Nahradí rouška kalhotky? (aneb úvaha nad změnou jejího vnímání)

05. 10. 2020 0 6 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Rouška je asi nejskloňovanějším slovem kulatého, podivného, a přiznejme si to, ne zrovna epesního roku 2020. Jen v tomhle článku to slovo padne pětadvacetkrát. Jak se ale její role ve společnosti od jara vyvinula?

Ještě v lednu byla pro většinu populace rouška něco, co patří na obličej chirurgům a v našich očích přemrštěně opatrným lidem, zpravidla asijského původu (teď už se jim smát nebudete, co?). Prostě něco, co není součástí každodenní reality. S vypuknutím epidemie a všeobecného strachu se rouška stala ochranou pomůckou potřebnou pro každého a s jistou dávkou ironie také skoro investiční komoditou, jelikož šlo o těžce nedostatkový produkt. Zároveň se rouška stala symbolem solidarity. Kdo mohl, ten šil a daroval roušky.

No a jelikož rouška se dá ušít z tkanin libovolného vzoru, začaly roušky plnit i funkci sebevyjádření. Lidé stříhali trička svých oblíbených sportovních klubů, seriálů, kapel a kdo ví čeho dalšího, aby mohli dát rouškou najevo, čemu jejich srdce plesá.

Kde se šije z látky, tam dříve či později dosáhne dlouhá ruka módy. Především dámy začaly často velmi vkusně kombinovat roušky do svých outfitů. Pro muže zase přispěchal nejpovolanější expert přes etiketu v českých zemích a bývalý mluvčí prezidenta republiky (to byly časy), pan Ladislav Špaček, který nás poučil, že vzor roušky se má ladit s kapesníčkem saka, nikoliv s kravatou.

Doteď jsme se bavili o rouškách z domácích dílniček šikovných švadlen, šitých z triček a na strojích nalezených na půdě. Zanedlouho už se svými rouškami přispěchaly módní firmy včetně LV nebo Gucci. Už chybí jen aby Victoria´s Secret začala prodávat trojkombo podprsenky, kalhotek a roušky. Nebo by tento gigant mohl jít ještě dál a přeorientovat se na roušky úplně. Bez roušky už dnes nejde dát ani ránu, zatímco bez kalhotek...no, přiznejte se.

V těsném závěsu za módními návrháři pochopili i experti PR a marketingu vysoký potenciál použití roušek pro svou profesi. Jde přece o perfektní způsob, jak umístit firemní logo svému influencerovi přímo na ksicht. Slovní spojení "být tváří firmy" tak dosáhlo zcela nové úrovně. Velmi silně to bilo do očí třeba v průběhu Tour de France.

No a aby zas té uvědomělosti nebylo přespříliš, objevily se i roušky, které sice absolutně neplní svou primární funkci, tedy ochranu zdraví nás i ostatních, ale to nevadí, protože je to vole umění, móda nebo prostě záležitost vzdoru těch méně nadaných z nás. Takovým příkladem jsou roušky z krajek, ze síťoviny, roušky s otvorem na pití nebo jiné roušky s nulovou filtrační schopností.

Kam se rouška posune dál? Přijdou roušky s připojenými bluetooth sluchátky? Nebo třeba jakési iRoušky, které vám ve spojení s vaším telefonem budou schopny říct, kolik bacilů a virů profiltrovaly a kdy je třeba je znovu sterilizovat? Zapracuje snad někdo na roušce, přes kterou bude rozumět? Uvidíme, řekl zenovej mistr*

*Soukromá válka pana Wilsona, Universal pictures, 2007

Autoři: David Eremiáš Foto: Dominika Staščáková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙