Pracovní stáž v zahraničí se studentskou organizací
Mezinárodní organizace Aiesec, která má svou pobočku i na naší univerzitě, poskytuje studentům možnost vycestovat za prací či praxí do mnoha koutů naší planety. Indie, Rusko, Čína, Kolumbie, Ghana a mnoho dalších zemí nabízejí pro studenty z celého světa (a i z ČZU) možnost realizovat jejich schopnosti a nabýt nových zkušeností. Pracovní stáže, kterých se můžete zúčastnit, se dělí na několik programů, které jsou od sebe odlišeny zaměřením. Jejich podrobný přehled naleznete zde. Jednotlivé praxe můžeme rozdělit na manažerské, technické, vzdělávací a rozvojové. Každá vyžaduje po zájemci určitou znalost cizího jazyka, převážně anglického, některé vyžadují dokončené bakalářské vzdělání, nebo absolvované praxe v oboru atd.
K tomu, abyste se stali „Trejníkem“, musíte projít poměrně obsáhlým přijímacím procesem, který si teď projdeme.
Prvním krokem, který byste měli podniknout, je prosmýčit stránky Aiesec ČZU v odkazu Zahraniční stáž. Naleznete zde země, do kterých je možné vyjet, podmínky absolvování stáže atd.
Dále byste se měli opravdu zamyslet, co od pracovní stáže očekáváte, jaké jsou vaše nároky, v jakém oboru a zemi byste chtěli pracovat a připravit si i několik náhradních možnosti v případě, že by Váš plán A nevyšel. S jasnou hlavou a přesnou představou toho co chcete pak následuje vyplnění přihlášky. Pokud chcete vycestovat ještě tento rok, tak byste měli přihlášku odeslat do 30.listopadu.
Následuje pohovor s pracovníkem Aiesecu, na který se musíte dostavit přesně v tom termínu, který uvedete v přihlášce a to do kanceláře v přízemí budovy BCD Ředitelství kolejí a menz. Během pohovoru, který je v češtině a trvá zhruba 15-20 min, jsou pokláldány doplňující otázky k přihlášce a na výsledek je kladen velký důraz. Zájemce by měl být aktivní, vědět přesně co chce a jak toho dosáhnout a být i variabilní. Mít připraven okruh zemí a firem, ve kterých by chtěl pracovat. Celé interview se dělí do čtyř částí
Aiesec – Dotazy k organizaci. Jak jste se dostali do styku s Aiesec, kde jste se dozvěděli o možnosti praxí a jestli máte přehled o tom, co Aiesec dělá.
Zahraniční stáž – V této části je řeč o tom kam chcete jet, co byste chtěli dělat a podobně. Účelem je, aby Aiesec věděl, kam vás může poslat, co vám navrhnout, co od vás může očekávat atd. Možnosti – Zde se navazuje na předchozí téma. Podle databáze vám bude ukázáno, kam můžete vyjet, jaké jsou Vaše možnosti, jakou praxi můžete získat atd. Kompetenční otázky – Zde jsou vám pokládány otázky na téma vašich předchozích zkušenosti (pracovní či cestovní), na to, jak byste se zachovali v určitých situacích, jestli víte, co chcete v budoucnu dělat, proč chcete na stáž jet atp.
Dále se pokračuje jazykovými testy, které jsou prověřeny písemně formou testu a ústně pomocí Skypu a zkoušejícího z Jazykového institutu Praha. Testy je možné skládat z anglického, francouzkého, německého, španělského, italského nebo ruského jazyka.
Ověřená úroveň pak ovlivňuje možnosti, které při vybírání programu máte.
Assessment Centre je čtvrtý bod přijímacího řízení. Jde o bližší poznání osobnosti kandidáta a zjištění, zda je tento člověk schopen absolvovat praxi v cizí zemi tak, aby byla přínosem jak pro něj, tak pro jeho okolí. Během Asessnent Centre kandidáti projdou sérií úkolů a případových studií řešených ve skupinách i individuálně.
Pokud přijímacími testy projdete a zdoláte konkurenci, většinou se to podaří cca 60ti procentům z 50-60ti uchazečů, získáte přístup do databáze zemí a firem, ve které můžete hledat takovou společnost a zemi, která vám nejvíce vyhovuje a do které nakonec i vyjedete.
Přípravný seminář, který pak musíte povinně absolvovat je už jen formalitka. Jde o konferenci, pořádanou pro všechny vybrané kandidáty na zahraniční praxi. Je zaměřená na přípravu na praxi , na momenty, které během ní mohou nastat, určení cílů a očekávání. Velmi důležitým aspektem konference je setkání s ostatními vyjíždějícími členy, se členy kteří se již vrátili z praxe, se zahraničními praktikanty a s dalšími členy AIESEC.
Před odjezdem, je samozřejmě nutné vyřešit svůj statut na univerzitě. Je možné studium přerušit a odložit nebo je nožné si vzhledem k budoucímu pracovnímu vytížení a místu pracovní stáže zařídit i Erasmus. Papírově je to sice poměrně náročné, ale možné to je.
Dále je ještě nutné zaplatit základní poplatek Aiesecu za zprostředkování celé stáže, jehož výše se mění s programem, který jste si vybrali (ceník zde, poplatek při potvrzení praxe, který vás během rozhodování o zemi a firmě nutí vybírat rychleji, jelikož se po 30ti dnech stupňuje a nakonec tzv. Úložné. Tato částka se vrací po napsání zavěrečné zprávy z praxe do jednoho měsíce od ukončení praxe, vyplnění Exchange Quality Survey do měsíce po návratu a absolvování reintegračného semináře do jednoho roku od ukončení praxe, což je seminář, na kterém budete před ostatními zájemci mluvit o své zkušenosti, kterou jste získali.
Po odjezdu z naší malé zemičky a příjezdu do země, kterou jste si vybrali jste ihned kontaktováni místními Aisecáři, kteří vám zajistí ubytování, seznámí vás ostatními praktikanty, pomohou vám se založením všech potřebných dokladů, které v zemi potřebujete a provedou vás vším, co budete v následujícím půlroce potřebovat.
Pak už nezbývá, než ve vybrané praxi pracovat se vším nasazením a nasávat zkušenosti, kontakty a příležitosti, které se vám budou celý zbytek vašeho života hodit a ze kterých budete čerpat.
VK