Kdo vám to dá nejlíp?

20. 12. 2019 0 2 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Upozornění: Tento článek není vhodný pro lidi, kteří věří na Ježíška, Santa Clause nebo Dědu Mráze. Mohl by jim otevřít oči a vzít naděje.

Všichni si na to pamatujeme. Sedíme u štědrovečerní večeře, máme na sobě roztomilé šatičky a hltáme rychle jídlo a přesvědčujeme všechny už po pár soustech, že jsme sytí a že je čas, aby přišel Ježíšek. Je nám totiž 5 a stále vykukujeme z okna, jestli ho nezahlédneme. Koho bychom ale vyhlíželi z okna, kdybychom vyrůstali ve Španělsku, Švédsku nebo Finsku? Rozhodně by to nebylo malé kudrnaté mimino! 

USA

Velký, tlustý, vousatý děda v červeném kostýmu jistě už nikoho nepřekvapí, každý přeci zná Santu. Santa Claus každé Vánoce odjede na létajících saních taženými soby ze své dílny na Severním pólu a rozdá všem dětem v Americe přesně to, co si přáli.

Velká Británie

Ve Spojeném Království nám dárky nepřinese jeden stařík, ale rovnou tři! Třeba ve Skotsku nosí dárky tzv. Děd Vánoc, ve střední a jižní Anglii Otec Vánoc a na jihozápadu dokonce Jan Komínek. Ano, taky jsem byla lehce zmatená, ale strýček google to zná nejlíp. 

Španělsko

Španělským dětem povětšinou nosí dárky Tři králové, tedy Kašpar, Melichar a Baltazar. Ovšem i zde je pár regionů, kde se toho tenkrát nebáli a vymysleli si dosti pochybné vánoční existence. Například v Katalánsku vám dárek vykaká Vánoční špalek neboli Vánoční kláda, kus dřeva, který doslova kaká dárky. Dál mě zaujal i severošpanělský Apalpador, "Dotýkač", který hladí spící děti po bříšku, aby zjistil, zda byly hodné. A jejich rodiče je ještě přesvědčují, že je to v pořádku. 

Švédsko + Norsko

V těchto severských královstvích nosí dárky tzv. Vánoční skřítek, který je vypodobňován jako malý, vousatý stařík. 

Finsko

Jo, Finsko, to je jiná pohádka. Tam jim s dárky přiméká Vánoční koza. Ale ta je zase jen v určitých regionech. Ten hlavní, na koho většina malých Fiňátek čeká, je dědeček Ukko v doprovodu svých malých skřítků. 

Německo

Naši největší sousedé mají na Vánoce kromě všem známého Ježíška také Weihnachtmanna, který má husté rudé vousy, pytel, ve kterém odnáší zlobivé děti, a metlu, kterou posléze trestá všechny nevěrné ženy. Děti se ho bojí, u žen je to tak napůl. 

Hawaj

I v tom ráji, kde jsou všichni jak na obláčku a nic nepotřebují, dostávají dárky. A nosí jim je Uncle Santa. Je to celkem v pohodě týpek, černý bratranec Santy, hraje na trubku a dárky přiváží na surfu. 

Autoři: Bára Pohlová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

23. 12. 2020 0

Sto lidí, sto Ježíšků

Číst více
24. 12. 2018 0

Poetické a veselé Vánoce!

Číst více
21. 12. 2018 0

Vánoce se blíží! Aneb zajímavosti o čase vánočním...

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙