Mezinárodní den proti McDonald´s nebo Světový den koktejlů? Ve 21. století je možné opravdu všechno!

20. 04. 2021 0 4 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jelikož dnes je Mezinárodní den svobody tisku, rozhodli jsme se ho oslavit výčtem těch nejbizarnějších, nejvtipnějších a významných dnů, které se po světě slaví. Kromě připomínek těch opravdu významných a důležitých událostí se občas připomínají i opravdu zvláštní věci.

Nejprve si řekněme něco o těchto mezinárodních, světových nebo významných  dnech. Zpravidla je vyhlašuje OSN, která se snaží připomínat světové úspěchy lidstva, hodnoty nebo naopak hrozby a boj proti nim. Problém ale nastává v tom, že  tyto dny kromě OSN může vyhlásit i každá jiná národní instituce a  organizace nebo významná osoba (např. papež nebo prezident). Dále se tyto dny dělí na pevně dané (vždy 8. března je MDŽ) a pohyblivé (Den matek každou 2. květnovou neděli). A teď se tedy konečně koukneme na zoubek těm nevýznamně významným dnům.  

Největší perlička, kterou jsem našla, byla založena v rámci Světového dne výživy, který spadá na 16. října. Je to Mezinárodní den proti McDonald´sTento den každoročně pojí protesty před mekáči napříč celým světem. Nejlepší na tom je, že tyto protesty svolává hned několik rozdílných skupin. Kromě těch, kteří zde řeší již zmiňovanou výživu, se zde schází i bojovníci proti vykořisťování zaměstnanců, ochránci zvířat a ekologové, kteří chtějí zachránit přírodní zdroje. V některých zemích se dokonce snaží prosadit, že v tento den budou symbolicky fast foodové restaurace zavřené. Řetězec mekáčů se tak stal symbolem toho, co je v gastronomickém podnikání špatně.  

To, že mají svůj den všechny ženy, muži, maminky, tatínkové a děti po téměř celém světě, to vědí všichni. Že mají svůj den i některá povolání jako učitelé nebo pošťáci, to taky nikoho nepřekvapí. Ale ony mají svůj mezinárodní den i prostitutky po celém světě. Každý rok 2. června tak mohou všichni oslavit jedno z nejstarších povolání, jakým způsobem, to už necháme na vás. Bohužel, historie tohoto významného dne je nejasná. Nikde není na 100 % uvedeno, kdo a proč ho založil. Asi ta nejskousnutelnější teorie je ta, že byl založen bývalými prostitutkami k připomenutí toho, že se každý může dostat do tíživé situace a mnohdy je to pro člověka poslední možnost, jak se uživit, aniž by musel krást a podvádět. Naopak se internetem šíří i možnost, že tento den slouží jako jistá  “marketingová kampaň”. Podle některé skupiny lidí je tento den určen k upozornění na oblíbenost služeb prostitutek a prostitutů po celém světě a požadují světovou legalizaci tohoto povolání 

Víte, jaká je souvislost mezi 14. březnem a 22. červencem? Napovím vám, 3,141592... Ano! Oba tyto dny slaví Ludolfovo číslo, neboli Pí. 14. března je totiž Den pí a v červenci je Den přibližného pí. Obě data byla dokonce zvolena v návaznosti na hodnotu čísla. Jak? 14. 3. - 3/14 - 3,14... Březnové datum bylo vybráno podle prvních 3 cifer čísla. A červenec je na tom obdobně, neboť pí se dá aproximovat racionálním číslem 22/7 (neptejte se, taky nechápu). Každopádně i tento den doprovází speciální oslava. Na Den pí se totiž “tradičně” peče kulatý koláč, protože pí anglické pie (koláče) jsou homofony a pí se používá k výpočtu obvodu kruhu. No nejsou ti matematici kreativní?

Další den, který mě v kalendáři zaujal, je Mezinárodní den ženského orgasmu.  Ten vychází na 8. srpna a divte se nebo ne, ale vymyslel ho chlap. Brazilský radní z města Esperantina se totiž rozhodl, že chce nějakým způsobem vyrovnat svůj “sexuální dluh” své manželce, tak jejímu uspokojení věnoval celý jeden den. Nicméně tento na první pohled vstřícný krok vyvolal mnohem více rozbouření než potěšení. Podle mého pátrání se brazilské “feministky” začaly rozčilovat nad tím, že tento den slouží k pouhému “umlčení” žen a naznačuje genderovou nerovnováhu v sexuálním životě. Poukazovaly totiž na to, že podle této “logiky” má muž nárok na své vyvrcholení 364 dní v roce a žena pouze jeden den. První myšlenka, která mě napadla, byla “S kým to sakra chodily?”

Další datum bude užitečné hlavně pro pány. 22. června se totiž slaví Mezinárodní den bez kalhotek. V roce 2012 se totiž rozrostla skupina fanoušků chození naostro a ženy se rozhodly, že v červnu svou “joni” (kdo viděl To Hot THandle, chápe) nechají pod sukní dýchat. Zdá se to možná absurdní a nehygienické, ale tímto svátkem se vracejí do ne tak daleké minulosti, konkrétně na začátek 20. století, kdy se spodní prádlo ještě tolik nešilo a když už, bylo pro mnoho lidí cenově nedostupné. Tenkrát totiž ženy nosily stále delší sukně, a tak neměly potřebu nosit kalhotky. Když se podíváme ještě dál, do 18. století, zjistíme, že tenkrát bylo dámské spodní prádlo dokonce společensky nepřípustné. Nosily ho pouze ženy v nevěstincích a bordelech a církev ho až do začátku 19. století dokonce zavrhovala úplně. Až v roce 1893 si Marie Tucek, Češka žijící v Americe, nechala patentovat breastsupporter”, což byla úplně první podprsenka na ramínka se zapínáním vzadu. Tenkrát byla zamýšlena hlavně pro pracující ženy a nikdo ani netušil, že se  tento produkt jednou stane každodenní součástí života žen po celém  světě. No, nejsme my Češky šikovné?  

Zbylé svátky, které jsem našla, už asi nebudou tak zajímavé na rozepisování,  tak je tu jen jednoduše vypíšu a můžeme si je dopodrobna probrat třeba příště.  

 13. květen - Světový den koktejlů 

25. květen - Ručníkový den 

21. červen - Mezinárodní den triček 

2. srpen – Den suchého zipu 

15. srpen - Mezinárodní den energy drinků 

16. srpen - Mezinárodní den rumu 

15. září - Celosvětový úklidový den 

21. říjen - Den původních odrůd jablek 

19. listopad - Světový den toalet 

Autoři: Bára Pohlová Foto: Patrik Pavelka
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

06. 03. 2024 0

Jaké možnosti kariéry otevře doktorské studium? Rozkrýváme budoucnost absolventů!

Číst více
04. 03. 2024 0

Hudba, studium, inspirace. Na půl cesty – další ročník konference TEDxPragueYouth

Číst více
29. 02. 2024 0

Rande na přírodno

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙