Karanténizace každodenního života

23. 03. 2020 0 4 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Na zemi českou přišla karanténa či nouzový stav, nebo jak se tomu vlastně momentálně úředně říká. Snad už jsme to všichni nějak vstřebali. Teď nastává nelehký úkol, přesunout svou denní realitu mezi mantinely nynější situace.

Jako potomek z poloviny lékařského rodu cítím povinnost vás hned na úvod vyzvat, abyste dodržovali stokrát probrané zásady. Nikam zbytečně necourejte, když už musíte ven, noste roušky, omezte kontakty, myjte si ruce a bla bla bla… Prostě nebuďte jelita.

Slušelo by se říct, že nikdy v historii lidstva jsme nebyli lépe vybaveni pro podobné případy. Skrze internet si dneska zařídíte v podstatě cokoliv, akorát teda tu bakalářku furt odevzdáváme i tištěnou (dvakrát!!!). Nicméně já stále věřím, že ta pravá podstata našeho života se odehrává venku, ve hmatatelné realitě, mimo náš domov. Jak si vlastně sestěhovat svůj studentský život do pokoje?

Škola

Naštěstí žijeme v 21. století. Naše škola je vybavena systémem Moodle, kam vyučující nahrávají potřebné studijní materiály, odpovídají na maily, všechno papírování vyřídíte online… Ano, bohužel si dělám srandu. Ale snad se to naučí. Nicméně je potřeba nepodlehnout iluzi, že škola skončila. Neskončila!!! Deadliny na seminárky povětšinou platí, úkoly je třeba odevzdat a na případné online přednášky je radno se připojovat. Pojďme ukázat, že to jako studenti zvládneme!

Práce

Pokud vaše práce spočívá v sezení za počítačem, což je zrovna můj případ, váš zaměstnavatel už vás pravděpodobně poslal na home office. V opačném případě máte buď vynucenou dovolenou, nebo naopak pracujete i přes riziko nákazy. Nezávidím vám ani jedno.Nicméně si přiznejme, že nás studenty vrcholy kariéry teprve čekají, tak proč se nervovat.

Sport

Pokud vaše sportovní vybití stojí na radosti z toho, že si s kamarády jednou týdně čutnete do mičudy, máte bohužel smůlu. Ale pokud sportujete kvůli potřebě zůstat fit, karanténa pro vás není takový problém. Pokud máte za barákem les, můžete se jít proběhnout daleko od jakýchkoliv přenašečů. Ale i když žijete v paneláku, nemusíte zoufat. 13 let soutěžního sportu mě utvrdilo v názoru, že i na prostoru 2x3 metry si můžete zatrénovat tak, že druhý den nevstanete z postele. Koneckonců, mnoho sportovců momentálně na sociálních sítích zveřejňuje své tréninky, takže inspiraci máte.

Sociální kontakt

Nebudu to dlouze opisovat, je to problém. Ano, díky dnešním technologiím není problém absolvovat pivo s kamarády přes webkamery. Ale ten zvonivý tón při ťuknutí půllitry tomu prostě chybí. Moct najednou babičce jen zavolat je skličující. Pozvat sympatickou slečnu na rande je v podstatě nemožné. Ale ona snad ta karanténa nebude napořád.

Kultura

Na nějakou dobu se budeme muset obejít i bez koncertů, knihoven, divadel, kurzů, workshopů, prohlídek, výstav a diskuzních setkání. Ke cti umělcům nutno podotknout, že se snaží, jak můžou. Všechny ty online koncerty ze zkušeben, představení pro kameru bez potlesku, podcasty, streamy a live přenosy na instagramu jsou skvělými nástroji, jak povzbudit národ deprimovaný sledováním ještě depresivnějších zpráv. Ale přece jen, juchat na koncertě mezi stovkami lidí, na to se prostě budeme těšit.

Cestování

Mnohým z vás udělala tahle anabáze čáru přes cestovatelské plány. Já chtěl taky jet v zimáku na Erasmus a teď se mi to možná rozsype. Chápu, že je to k vzteku, ale teď jsou holt na piedestalu jiné hodnoty. On vám snad ten svět nikam nezdrhne. Poznávání světa se sice odkládá, na druhou stranu můžete ten čas investovat do sebe. Něco se naučit, zdokonalit se, jinak si rozšiřovat obzory, sami sebe lépe poznat. Já se třeba učím na to ukulele, co jsem si koupil pro účely prokrastinace během zkouškového. Zkouším si založit žitný kvásek a začínám s domácí fermentací zeleniny.

Nezávazný sex

Blbý, co?

Gastro-zážitky

Jakožto požitkář nenesu úplně lehce, že si nějakou dobu nezajdu na oběd do fantastické restaurace, kterou mám kousek od domu a že budu muset vydržet bez precizně načepované plzničky v nejmenovaném výčepu v Dejvicích. O to víc to ale člověka motivuje zkoušet kulinární kouzla ve vlastní kuchyni. Hodně lidí o sobě tvrdí, že uvaří leda čaj. Hele, vaření není raketová věda. Návodů je plno. A teď je ten pravý čas se to naučit.

Závěrem bych chtěl říct, že si samozřejmě uvědomuji, jak velký je tahle epidemie průser. Není veselá, hodně lidem ublíží a přináší smrt. Ale takhle holt historie funguje. Naši rodiče nám vypráví o zrůdné době komunismu. Naši prarodiče o neskutečně hnusné válce. My jednou budeme vyprávět o viru, který postavil svět vzhůru nohama. Tak ať to všichni přežijeme ve zdraví a pokud možno se z toho nezblázníme.

Autoři: David Eremiáš Foto: Anna Dobřemyslová
Pohledem autora

Virová krize zase jednou probudila v Češích vlastnost, kterou na našem národu absolutně zbožňuji. Schopnost neposrat se, kreativně řešit problémy a pomáhat. Doslova přes noc spousta lidí vytáhla ze sklepa šicí stroj po babičce a začala šít chybějící roušky. I v naší redakci se našly šikovné ruce se zlatou duší. Jejich výtvor můžete obdivovat právě na úvodní fotce.

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více
06. 03. 2024 0

Jaké možnosti kariéry otevře doktorské studium? Rozkrýváme budoucnost absolventů!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙