Jaké možnosti kariéry otevře doktorské studium? Rozkrýváme budoucnost absolventů!

06. 03. 2024 0 6 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V dnešní době, kdy se doktorandské tituly stávají čím dál běžnějšími a akademický trh práce naopak přesycenější než kdy jindy, mnoho doktorandů stojí po ukončení studia před nelehkou otázkou: „Co dál?" Po letech intenzivního studia, výzkumu a psaní se najednou ocitají na rozcestí, kde tradiční akademické dráhy nejsou zdaleka jedinou možností. V této nové éře, kde se hodnota doktorátu posuzuje nejen v akademických kruzích, se ukazuje, že možnosti, které mají doktorandi před sebou, jsou stejně rozmanité jako výzkum, který provádějí.

Staňte se baristou!

Po letech studia a tvrdé práce v oboru, který milujete, je nejlepší cestou vpřed na vše zapomenout, začít hezky od nuly a naučit se dělat dokonalé latte. Kdo potřebuje výzkum v laboratoři, když můžete zkoumat ideální poměr mléka a kávy?

Založte blog o svém oboru

Po doktorátu budete vybaveni rozsáhlými znalostmi, které můžete využít k tomu, abyste založili blog, který nebude nikdo číst. Není lépe stráveného času, než psaní o komplexních teoriích pro imaginární publikum, zatímco si zoufale hledáte práci v akademických kruzích.

Staňte se nezávislým konzultantem

V překladu – začněte si říkat expertem ve svém oboru a nabízejte rady každému, kdo se neptá. Vaše první zakázka může přijít kdykoliv v následujících deseti letech, takže je čas začít s propagací!

Začněte přednášet o životě doktoranda

Doktorát vás může zkoušet velice tvrdě. Nekonečné trable, syndrom vyhoření za dveřmi, přežívání na instantních nudlích a nekonečné noci strávené psaním. Jelikož jste si tím vším prošli a znáte veškerá úskalí doktorského studia, není nic lepšího, než vaše noční můry přeměnit v užitek a začít tak přednášet a sdílet „bohaté“ zkušenosti s budoucími generacemi. Nikdo za to ovšem nebude chtít platit, ale i tak to budete dělat rádi jen za cesťák.

Nabídněte se jako expert pro televizní show

Televizní pořady neustále hledají „experty“, kteří by mohli poskytnout povrchní komentář k aktuálním událostem. Co na tom, že tady Standa je úplně vymaštenej. Má titul, tak tomu přece musí rozumět! Doktorské vzdělání vám totiž dává nezpochybnitelnou autoritu mluvit o čemkoli, od klimatických změn po vývoj vztahů v reality show.

Začněte psát knihu

Teď, když máte kvanta volného času, je ideální příležitost začít psát knihu. Nezáleží na tom, zda bude vaše disertační práce převedená do populárně-naučné literatury, nebo na sci-fi román založený na vašem výzkumu. Klíčem je udržet se v tempu a nezlenivět, dokud nepřijde ten pravý akademický job.

Přidejte se ke start-upu, který jednou změní svět

Startupy hledají přesně lidi, jako jsou doktorandi. Urputní a odhodlaní zaměstnanci se zápalem, kteří toho k životu nepotřebují mnoho a dokážou tak oddřít kvanta práce za minimální náklady. Šance, že ve start-upu najdete dobře placenou pozici, je srovnatelná s nalezením stálé a dobře placené akademické pozice. Proč to tedy nezkusit?

Staňte se věčným studentem

Nedaří se najít práci v oboru? Zůstaňte na univerzitě navěky! Vždy můžete začít s dalším doktorátem a svůj studentský život si zase o pár let prodloužit, klidně až do 40 let. Koneckonců, studentský svět je bezpečným útočištěm před realitou.

Kreativní konzultant pro escape roomy

Kreativní řešení složitých problémů, hádanek a rébusů vám není cizí, je to zároveň vlastnost skvěle se hodící k navrhování únikových her. Kdo jiný by mohl vymyslet bombastické zápletky a hádanky než někdo, kdo strávil řešením vědeckých záhad pár let života?

Začněte vlastní podcast

V dnešní době má vlastní podcast úplně každý, tak proč ne vy? Můžete mluvit o specifických tématech z vašeho oboru, ve kterém disponujete nevídanými znalostmi. Můžete rozebírat akademický život nebo jen sdílet napínavé historky z doktorských studií. Nejlepší na tom je, že nezáleží na velikosti vašeho publika. Poslouchá vás pět lidí, nebo deset tisíc? Je to jedno, máte přece vlastní podcast!

Zkuste kariéru v politice

Schopnost rozumět složitým teoriím, provádět detailní analýzy a erudovaně mluvit z patra může být v politice velkým přínosem. Navíc, pokud dokážete přežít doktorské studium, politické intriky a celodenní jednání pro vás budou hračkou. Kdo ví, možná se stanete ministrem školství a konečně změníte akademický systém k lepšímu.

Staňte se influencerem na sociálních sítích

Nejlepší cesta, jak využít své akademické znalosti, je sdílet je s ostatními. Můžete se zabývat vzdělávacím obsahem, komentovat aktuální události z perspektivy vašeho oboru, nebo jen tvořit memes na akademický život. V dnešní době rozhodně nejlepší cesta, jak se dostat do povědomí lidí, a ještě k tomu trhnout balík za pochybné spolupráce.

Pracovník ve fast foodu. S titulem

Říká tady někdo, že Ph.D. titul není užitečný v reálném životě? Jako pracovník v pobočce fast foodu můžete přenést nevídanou akademickou přesnost do přípravy hamburgerů. Čtyři roky jste byli v jednom kole, vydržíte to i pár dalších. Nikdy nevíte, zda jste nebyli předurčeni k tomu, abyste revolučním způsobem změnili způsob, kterým se smaží hranolky.

Odborník na vyhledávání práce na Úřadu práce

Po letech hledání vysněné práce se stanete expertem na vyplňování formulářů, dotazníků a procházení pracovních portálů. Tyto cenné zkušenosti můžete využít a stát se tak poradcem na Úřadu práce. Můžete pomáhat ostatním v jejich hledání práce, zatímco vy budete nekonečně dlouho čekat na tu svou, vysněnou.

Autoři: Martin Liška Foto: Adobe Firefly
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙