Nepokoje na Ukrajině pohledem z ČZU
Hlavní vlna odporu se zvedla až teď v Kyjevě na Majdanu (později Euromajdanu), avšak problém, který se tam řešil, zde byl již nejméně od roku 2004. Tehdy při prezidentských volbách nastal spor o to, zda se přiklonit na východ, či na západ. Pro západní kandidát byl Viktor Juščenko a pro východní Viktor Janukovyč. První kolo druhého kola voleb vyhrál podle všeho pro východní kandidát. Juščenko tehdy obvinil Janukovyče z podvodu. A ten potvrzovala i mezinárodní pozorovatelská mise. Kdežto ruský prezident Putin gratuloval k vítězství Janukovyčovi ještě dříve, než zazněly oficiální výsledky. Už zde se začalo protestovat, což vyvrcholilo v tzv. Oranžovou revoluci. Po druhém kole druhých voleb nakonec vyhrál Juščenko. Janukovyč se proti výsledku odvolal k nejvyššímu soudu, který mu ale nevyhověl. Po těchto volbách se zdálo, že Ukrajina bude mířit na západ a bude více spolupracovat s EU. Několik změn tímto směrem opravdu proběhlo, avšak pro ukrajinský lid to, zdá se, nebylo ani zdaleka uspokojivé.
Prezidentské volby v roce 2010 již znamenaly volbu mezi tím, jak moc na východ se země má vydat. Novými kandidáty na prezidenta se stali Julija Tymošenková a opět Viktor Janukovyč. Protože Jusčenkova popularita vlivem mj. korupce klesla na minimum, nedostal se ani do druhého kola voleb. Tentokrát zvítězil Viktor Janukovyč volen hlavně jihovýchodními regiony, stejně jako v minulých volbách (Tymošenková zpochybňovala volby, avšak nakonec svou stížnost stáhla, protože soud nechtěl využít písemné důkazy). Brzy po tom, co se stal Janukovyč prezidentem, byla vládě Tymošekové vyslovena nedůvěra. Rok na to byla odsouzena na 7 let vězení za podepsání smlouvy o plynu s Ruskem, jež byla označena pro Ukrajinu jako nevýhodná.
Ačkoli chtěl prezident Janukovyč spolupracovat hlavně s Ruskem, jeho první zahraniční cesta vedla do Bruselu. Vypadalo to tedy, že hodlá spolupracovat i s EU, ale když došlo na podpis dohody Ukrajiny s EU, dohodu nepodepsal. Kvůli tomu se na Ukrajině zvedla vlna odporu, v hlavním městě Kyjevu se vytvořilo seskupení demonstrantů jménem Majdan. Byla to sice demonstrace, ale mimo jiné se v Kyjevě také konaly kulturní akce. Zpočátku lidé věřili, že prezident dá na takové množství demonstrantů a nátlak zahraničí. Jako tomu na Ukrajině už bylo mnohokrát, i tentokrát východ republiky nesouhlasil se západem republiky a nedařilo se tuto situaci řešit jednotným způsobem. Později se demonstrace vyostřily (demonstranti byli neustále pod dohledem a několikrát se je pokoušely bezpečnostní složky rozehnat), vzduchem lítaly zápalné láhve, slzný plyn a zábavní pyrotechnika. Spekuluje se o tom, že radikální demonstranti byli najatí Janukovyčem, aby mohl použít tvrdší prostředky na potlačení zpočátku poklidných demonstrací. Po několika neúspěšných setkáních s opozicí, kterou vedli Vitalji Kličko, Arsenij Jaceňuk a další, se prezident rozhodl povolat speciální jednotky. Zde se zdálo, že chce jen získat čas, aby si připravil únikovou cestu, protože jednání k ničemu nevedla a prezident se odmítal vzdát svého postu. Jediné, co se mu povedlo, byla dohoda s Ruskem o snížení ceny plynu dodávaného na Ukrajinu. Východ stál stále pevně za prezidentem a schvaloval jeho jednání, kdežto na západě ho někteří za prezidenta již nepovažovali. Povolání speciálních jednotek bylo kritizováno některými dalšími státy. Speciální jednotky později začaly používat ostré náboje.
Po chvíli, kdy zemřelo přes sto lidí, se prezident uchýlil k útěku do Ruska (jak se později zjistilo). Jeho politický blok Strana regionu se rozpadl a vlády se ujal kabinet Arsenija Jaceňuka, který by měl dovést zemi do dalších voleb. Majdan, barikády a demonstranti se stále zdržují na Náměstí nezávislosti. Majdanovci si teď diktují podmínky složení nové vlády a hlídají některé opuštěné vládní budovy včetně sídla Janukovyče. Po oslabení sil Janukovyče byla propuštěna Tymošenková a parlament jej sesadil z funkce prezidenta a vydal na něj mezinárodní zatykač. Bývalý prezident však sesazení odmítá a nadále se nachází v Rusku po boku Putina, který mu téměř ihned přislíbil ochranu. Vydal také prohlášení, že se necítí sesazený. Situace na západě Ukrajiny se již v rámci možností uklidnila. Naopak se začíná vyhrocovat na Krymu, který chce být připojen k Rusku. Rusko tento čin vítá a slibuje ochranu rusky mluvícím obyvatelům Krymu (pozn. Rusko stále neuznalo novou ukrajinskou vládu). Po Putinově návrhu a schválení ruským vedením se ruské jednotky začaly vyloďovat a přilétat na poloostrov Krym. Tam jsou již nyní vojensky obsazené strategické body. Ukrajinská armáda je v plné bojové pohotovosti. Byla jí přislíbena pomoc od západních mocností.
Česká republika už neuznává Janukovyče jako legitimního prezidenta Ukrajiny a také odmítá jakékoliv rozdělení Ukrajiny. Mimo jiné poslala pro postřelené protestanty dvě humanitární letadla a převezla jich 27 na léčení do České republiky. Přední představitelé České republiky kritizují počiny Ruska a přirovnávají je k událostem v Československu v roce 1938 nebo 1968.
Komentář studenta ČZU ze západu Ukrajiny:
Celou situaci sleduji již od začátku, ale nikdy bych si nepomyslel, že se Rusko pustí do vojensko-politické akce tak hluboko v cizím území. Myslím si, že pokud by nebyla olympiáda v Soči, začal by se Putin zajímat o situaci na Ukrajině mnohem dříve a ne až teď. Celá situace mi přijde jako na objednávku, všechno totiž přišlo, až když se začaly zablokovávat bankovní účty nejbohatších Ukrajinců. Takže vznikla taková malá panika mezi lidmi, kteří k tomu bohatství nepřišli úplně podle zákonů. Nová vláda by je totiž jistě poslala před soud, a pokud by jim byla prokázaná trestná činnost obohacování, nepochybně by jim byl majetek zabaven a byli by posláni do vězení. Tato skutečnost se těmto lidem pravděpodobně nelíbila, a tak dali dohromady plán. Najednou se cítí jako Rusové (možná jsou někteří napojeni i přímo na Kreml) a chtěli by zpět do „domoviny“. Pochopitelně jsou zde i obyvatelé, kteří jsou nezpochybnitelní Rusové, avšak ti jistě nejsou iniciátoři těchto akci, neboť jak již řekl Vitalji Kličko: „Lidé ve všech částech Ukrajiny chtějí totéž. Chtějí normální život, chtějí mít práci, chtějí spravedlnost.“
Také bych rád zdůraznil, že proti rusky smýšlejícím obyvatelům nepokoje nebyly. Jediný odboj se zde vedl proti prezidentovi. Jsem pro referendum o to, zda se chce Krym připojit k Rusku, nikoli však, pokud se to bude dít pod vojenským dozorem Ruska. Nedivil bych se, ani kdyby z bohatství Krymu něco připadlo přímo úředníkům v Kremlu, Krym je totiž jedna z nebohatších částí Ukrajiny. K ruské intervenci také jistě přispěla Putinova touha po obnovení Sovětského svazu. Takové myšlenky Kreml jistě jen tak neopustí, neboť tam se žije ještě stále jako za studené války. Všichni, co sedí na důležitých postech v Rusku, jsou napojeni na Putina, ale možná si někteří jen neuvědomují, co vlastně dělají. Navenek demokratický režim se po detailním pohledu stává vládou jednoho muže po boku s nejbohatšími a nejmocnějšími v Rusku. Nadějí pro Rusko jsou jen novípolitici, nezkažení minulostí a s vizí lepší budoucnosti bez násilností a politických intrik. A obyvatelé dnes? Ti, kteří se vzepřou, jsou potlačeni hrubou silou. Ostatní sledují dění ve světě přes cedník, který drží Putin a jeho lidé v rukou, a tudíž nevidí skutečnosti takové, jaké jsou, nebo je nevidí vůbec.
Komentář studenta ČZU z východu Ukrajiny:
Můj názor je takový, že se mělo něco změnit už hodně dávno. Problémem je, že se Janukovyč a jeho ,,brigáda" dostali k moci lehce a jen tak se jí nepustí. To byl vlastně důvod, proč začal chaos na Euromajdanu, tedy válka mezi národem a vládou. Je už dávno naprosto jasné, že se k Ukrajincům demokracie jako politický systém vůbec nehodí. Lidé, kteří jsou zvyklí na socialismus nemohou správně řídit stát. Ukrajina potřebuje jediného vůdce, kterého by národ následovat a podporoval vždycky a všude. Je už jedno, jestli se moc nachází v rukou jediného člověka, který krade, nejdůležitější je, aby fungoval stát. (viz. Rusko)
Ke Krymu mne napadá jen, že je jedno, za koho se budeš považovat, jestli za Rusa nebo za Ukrajince. Nejdůležitější je, abys měl důstojný život. Už dávno nejsem patriotem svého státu. Neřekl bych však, že student ze západní Ukrajiny má své názory nějak radikální. Co se týče zájmů USA na Ukrajině a Putina, tak je to úplně průhledné. Putinův sen o rozšíření Ruska a navrácení slávy impéria Sovětského svazu stále neuvadá a Spojené státy chtějí být blíže k Rusku, mít ,,svoje lidi" na Ukrajině. Rozdílem je, že 30 tisíc ruských vojáků je na území Krymu, kde okupují ukrajinské jednotky, jejich základny se zásobami, zbraněmi a brání jim v komunikaci. Američtí diplomaté pak tvrdí, jak pošlou 2 miliardy dolarů na pomoc Ukrajině. Oba dva státy sice jednají dle mého názoru správně, nicméně demokraté stále jen mluví - diktátor jedná. Na závěr snad mohu už jen dodat, že jsem velice vděčný za podporu a solidaritu k Ukrajincům a ukrajinským demonstrantům ze strany českého národa a České republiky.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Já zas mám informace od svých příbuzných a známých, co žijí na Krymu od narození. Říkají, že za tu dobu jim ukrajinská vláda nepřinesla nic dobrého a byli by rádi za připojení Krymu k Rusku. Navíc mají velké obavy o své životy během hlasování, jelikož ze strany Majdanovců přicházejí neustále hrozby o tom, že chtějí překazit referendum. Je jasné, že Rusko z toho chce vytěžit a také pravděpodobně vytěží. Ale já bych snesla pár sídel ruských zazobanců na břehu moře, pod podmínkou, že obyvatele Krymu nebudou žít v chudobě a strachu. A Putin je rozhodně odhodlaný do Krymu investovat velké finance, už jen proto, aby ukázal světu, že pod jeho vládou se budou mít lidé lépe. A jáosobně bych nepovažovala současnou vládu Ukrajiny za dobrý tah, podle mě to jsou převážně banditi a lidé s velmi radikálními názory, mezi kterými je i dost neonacistů. Tady máte názor od člověka, který se narodil na Krymu.
Ale Ukrajina neřikala, že nepovolí referendum ..., naopak jako první stanovila datum toho referenda. Než přijeli žoldáci (jsou stále bez označení jak jinak). A začali na všechny mířit zbraněmi a referendum co nejvíce uspíšit. Jelikož jsi z Krymu tak jistě víš, jaké jsou možnosti hlasování v referendu. A ty toho moc s demokracií společného nemají.
Ukrajina ani Turecko nemá v EU co hledat.
"Situace na západě Ukrajiny se již v rámci možností uklidnila. " To by mě celkem zajímalo jak na toto autor článku přišel? Jestlije teda podle něj uklidnena situace to, že lidé tam začali vykradat banky, všichni chodí ozbrojení a rusky mluvící lid má strach vyjít na ulici, protože majdanovci veřejné vybízejí své stoupence aby neváhali a stříleli do nich! A Krymu se vůbec nedivím, že se chce od Ukrajiny odpojit, nechtej žít v zemi kde jsou u moci fašisti... A vůbec, proč všichni furt jenom nadávaj na Rusko, když za to může USA a jejich věčné strkání prstů tam kam nemaj. Vzdyt USA se chce jenom přiblížit k Rusko a udělají proto všechno! Amerika chce jenom rozšířit hranice NATO. Všude ve světě jenom Amerika vede války a má tam svoje vojenské báze, nikoliv Rusko.
Jednoduše tak, že mám příbuzné na západě Ukrajiny a sleduji místní zprávy (porovnávám se zprávami tady z ČR). Na západě Ukrajiny rozhodně nechodí nikdo ozbrojen a Rusky mluvících obyvatel, je naopak na ulicích až až. Majdanovci byli ti, kteří na barikádách obětovali svůj život, když na ně Janukovyč nechal střílet jednotky Berkut ostými náboji. Krym samotný se odpojit nechtěl, jak je napsáno nahoře (zřejmě jsi to v článku přehlédl). Jenom jeho nevyšší (a nejbohatší) představitelé, si to přejí (proto ty okupační jednotky, jinak by jim to referendum u většiny obyčejných obyvatel neprošlo), aby jim zůstal ten nakradený majetek, který si nashromáždili. A teď se snaží lidi přesvědčit, že bude v Rusku, které potlačuje základní lidská práva a nedodržuje své závazky lépe. To vše vysokou dávkou cenzůry, vojenské síly a korupcí. Jako příklad bych uvedl, že když se v Kyjevě konaly největší střety s policií tak Ukrajinská média vysílala počet obětí jak policistů tak protestantů, kdežto v Ruských mediích, byly informace o převratu a jenom počet mrtvých policistů, a že výtřníků je čím dál více. Pro přehled sleduji média z obou stran, a po několika takovýchto zkušenostech jsem dospěl k názoru, že jsou Ruská média pod diktatůrou Kremlu a nikoli svobody slova. Mimochodem ty, které byly objektivní byly odstaveny viz. Kasparov ... To že lidé nadávají na Rusko je možná tím, že porušuje dohody, které dalo Ukrajině. A několik desítek tisíc vojáků okupuje území, které jim nepatří. Kdyby USA mělo vojáky na Krymu, zřejmě by se asi nadávalo na USA. USA teď jen logicky vyrovnává síly v Evropě a mimo jiné dodržuje dohody, které má (viz. splečenství NATO) popřípadě využívá možnosti, které má. Kdyby Rusko opravdu chtělo pomoci "svým" občanům. Mohlo zvolit spousta jiných možností, které by nijak neporušovaly lidská práva nebo dohody dané v minulosti. Napříkla mohli posílit dovoz zboží z Krymu, vytvořit nové pracovní příležitosti jen pro Krym a dále. To, že zvolilo tuto možnost jen poukazuje na to není schopné přijít s něčím jiným, než se svou armádou. Kdyby peníze, kterými platí žoldáky investovalo do Krymu, zřejmě by mu pomohlo mnohem více než tím, že ho přípojí na svou, už potápějící se, ekonomickou loď.
Protože USA nikdy nezaútočili jako první, Rusko okupuje země jako na běžícím páse. JAko Čeh Rusáky nesnáším a dávám jim to najevo kde můžu, nejsou tu vítání a nikdo jim nikdy okupaci a degeneraci celého národa neodpustil. Vůbec si nedovedu představit že by Rusko mělo přežít jako země bez kontroly Německa a USA více než další rok, je to neuvěřitelně nebezpečná země plná velmi jednoduchých lidí co přes propagandu (co jsem měl šnci sledovat z ruské TV tak to je lež nad lež) nevidí na druhou stranu. Nevím o jakých fašistech furt všichni mluví, Bandera byl vlastenec a díky němu Ukrajina nezanikla.
heleť a kde je prosím Tě ten komentář od studenta z východní části Ukrajiny?
Bohužel je student zaneprázdněn a tak ho nestihl dokončit do vydání. Doufám však, že se vyjádří v co nejkratší době a já ho sem budu moci přidat :).
čupr, budu se těšit! :)
Konečně nahozen názor studenta z východu, s omluvou, že byl nemocný, což my v redakci plně respektujeme. :)