Virtuální realita do studentovy kapsy
Až ve chvíli, kdy člověk něco podobného vyzkouší, si uvědomí, jak obrovský potenciál tato technologie ukrývá. Určitě najdete na internetu stovky článků o současných nejnovějších zařízeních, jako je Oculus Rift, HTC Vive a jaké zvučné společnosti na brýlích pro virtuální realitu pracují, ale jedna věc stále stojí mezi studentem a tímto zážitkem. Cena. Nebo ne?
Hi-techová zařízení nabízí skvělé parametry, jako vysoké rozlišení, obnovovací frekvence a šíře zorného pole. Jejich cena se ale stále pohybuje v desítkách tisíc. Existují však výrazně levnější alternativy, které jsou blíže studentské kapse s podobným zážitkem.
S papírem do Vé eRka
Lepenkové brýle CardBoard jsou levná náhražka zmíněných sofistikovaných zařízení. Skládačka z běžné kartonové lepenky se dá koupit za necelé dvě stovky, na příklad o českého výrobce PanoBoard, případně si jí můžete vyřezat z lepenky sami podle návodu, jen musíte koupit i speciální čočky.
Pokud se rozhodnete podobné kartonové brýle koupit, rozhodně doporučujeme pořídit takové, které ve své konstrukci obsahují magnetický spínač. Brzy si řekneme proč.
Jako display slouží váš chytrý telefon s úhlopříčkou 4" až 5,3". Ten se spuštěnou aplikací vložíte do krabice a jste „v tom“. Magnetický trigger pak používáte jako levé tlačítko myši na výběr toho co chcete.
Google Play nabízí stále celkem skromné množství aplikací, ale i ty naznačují, jaké jsou možnosti. Na úplný začátek bychom doporučili aplikaci Cardboard, ve které máte možnost projít komentovanou prohlídkou paláce Versailles ve Francii, nahlédnout za polární kruh s polární září nad hlavou a vyzkoušet let z pohledu racka.
Až vás to unaví, můžete si stáhnout aplikaci, díky které pomocí kamery mobilu vytvoříte vlastní 360° fotky a vyfotit tak například vaše oblíbené místo. Youtube je rovněž plný 360° videí, ve kterých se můžete volně rozhlížet po tvůrcově okolí. Přelety nad světovými metropolemi, jízda na horské dráze, točení se v bubnu pračky, pohled z vesmírné stanice i z mořského dna.
Perličkou už pak je prostředí Street View, do kterého se můžete rovněž přenést a procházet se tak po libovolném městě planety, které bylo takto zachyceno.
Co se týče her, tak i ty jsou v nabídce obchodů s aplikacemi. Vzhledem k velmi jednoduchým ovládacím prvkům, jako jsou gyroskopy a jeden potvrzovací trigger, nemůžeme zatím očekávat žádné velké zázraky. I tak ale stáhnete mnoho leteckých simulátorů, závodních her i simulátorů horských drah.
Do budoucna můžeme určitě čekat, že s rostoucí poptávkou po této technologii půjde cena špičkových zařízení dolů. Zatím naštěstí můžeme za pár korun ochutnat budoucnost prostřednictvím kusů lepenky.
Pokud vás článek oslovil a chtěli byste vycestovat do virtuálních realit, máme pro vás soutěž o 5 kartonových brýlí PanoBoard a 3 menších a skladnějších „brýliček“ Homido Mini.
Zadání je následující: Vytvořte nějakou zajímavou panoramatickou fotografii (pomocí chytrého telefonu) a zašlete nám jí a adresu simon.vlasenko@izun.eu do 30. 6. 2016. Fotku následně umístíme na náš FB a fotky, které budou mít nejvíce liků, získají brýle od společnosti PanoBoard.
Fotografie mohou být odkudkoli a může na nich být téměř cokoli. Samozřejmě v rámci slušných mravů.
občas využívám stránku http://www.ckzadara.cz/, která nabízí tipy na zajímavá místa díky virtuálnímu zobrazení ulic s využitím aplikace Google Street View :)
Pokud narazíte na nějaké další zajímavé aplikace. Neváhejte je hodit do diskuse pod článkem.
občas využívám stránku http://www.ckzadara.cz/, která nabízí tipy na zajímavá místa díky virtuálnímu zobrazení ulic s využitím aplikace Google Street View :)