Like House: tenká hranice mezi bizárem a fenoménem

12. 05. 2021 0 5 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jistě jste v posledních týdnech zaznamenali slovní spojení Like House. I když jste to neviděli přímo v televizi, určitě jste zahlédli reakční video, článek nebo minimálně post na instagramu. Já osobně jsem na to byla už od začátku zvědavá a první týdny vysílání jsem analyzovala, o co v tom vlastně jde. Pojďme si to tu společně trochu rozebrat.

Začneme vysvětlením, co vlastně Like House je. Jedná se o novou českou reality show, ve které se sedm mladých TikTokerů nastěhuje společně do vily, kde spolu budou žít tři měsíce. Tam jim jejich virtuální asistentka Lucia dává všemožné challenge, otázky, úkoly a na závěr každého dne musí každý hráč ohodnotit soužití s ostatními dvěma like a jedním dislike. Ten, kdo bude mít na konci soutěže nejvíc liků, vyhraje půl mega. Že vám to něco připomíná? Ano, jedná se totiž o splácání úspěšných reality show jako Vyvolení, The Circle nebo Too Hot To Handle, akorát na dost nižší úrovni.

Jelikož jsem nikdy neměla stažený TikTok a ti lidé, co jsem viděla v televizi, pro mě byli naprosto neznámí, začala jsem se o tom něco pídit. Vesměs se jedná o partičku 18-24letých lidí, kteří se živí vydáváním videí na sociálních sítích, tudíž o nich nelze mít moc vysoké mínění. Na první pohled jsem se zhrozila nad tím, jací lidé se snaží být vzorem pro dnešní děti. Ať už se jedná o osmnáctiletou holku, která si nechala udělat umělá prsa jen kvůli spolupráci, nebo jejich chování celkově. Sami se prezentují tím, že jejich cílová skupina sledujících jsou děti od 12 let, tím pádem to budou i jejich hlavní diváci v televizi. Tím spíš bych si dávala pozor na to, jak se na veřejnosti prezentuji. Pořad dávají každý den před 6. hodinou večer, čili ještě před večerníčkem. Tihle „influenceři“ strávili své první dny ve vile tím, že se opíjeli, dávali sázky na to, kolik kdo vypije panáků, mluvili otevřeně o svých sexuálních zkušenostech a ve finále se fotili polonazí na internet. Upřímně, kdo z nás to nikdy nedělal a nedělá, sama si ráda na nějaké akci vypiju a s nahotou osobně nemám problém, ale nedávám to na internet, když vím, že mě sledují malé děti, kterým můžu být vzorem, a které tohle dělat nesmí! Hned v prvních dílech tak bylo vidět, že oni sami nemají žádnou morální zodpovědnost a hrajou tak, že čím větší skandál, tím větší čísla a tím víc peněz. Myslíte si, že takoví lidé by měli ovlivňovat dnešní mládež?

Možná si myslíte, že tohle je přece cíl té reality show a za tohle všechno by měla být zodpovědná produkce. Upřímně, Prima na tohle spoléhala. Soukromé televize už totiž přišly na to, že bizár se strašně jednoduše přehoupne do fenoménu a čím větší hroty tam budou, tím víc se o show bude mluvit. Proto hned druhý týden vznikla „kauza“ Adam vs. Datel. V ní šlo to, že hned první víkend, kdy účastníci odjeli domů (ano, na víkendy jezdí domů a vrací se zase v pondělí) se Adam Kajumi v livestreamu vyjádřil k nově vznikajícímu románku Datla a Báry v likehouse, a řekl, že byl svědkem toho, že spolu něco měli (všichni jsou to účastníci soutěže). Říkáte si „no tak spolu něco měli, a co bože“, já taky, pro mě je tohle jako chování ze základky, ale! Datel v té době měl přítelkyni, která se soutěže neúčastnila. Další ráno tohoto výroku byla plná média a Datel vydal na YouTube své první vyjádření k situaci. Celkem těch vyjádření vydal asi pět, kdy každý den měnil, co se vlastně stalo. No ve finále jsme se dozvěděli, že spolu opravdu něco měli, a že se kvůli tomu s tou holkou rozešel. Televize na tom vydělala neuvěřitelným způsobem, protože se díky tomu každý pohádal s každým, Adamovi chodily výhružky smrtí od Datlovo 12letých fanoušků, Barča byla za krávu a dokonce přijížděli novináři až přímo do vily dělat s dotyčnými rozhovory. No prostě komedie jako Brno. Nejhorší na tom ale je, že přesně na těchto hádkách tyhle show vydělávají. Vezměte si Výměnu manželek. Díly, kde se to všechno pomalu popere, jsou ty nejúspěšnější.

Od začátku vysílání uběhly asi tři týdny a my můžeme jenom hádat, co se v tam příštích dvou měsících ještě semele, nicméně už teď asi dokážu říct, že půjde o další uměle vyvolané zápletky. Proč uměle vyvolané, ptáte se? Vždyť tohle celé vzniklo tím, že nějaký Adam něco vyžvanil ve streamu. Jenomže tenhle Adam je iniciátor celé show a spolumajitel hlasovací aplikace. Podle veřejně dostupných informací přišel právě on s nabídkou pro televizi Prima a poskytnutí jeho vyvíjené aplikace k hlasování. Kdo si dá 1+1 dohromady, tomu dojde, že pokud budou tyto kauzy dál narůstat, bude větší sledovanost a větší využívání aplikace. Proto, když teď už utichl zájem o Datlův milostný život, řekl Adam o své kamarádce Maru, která je další soutěžící, že se chová jako kráva a vyvolal tím další vlnu hádek.

Jaké je tedy mé konečné stanovisko k celé show? Like House je reality show, která slouží „influencerům“ k růstu followerů. Jako nástroj k tomu využívají uměle vyvolané kauzy, hádky a neschopnost řešit si své spory v klidu a s rozvahou. Dle mého by tento pořad neměli vysílat tak brzo večer, protože děti, které na to koukají, si budou myslet, že je toto chování v pořádku a v budoucnu si budou své spory vyřizovat pomocí instastories. Na druhou stranu, tyto televizní bizáry jsou takové moje guilty pleasure, čili co se na začátku zdálo jako nevinný výzkum, se pro mě stalo novou každodenní rutinou. A nechci být zlá, ale ve srovnání s touto bandou se občas cítím inteligenčně hodně na výši, takže si tím trošku zvedám ego.

Autoři: Bára Pohlová Foto: Instagram LikeHouse
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙