Konec vodních dýmek v Čechách?
V mnoha majitelích čajoven i jejich věrných návštěvnících se mísí obavy s nesouhlasem. Proč? Na rok 2014 se připravuje novela protikuřáckého zákona, který má rozšiřovat zákaz kouření do všech restaurací. Přirozeně by tedy platil i pro čajovny a s nimi spojené vodní dýmky.
Čajovny však ne pro všechny znamenají jen tradiční popíjení čajů, pro mnoho z nás je s tímto místem spojen i jakýsi rituál zahrnující posezení s kamarády právě u bublající vodní dýmky. Jaký by tedy měl jejich zákaz dopad na samotné podniky? Jistě existují čajovny, které vyloženě na tradici kouření ovocných tabáků nestojí, pro naprostou většinu je však provoz takzvaných vodnic životadárný. S jejich vymizením by totiž mohlo dojít i k velkému úbytku zákazníků a v nejhorším případě k úplnému zániku některých podniků.
To, že si to někdo nedovede představit je prostě o zvyku. Uvedu příklad z restaurace v Paříži. Tam zmíněný zákon funguje a lidé přijdou, objednají si a jdou ven kouřit. Pak se vrátí a normálně večer pokračuje. Pařížští restauratéři si to taky nedokázali představit a jak to jde. Nevyhazuju lidi s vodnicí ven, ale ten zákon by podle mě prostě platit měl. A pro milovníky čaje (patřím k nim) by bylo asi ideální, aby se v zákoně pamatovalo na čajovny a udělala se nějaká výjimka. Ale těžko říct, jde o choulostivé téma.
Je sice pravda, že by novela měla odstranit některé nedostatky, které současný zákon obsahoval, jako například nejasné vymezení veřejných míst, kde je kouření zakázáno. Dále by mělo zpřísnění pravidel pomoci i proti stále se rozšiřujícímu užívání tabákových výrobků mezi nezletilými. Na druhou stranu úplný zákaz kouření by provozovatelé stravovacích zařízení mohli vnímat jako zásah do svobodného podnikání, narušení tradic a ustálených zvyklostí. Řada čajoven proto vytáhla do boje s peticemi, které dává podepisovat svým věrným návštěvníkům. A většina z nich s ochotou petici podepíše, protože si bez relaxace při pokuřování tabáků, bylinných směsí nebo kamínků z vodní dýmky už čajovnu nedokáže představit.
A jaká je vlastně historie vodních dýmek? Historicky první vodní dýmka se zrodila v Indii pod jménem hookah. Místo klasické skleněné vázy se na vodu používaly nejrůznější jednoduché nádoby, jako například skořápky z kokosových ořechů. Rozžhavený uhlík se přitom pokládal přímo na vlhký tabák. Dnešní podobu získaly vodní dýmky až zhruba v 17. století v Turecku, odkud se dále rozšiřovaly do celého světa. Nejznámější označení shisha vzniklo až po přenesení na africký kontinent. Největší boom vodních dýmek v Evropě a Americe nastal na přelomu 19. a 20. století, s nástupem cigaret však byly zatlačeny do pozadí. V současnosti se jejich popularita opět zvyšuje.
Závěrem bych se ráda zeptala i na názor vás, čtenářů. Souhlasíte s názorem Ministerstva zdravotnictví, že kouř, ať už cigaretový nebo z dýmek, je jedině škodlivý a stojí za to prosadit takto radikální zákon, nebo byste se přiklonili na stranu čajoven a bojovali alespoň za drobnou výjimku pro vodní dýmky?
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Socialisté z TOP09 opět měli pocit, že mohou lidem řídit život. Likvidace čajoven a ztráta pracovních míst nikoho nezajímá. Nechápu, že v dnešní době lidé ještě nevědí, že trh vyřeší vše. Pokud jsem nekuřák a vadí mi kouření v restauracích, tak podporuji svoji útratou pouze ty podniky, kde se nekouří a naopak. Majitelé restaurací a hospod provoz si už sami rozmyslí, zda budou mít podnik kuřácký/ nekuřácký.
A nenapadlo tě, že to takhle evidentně nefunguje, a proto se to řeší předpisy? Ze pokud by to takhle fungovalo, už by to přece trh vyřešil? Ja myslím, že tady spis nezafungoval lobbing čajoven.
Tak tak. Existuje analýza, podle které ten zákaz díky ztrátám na tržbách pošle na pracák víc lidí než zavření dolu Paskov ;)
Jsem kuřák.... Zákon a nekouření v restauračních zařízeních podporuji. Sám jdu raději do baru kde se nekouří (hlavně mě to donutí nekouřit a kolikrát nejdu ani ven si zapálit) ALE čajovna bez shishy si čajovnu nelze představit.... protikuřácký zákon ano, ale čajovny vyjmout!!!
To, že si to někdo nedovede představit je prostě o zvyku. Uvedu příklad z restaurace v Paříži. Tam zmíněný zákon funguje a lidé přijdou, objednají si a jdou ven kouřit. Pak se vrátí a normálně večer pokračuje. Pařížští restauratéři si to taky nedokázali představit a jak to jde. Nevyhazuju lidi s vodnicí ven, ale ten zákon by podle mě prostě platit měl. A pro milovníky čaje (patřím k nim) by bylo asi ideální, aby se v zákoně pamatovalo na čajovny a udělala se nějaká výjimka. Ale těžko říct, jde o choulostivé téma.
Pokud ten zákon v Paříži platí jak říkáš, pak tedy nechápu, jak je možné, že se mi naskytl pohled na čajovnu, kde uprostřed každého z 10 stolků, obklopených popíječi čaje, stála vodnice. A teď ta bomba, oni ji dokonce kouřili :D Pokud to tedy funguje i s platným zákonem tam, proč ne u nás? Čaj mám ráda, v čajovně ještě radši, ale vodnice k tomu prostě patří? (i když si, podle mě, člověk dokáže zvyknout na cokoliv)
To je přesně to, o čem mluvím. Udělali protikuřácký zákon a vyjali z něj čajovny. Vlk se nažral a koza zůstala celá. 99% lidem vodnice nevadí. Spíš je jim proti srsti to, že přijdou do super restaurace na oběd a mají celý gastronomický zkažený někým, kdo neumí se svojí drogou jít ven ;)
Jako nekuřák si vždycky vyberu nějakou hospodu/restauraci kde se nekouří a kuřáckým se prostě vyhýbám. Ale v okamžiku, kdy budou muset kuřáci kouřit venku před vchodem, tak tím budou obtěžovat mnohem víc lidí - i těch, co vůbec nechtějí být v kuřáckým prostředí. Ať se kuřáci sdružují v kuřáckých podnicích a radši ať se omezí kouření na "chodnících" a před budovama.
Vybrat si u nás ve městě hospodu kde se nekouří a zároveň tam točí nějaké slušné pivo je nemožné. V létě to řešíme zahrádkami, kde se kouř víc ztrácí, ale v zimě je to peklo. Ať si kuřáci klidně kouří, ale ať prosím nesmrdí... Na chodníku před hospodou kde kouří kuřáci klidně zatajím dech a projdu. Ale tento problém řeším 2x za večer. Pokud se kouří vevnitř tak ten puch tam je celý večer.
Tak si nějakou takovou hospodu kde se nekouří a točí tam slušný pivo otevři - třeba ti lidi utrhnou ruce ;)