocí blogů na Youtube. Píšou se knihy viz. svatý grál všech cestovatelů Travel bible a pořádají se kurzy, třeba na Travel Hacking.cz
A pak samozřejmě ještě zbývá plavat vodovodem jako Kolumbus..
Ti z vás, kteří trpí obavou z možných nástrah levného cestování, nechť nehází vidle do žita, mohou „cestovat“, aniž by opustili svůj gauč. A nemyslím tím sledování cestopisu v telce ale mnohem promakanější způsob. Můžete si o něm přečíst něco víc v našem článku Virtuální realita.
Jeden tip pro cestovatele stopem - http://hitchwiki.org. Najdete tam spoustu cenných rad. Mohu jedině doporučit - z vlastní zkušenosti :-)
Jeden tip pro cestovatele stopem - http://hitchwiki.org. Najdete tam spoustu cenných rad. Mohu jedině doporučit - z vlastní zkušenosti :-)