Kam se jít líbat na 1.máje

28. 04. 2011 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Už jste přemýšleli, kam vezmete svou drahou polovičku na 1. máje, abyste jí mohli políbit pod rozkvetlým stromem (ano, záměrně píšu stromem a ne třešní, jelikož ty už skoro nikde nekvetou)? Nabízíme Vám tip na romantickou procházku po Praze se zajímavými zastávkami po pražských parcích. Pozorně čtěte, ať se můžete blýsknout.

Začátek naší cesty je na Andělu a hezkou procházkou se dostaneme až do Stromovky. Po cestě zcela jistě uvidíme spoustu zajímavých vyhlídek, rarit a můžeme si třeba i ulovit "kešku".

Mapa pro začátek

Zastávka první - Zahrada Kinských

Lokace: 50°4'43.755"N, 14°24'14.63"E - Praha 5, Smíchov

Další zajímavosti: Letohrádek Kinských, dřevěný kostelík sv. Michala z Medvedovců u Mukačeva

Zahradu v anglickém krajinářském stylu v kombinaci s empírovým letohrádkem si na jižním a jihovýchodním svahu Petřína nechal po roce 1828 na místě původní vinice postavit hrabě Rudolf Kinský. Návrh je dílem architekta Jindřicha Kocha. Letohrádek byl orientován v ose s palácem Kinských na Staroměstském náměstí. Po Rudolfově smrti pokračovala ve výstavbě jeho manželka Vileména Kinská. Zahradu dokončil Bedřich Wünscher v roce 1855. V deseti sklenících se pěstovaly subtropické rostliny a v zahradě se ještě nacházela kočárovna (Švýcárna). Od roku 1901 patřila vila i se zahradou obci, byly sem přeneseny národopisné sbírky a vila sloužila jako muzeum. Do parku byly umístěny stavby jako Boží muka ze Žižkova, zvonička a kříž z Dolních Bojanovic a roku 1929 také dřevěný kostelík sv. Michala z Medvedovců u Mukačeva. V roce 1949 v horním rybníčku přibyla socha lachtana od Jana Laudy. V roce 1997 architektka Magdalena Dandová zpracovala návrh rehabilitace, který se postupně naplňuje.

Dřevěný kostelík sv. Michala z Medvedovců

Horní rybníček s lachtanem

Speciální keška: Letohrádek Kinských

Zastávka druhá - cesta na Petřín a pohled na Prahu

Lokace:50°4'45.471"N, 14°23'58.86"E

Další zajímavosti: Hladová zeď

Vyhlídka, kde budete mít Prahu jako na dlani. Také se ještě můžete pokochat pohledem na Zahradu Kinských nebo se projít kolem Hladové zdi.

Cesta k hladové zdi

Speciální keška: Hladová zeď

Zastávka třetí - Petřín

Lokace: 50°4'53.481"N, 14°23'48.797"E

Další zajímavosti: Růžový sad, Park u rozhledny, Štefánikova hvězdárna, zrcadlové bludiště, rozhledna Petřín

Růžový sad na Petříně

Park u rozhledny - Petřínské sady

Kolem kaplí Božího hrobu, Kalvárie a kostelíka sv. Vavřince byl ve 30. letech 20. století zřízen městský park v krajinářském provedení. První úpravy sice v místě probíhaly již díky purkrabímu hraběti Karlu Chotkovi po roce 1836, ale vyvrcholily v souvislosti s přenesením sem neogotického Pavilonu turistů s bludištěm z jubilejní výstavy v roce 1891. Navíc byla vybudována rozhledna. Park byl za první republiky upravován.

Květinový park

Rozárium

Socha Milana Rastislava Štefánika před slunečními hodinami u vchodu

Cesta z Petřína

Speciální keška: Prvomájové setkání

Zastávka čtvrtá - Královská zahrada

Lokace: 50°5'32.57"N, 14°24'2.851"E - Praha 1, Hradčany, areál Pražského hradu

Další zajímavosti: Velká míčovna, Oranžérie, Letohrádek královny Anny, Zpívající fontána

Zahrada byla založena na místě severního opevnění a bývalé vinice po roce 1534 z iniciativy českého a uherského krále Ferdinanda I. Habsburského. V téže době byl v těchto prostorách pod vedením Giovanniho Spatia a Paola della Stelly také postaven renesanční letohrádek. Další rozvoj a zakládání zahrad i vedení dostavby připadlo Ferdinandově nejstaršímu synovi. Za císaře Macmiliána II. měla Královská zahrada už fontánu, míčovnu, zvěřinec, Lví dvůr, dům zahradníka, střelnici i fíkovnu. Řešením zahrady byli za Rudolfa II. pověřeni Bonifác Wohlmut, Ulrico Aostalli a Giovanni Gargiolli. Někdy z poloviny 16. století pocházel také dřevěný most spojující zahradu s Pražským hradem (vedl nad Jelením příkopem). Zahrada měla dekorativní charakter, inspiraci čerpala z italských renesančních zahrad. Pěstovaly se tady teplomilné rostliny i botanické rarity. Za císaře Leopolda I., tedy po třicetileté válce, byly provedeny barokní úpravy a osazena Herkulova kašna od J.J. Bendla a sousoší Dne a noci od M.B. Brauna a putii se lvy z téže dílny. V době válek o rakouské dědictví byla zahrada zničena. Dílčích úprav se dočkala za vlády císařovny Marie Terezie, která svěřila architekturu N. Pacassimu. Ten nahradil dřevěný most sypanou hrází. Od začátku 19. století probíhaly v Královské zahradě krajinářské úpravy. Po vzniku Československého státu, kdy se Hrad stal sídlem prezidenta republiky, byl úpravou zahrad pověřen architekt Josip Plečnik a později Pavel Janák. V letech 1947-1949 přibyla prezidentská vila a v roce 1998 nový skleník od architektky Evy Jiřičné.

Zpívající fontána

Speciální keška: Královský Letohrádek

Zastávka pátá - Chotkovy sady

Lokace: 50°5'38.961"N, 14°24'30.554"E

Další zajímavosti: Letohrádek královny Anny, Zpívající fontána

První městský veřejný park zvaný Lidová zahrada byl založen z iniciativy Karla Chotka, nejvyššího purkrabího Království českého, v roce 1833. Prostor v okolí Letohrádku královny Anny sloužil jako pastvina a sklad dřeva. Rok před založením parku byla vybudována nová tzv. Chotkova silnice. Součástí parku se stalo i území přiléhající bašty číslo XIX, se kterou byl park spojen dřevěným mostem. Autory původního romantizujícího návrhu byli Josef Fuchs a Jiří Braul, po roce 1890 v novoromantickém duchu ztvárnil partie zahrady s jezírkem František Thomayer. Roku 1913 byl k jezírku umístěn pomník Julia Zeyera od Josefa Maudra. Park tvoří spolu s letohrádkem jeden kompoziční celek.

Speciální keška: Pomník Julia Zeyera

Zastávka šestá - Letenské sady

Lokace: 50°5'40.273"N, 14°24'59.529"E

Další zajímavosti: Dolní letohrádek, Letenský zámeček

V letenských sadech byl v letech 1953-1962 umístěn monumentální pomník J.V. Stalina a v roce 1960 také pavilon ze světové výstavy Expo 58.

Speciální keškaPísecká brána

Zastávka sedmá - Stromovka

Lokace: 50°6'18.361"N, 14°25'8.229"E

Další zajímavosti: Místodržitelský letohrádek

V současné době se Královská obora rozléhá na ploše 95 ha. Založil ji ve 13. století nejspíš král Přemysl Otakar II., když nechal ohradit pozemek z majetku chotěšovských jeptišek a dal zbudovat lovecký letohrádek. Za Jana Lucemburského byla obora vedena již jako korunní statek. V době nepokojů během zajetí krále Václava IV. a pak za husitských válek byla obora vypleněna a statky uchváceny. Do rukou krále se definitivně vrátila za Vladislava Jagellonského a díky němu byl také gotický hrádek přestavěn. Prameny se zmiňují, že v roce 1536 byla obora obehnána zdí se šesti věžičkami. Za Ferdinanda I. byl v oboře založen rybník, bažantnice s myslivnou a ovocnou zahradou. Východní část obory spolu s hrádkem dál sloužila lovu. Nebývalého rozkvětu obora dosáhla za Rudolfa II. Letohrádek byl honosně renesančně přestavěn, pozemky byly rozšířeny na západ k Císařskému mlýnu. Uprostřed velkého rybníka, do kterého byla přiváděna voda Rudolfovou štolou z Vltavy, byl nasypán ostrov. V parku se chovala exotická zvěř, pěstovaly cizokrajné dřeviny a květiny a byl vyhlouben další tzv. Zelený rybník. Po třicetileté válce byla vypleněná obora obnovena a na ostrůvku uprostřed rybníka byl postaven osmiboký altán spojený můstkem s břehem (obojí zničeno během války o rakouské dědictví 1744). Po nástupu Marie Terezie na trůn oboru znovu vysadili, chov zvěře k lovu se však do ní už nevrátil. V roce 1804 císař František I. zpřístupnil oboru veřejnosti. V letech 1805-1811 byl v novogotickém slohu přestavěn letohrádek, park zdobily okrasné záhony, bazény, vodotrysky, aleje soch a tři skleníky. Obora utrpěla přestavbou Podmokelské (1845) a Buštěhradské (1867) dráhy. V roce 1891 na jejích pozemcích vyrostl výstavní pavilon, kde se konala Jubilejní výstava. Tak byly položeny základy výstavišti, které se vyvíjelo odlišně. K další redukci obory došlo v roce 1896 výstavbou. Akademie výtvarných umění a plavebního kanálu, za druhé světové války utrpěla stavbou bunkrů. V roce 1961 tu ještě přibylo planetárium podle Jaroslava Fragnera. V 90. letech 20. století byl sice vypracován projekt na rehabilitaci Stromovky, s jeho realizací se však stále váhá. Devastující pro Stromovku byla také povodeň, která zasáhla Prahu v roce 2002. Rovněž Šlechtova restaurace, oblíbený cíl procházek Pražanů, čeká na rehabilitaci.

Speciální keška: Veletržní palác

Doufám, že se Vám naše procházka líbila a přeji všem, aby vyšlo počasí a mohli jste si jí užít i v reálu.

Další fotky naleznete zde

LV

Autoři: Lenka Vorlíčková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

09. 12. 2015 16

TEST párků v rohlíku na ČZU

Číst více
04. 04. 2014 3

Pražské parky - 1.část

Číst více
01. 11. 2010 0

Zelená oáza na kraji Prahy

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙