Pražské parky - 1.část
Na výběr máme pro dnešek čtyři hezké lokality, které si můžete projít v rámci několika procházek nebo je spojit v jednu, to už necháme na vás.
Zástávka první - Havlíčkovy sady
Cesta: z náměstí Míru (asi 11 minut), viz. mapa
Přístupnost: Havlíčkovy sady jsou pro veřejnost otevřeny zdarma, ne však 24 hodin denně.
Otevírací doba: Duben - Říjen: od 6 do 23 hodin
Listopad - Březen: od 6 do 22 hodin
Havlíčkovy sady (nebo také Grébovka), jsou park anglického typu a nacházejí se v blízkosti Vinohrad. Tento park byl vysázen v letech 1871-1888, a to v okolí vily pražského průmyslníka Moritze Gröbeho. V parku mimo Gröbeho vily najdeme i Pavilon, vinici, Viniční altánek, ozdobnou grotu (neboli umělou jeskyni) a nově opravené dětské hřiště.
Na pozemcích parku se původně nacházely vinice, založené Karlem IV., v průběhu následujících staletí došlo k výstavbě hospodářských usedlostí Dolní a Horní Landhauska. V roce 1870 si pak parcely i s usedlostmi kupuje právě Moritz Gröbe a nechává si zde vybudovat své letní sídlo. Po jeho smrti dědicové park příliš neužívají, finance na jeho udržování získávají pouze z provozování zahradnictví a zpřístupnění parku veřejnosti za poplatek. V roce 1905 dědicové nakonec vilu i s pozemky prodávají vinohradské obci a 16. května 1906 dochází k zpřístupnění areálu veřejnosti, pod názvem Havlíčkovy sady. Areál byl poměrně dost poškozen během bombardování v únoru 1945 a jeho obnova přichází po desetiletích chátrání.
Park je dendrologicky velmi hodnotný, můžeme zde najít asi 120 druhů domácích i exotických dřevin a žije tu asi 25 druhů ptáků, z nichž 12 druhů zde i hnízdí.
Zastávka druhá - Sady Svatopluka Čecha
Cesta: z Náměstí Jiřího z Poděbrad (asi 5 minut), viz. mapa
Přístupnost: přístupné 24 hodin denně
Sady Svatopluka Čecha se nacházejí v těsné blízkosti náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech. Plocha Sadů je asi 2,3 hektaru a najít tu můžeme i dětské hřiště.
Sady byly založeny roku 1893, tehdy jako součást usedlosti Nigrinka. První zmínku o parku můžeme najít v plánu města Prahy už v roce 1890, tehdy po názvem Růžové sady. Půdorys parku byl téměř stejný jako dnes. Sady vznikly pravděpodobně podle návrhu architekta Františka Josefa Thomayera. Jméno po Svatopluku Čechovi dostaly ještě za jeho života v roce 1903, od roku 1924 je v sadech umístěn jeho bronzový pomník. Za druhé světové války zde byla vyhloubena protipožární nádrž, ze které později vznikl zahradní bazén.
Zastávka třetí - Riegrovy sady
Cesta: z Náměstí Jiřího z Poděbrad (asi 10 minut), viz. mapa
Přístupnost: přístupné 24 hodin denně
Riegrovy sady se nacházejí na Vinohradech, vznikly v roce 1902 a to spojením bývalé zahrady Kanálka a zahrad usedlostí Kuchyňka, Švihanka, Pštroska a Saracinka. Jedná se o městský park o rozloze asi 11 hektarů, který nabízí mnoho zelených ploch vhodných k relaxaci nebo sportu, dětské hřiště, sportovní stadion TJ Bohemians a Sportoviště Sokola Vinohrady.
Park zde roku 1904 založil zahraní ředitel Leopold Batěk. Roku 1913 byl v jihozápadní části odhalen pomník F. L. Riegra, podle kterého jsou sady pojmenovány. V areálu můžeme také najít rozhlednu přezdívanou Mlékárna, v které je nyní provozována kavárna. Z parku se pak otevírají krásné pohledy na Prahu, především pak na Pražský hrad a Malou Stranu.
Behěm 2. světové války byl park přejmenován na Smetanovy sady.
Připravujeme více dílů Pražských parků :) Takže možná i na Sherwood dojde :)
Zastávka Farmářské trhy
Pokud si pro procházku po parcích vyberete pátek, či sobotu, můžete se cestou mezi parky zastavit i na farmářských trzích na Náměstí Jiřího z Poděbrad.
Zastávka čtvrtá - Olšanské hřbitovy
Cesta: z Flory (asi 2 minuty), viz. mapa
Otevírací doba: Leden - Únor: od 8 do 17 hodin
Březen - Duben: od 8 do 18 hodin
Květen - Září: od 8 do 19 hodin
Říjen: od 8 do 18 hodin
Listopad - Prosinec: od 8 do 17 hodin
Olšanské hřbitovy jsou největší pražské pohřebiště, zároveň jsou také nějvětší nezastavěnou plochou v Praze. Rozlohu mají asi 50,17 hektarů a odhaduje se, že za dobu jejich existence zde bylo pohřbeno kolem 2 milionu mrtvých.
Nejstarší část, dnes již zrušená, se nacházela u kostela svatého Rocha. Hřbitovy jsou rozděleny ulicí Jana Želivského na dvě části a celkem je tvoří 12 hřbitovů. Součástí jsou i pohřebiště padlých českých legionářů a rudoarmějců z 1. světové války, obětí bitvy u Drážďan, obětí Pražského povstání, vojáků ze zemí Commonwealthu, z Rudé armády, či Ruské osvobozenecké armády z 2. světové války.
Součástí hřbitovů je i Nový Židovský hřbitov se synagogou.
Celkem se na hřbitově nachází zhruba 25 000 hrobek, 200 kaplových hrobek, 65 000 hrobů, 20 000 urnových hrobů, 6 kolumbárních zdí a dvě louky rozptylu.
Na hřbitově je pohřbena i řada významných osobností. Např. Jan Palach, zakladatel Sokola Miroslav Tyrš, básník Karel Jaromír Erben, malíř František Ženíšek a další.
Mimo jiné byla na hřbitově zřízena i naučná stezka.
Doufám, že se vám alespoň nějaký park zalíbil a uděláte si alespoň malou procházku po krásách pražských parků.
kde je Sherwood? :)
Vrchlického sady u Hlaváku:)
Připravujeme více dílů Pražských parků :) Takže možná i na Sherwood dojde :)