Kouzla adventního věnce
Věnec nebo svícen?
Co se tvaru týče, rozmohl se nám tu takový nešvar. Pod tlakem na praktičnost a prostorovou úspornost se v poslední době čím dál častěji objevují v domácnostech místo tradičních věnců podlouhlé svícny se svícemi v řadě nebo jen dřevěné podložky se svíčkami seskupenými do těsného hloučku. Esteticky rozhodně krok vřed, bohužel to ale pozbývá symboliku i název. Nejedná se potom o adventní věnec, ale svícen. Klasický kruhový věnec totiž představuje uzavřený koloběh, který má pomoci ukončit uplynulý rok.
Symetrický nebo asymetrický?
Dalším trendem v oblasti adventního věnce se stalo nerovnoměrné rozložení svíček. I toto ovšem porušuje tradiční význam. Svíce rozložené rovnoměrně do čtverce (potažmo do kříže) totiž stojí za všechny světové strany, kam se jejich zapalováním posílají požehnání. Také to s sebou může nést symboliku čtyř základních živlů (země, oheň, voda, vzduch) a v neposlední řadě svíčky představují čtyři roční období, která mají shodně po třech měsících. Měly by proto mít spravedlivě rozdělený prostor i na adventním věnci.
Přírodní nebo industriální?
Co se musí lidem nechat, je jejich kreativita. Už jsem viděla věnce od tradičních jehličnatých, přes keramické, proutěné až po kovové. Minimalistické pojetí určitě není na škodu, ale přeci jen by ani těmto věncům nemělo chybět jehličnaté chvojí nebo pár zelených větviček buxusu, cesmíny či mahonu. Krásným doplňkem může být i břečťan. Zelená barva totiž představuje hojnost a pevné zdraví. A jako bonus si tím přinesete kousek voňavé přírody přímo k sobě domů.
Barevné nebo jiné?
K dostání je každoročně nepřeberné množství barev i tvarů adventních svící. Hladké, vzorované, metalické, ale pak tu jsou i odstupňované, neodstupňované a spoustu dalších. Barvu většinou vybíráme podle osobních preferencí nebo s ohledem na barvu interiéru našich domovů. Věděli jste ale, že barvou svíček můžete doma manifestovat atributy, které byste si přáli v reálném životě posílit?
Třeba fialovou barvou můžete povznést svou spiritualitu a zesílit spojení s duchovním světem, představuje totiž duchovno a oddanost. Fialové svíce proto často najdeme na věncích v kostelech či v jiných církevních prostředích. Tam také bývá třetí ze čtyř fialových svíček nahrazena růžovou. Ta se obecně považuje za symbol lásky, něhy a jemnosti. S bílými svíčkami určitě nesáhnete vedle. Bílá je barvou čistoty, novoty a dokonalosti. Mojí oblíbenou barvou je červená, která do vašich domovů může přinést energii, vášeň, ale i posílit přátelství, zdraví a odvahu. Svíčky si samozřejmě vybírejte dle libosti, ale budete-li zvědaví, dohledejte si význam vybrané barvy a pozorujte, zda vaši domácnost nějak ovlivní.
Pozornost ovšem věnujte pořadí, v jakém svíčky na věnci budete zapalovat. Svíce se zapalují proti směru hodinových ručiček jako symbol uzavření, zpětného ohlédnutí se. Proto máte-li svíčky výškově odstupňované, nezapomeňte na správné uspořádání.
Dekorace přírodní nebo umělé?
Různé obchůdky a květinářství přetékají drobnými ozdobičkami ve tvaru hvězdiček, kuliček, vloček, stromečků i sněhuláků. Je opět na preferencích, zda máme raději dekorace lesklé, třpytivé nebo úplně obyčejné a přírodní. Každý věnec, kterému věnujete svoji péči, bude nádherný a pro vás samotné určitě ten nejkrásnější. Ať už tedy sáhnete po třpytivých vločkách nebo po sušených pomerančích, skořápkách od ořechů, skořici či badyánu, věřte, že to dopadne dobře.
Nemáte-li zatím svůj adventní věnec, doufám, že jsem vám poskytla malou inspiraci a bližší pohled na jeho symboliku. Pokud si najdete chvíli, určitě doporučuji si věnec ještě vlastnoručně vyrobit, ale pokud jste časově vytíženi, i koupený věnec doplněný alespoň o jednu vaši vlastní ozdobičku vás jistě velmi potěší pokaždé, kdykoliv na něm spočinete pohledem.
Přeji vám všem krásný advent!