Nejabsurdnější zákony světa

16. 11. 2020 0 5 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Říká se, že blbost světu vládne. A občas se tato vlastnost bohužel promítne i do zákoníků některých států. Jindy mají zákony sice své opodstatnění, ale nad jejich absurdností může člověk pouze zakroutit hlavou. Pojďme se společně podívat na přehlídku těch nejkurióznějších zákonů celého světa, v čele s USA.

Zvířata vs. Zákon

Nejdříve se zaměříme na to, jak si ve světě stojí před zákonem němé tváře zvířecí. 

Pokud na ulici v Oklahomě potkáte pejska, rozhodně se na něj nešklebte. Mohla by vás za to totiž zatknout či pokutovat policie. 

Nejlepší život mají asi pejsci v Connecticutu, je zde totiž protizákonné je cokoliv učit. Naproti tomu v Arkansasu jsou na tom o dost hůře. Po šesté hodině večerní mají zakázáno štěkat. 

Dobře na tom nejsou ani slepice ze Západní Virginie. Snášet vajíčka mají povoleno pouze od 8:00 do 16:00. 

Poletíte-li letadlem nad Aljaškou, za žádných okolností z něj nevyhazujte živého losa, je to trestné.

Nezapomínejte, že až si přivážete na Floridě slona k parkovacím hodinám, musíte za něj zaplatit stejné parkovné jako za jakékoliv jiné motorové vozidlo. A až mu zastrčíte parkovací lístek za ucho, ne aby vás napadlo jít někam do roští obcovat s dikobrazem! To je též nezákonné. 

Až vás v Indianě požádá opice o žváro, nedávejte jí ho. Kouření tam mají zakázané. 

Budete-li mít ve Washingtonu nepřekonatelnou touhu projet se na koni, vyberte si, prosím, pouze opravdu hezkého jedince. Jízda na ošklivých herkách je tam zakázaná. 

Mějte, prosím, také na paměti, že pokud v Idaho, konkrétně ve městě Boise, pojedete na žirafě, nesmíte zároveň za žádných okolností i rybařit. 


Z logiky věci

Mnoho zvláštních zákonů je i několik set let starých a ve svých dobách mělo svá opodstatnění. Bohužel se na ně v průběhu času zapomnělo a platí tak do dnešních dnů. Jiné zákony existují zase z čistě praktického hlediska, i když se nám mohou zdát divné. 

Tak třeba v kanadské provincii Alberta dodnes platí zákon, který místním policistům nařizuje poskytnout každému propuštěnému vězni pušku s náboji a koně. V historii byli totiž propuštění vězni vyhnáni do pustin a bez zbraně a koně pro ně tato divočina znamenala jistou smrt. Zákon ovšem platí dodnes a je jen otázkou, co by policie dělala, kdyby z nich po propuštění vězni právně vymáhali koně a pušku. 

V devadesátých letech byl v Singapuru zaveden zákon o kompletním zákazu žvýkaček. Proč? Obyvatelé města byli prostě moc velká čuňátka a žvýkačky plivali na zem. Město tak muselo každoročně vynaložit nemalý obnos peněz a úsilí na odstranění takového nepořádku. Od roku 2004 jsou v Singapuru povoleny nikotinové žvýkačky, ale pouze na předpis lékaře. 

Ve Westminsterském a Buckinghamském paláci je zase přísně zakázáno zemřít. A důvod je jednoduchý. Každý, kdo v těchto budovách zemře, má nárok na státní pohřeb s celou ceremonií, a to je velmi finančně nákladné. Zpozoruje-li tak ochranka u někoho důvodné podezření, že by mohl zemřít, má právo dotyčného jakýmkoli způsobem dostat z budovy ven.

Nové neznamená dobré

Existují ovšem i nové a velmi aktuální zákony a vyhlášky, nad kterými se rozum zastavuje. 

V roce 1993 byl v Polsku zaveden protipotratový zákon, povolující interrupce pouze ve zvláštních případech -> vážné poškození plodu, těhotenství ohrožující život matky, početí incestem či znásilněním. Vzhledem ke katolickému vyznání značné části obyvatel poměrně pochopitelné. V posledních měsících se ovšem debata na toto téma rozhořela znovu. Polský ústavní soud rozhodl, že potrat z důvodu vážného poškození plodu odporuje ústavě a staví ho tím mimo zákon. Dle kritiků by toto rozhodnutí mohlo ve výsledku vést až k úplnému zákazu legálních interrupcí v celém Polsku. Reakce na toto rozhodnutí jste jistě zaznamenali a případné následky si můžeme jen domýšlet. Faktem ovšem je, že potraty nejsou horkým tématem pouze v Polsku, ale i ve spoustě dalších zemí světa.

Čůrací

Ano, i takové téma, jako lidská potřeba, je diskutováno v řádcích mnohých paragrafů.

Například ve Švýcarsku, bydlíte-li v bytě, si svou potřebu musíte opravdu dobře naplánovat. Po desáté večer si už jen tak nedojdete. Kvůli rušení nočního klidu je tam totiž přísný zákaz splachování. 

Muži ve Velké Británii zase můžou močit na veřejnosti pouze v případě, že tak činí u zadního kola svého auta a pravou ruku mají opřenu o kapotu vozu. Zato těhotná žena tam má právo močit, kdekoliv se jí zachce. Může k tomu dokonce použít pokrývku hlavy policisty. A občané Skotska musí podle zákona umožnit každému, kdo zaťuká na jejich dveře, dojít si k nim na toaletu.

To hlava nebere

A na konec ještě pár zákonů, které prostě nemají hlavu ani patu

Od roku 1837 je ve Velké Británii v platnosti zákon, který opravňuje ženu ukousnout muži nos, pokud ji políbí bez jejího předešlého souhlasu.

V Mohave County (USA) se nevyplatí krádeže hotelových mejdlíček. Pokud takového zloděje přistihnou, musí se oním mejdlíčkem mýt tak dlouho, dokud ho celé nespotřebuje. 

Ve městě Fort Madison v Iowě si musí požárníci 15 minut předtím, než vyjedou k požáru, celý zásah natrénovat.

Minnesotě je vyplňování daňového přiznání ještě větším peklem než kdekoli jinde. Musí tam do něj totiž kromě data narození vyplnit i datum smrti.

Ani řidiči v Pensylvánii to nemají lehké. Každý motorista, ke kterému se přiblíží stádo koní, musí zastavit, auto přikrýt dekou nebo plátnem a počkat, než koně proběhnou. Jsou-li koně splašení, musí motorista auto rozložit na jednotlivé části, které schová pod keř. To je snad lepší chodit pěšky. 

Autoři: Kristýna Stehlíková Foto: Patrik Pavelka
Pohledem autora

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, reflex.cz, idnes.cz, sokujiciplaneta.cz

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙