První kroky na Erasmu: bydlení, prachy, bordel
Ubytujte se
Pokud máte bydlení domluvené předem jako já, máte z půli vyhráno. Pokud ne, pravděpodobně jste pankáč a štěstěna si s vámi pohraje. Pro potřeby článku však předpokládejme, že máte kde složit hlavu. Zároveň může jít o jediný den, kdy uvidíte svého domácího osobně. Proto, co si s ním potřebujete vyříkat osobně, to si s ním vyříkejte hned. Jaká má pravidla ohledně hostů, kde je heslo na wifi, jak je to s případným parkováním a hlavně, jak a kdy chce za bydlení platit.
Navažte diplomatické vztahy se spolubydlícím/i
Jeden z mála opravdových strachů erasmáků se zpravidla nazývá: “Co když nafasuju debila?“ Koho nafasujete, sice neovlivníte. Co ale ovlivnit dokážete, je, jestli si o vás ten druhý bude myslet, že jste debil. Je proto radno si hned zkraje vyjasnit, jak často se bude uklízet, ukázat, že nejste úplné čuně, případně investovat do dobrých vztahů nějakou tu lahvinku.
Vyřešte prachy
Pokud nemáte hotovost se symbolem € už z domova, najděte důvěryhodně vyhlížející bankomat a vyberte si částku = první nájem + záloha + minimálně 100 euro. Ještě předtím ideálně oběhněte pár krámů a zjistěte, v jak vyspělé zemi se nacházíte z hlediska placení kartou. Prostě si zjistěte, jestli budete fungovat spíš hotovostně nebo přes kartu.
Zjistěte, jak je to s odpadem
Já vím, nevypadá to úplně důležitě. Ale věřte mi, že vědět, jak ve vaší destinaci funguje odpadové hospodářství, je absolutní nutnost. Jednak na vás první plný pytel odpadu udeří maximálně do týdne od příjezdu, druhak ne ve všech zemích vám návod na jeho třídění a umístění naservírují v angličtině. Proto se zeptejte ideálně svého domácího, jak to funguje. Itálie třeba třídí podobně jako my. Až na to, že žlutý kontejner je na papír, do modrého plastu přijdou i plechovky a v každé ulici je kontejner na bioodpad. Takže vlastně úplně jinak.
Zmapujte město
Projděte se po nejbližším sousedství a dle následujícího pořadí zjistěte, kde je nejbližší: kavárna, pekárna, vinárna, supermarket, vaše fakulta. Podle rozvinutosti vašich orientačních schopností a velikosti města vám pak potrvá zhruba 1-3 týdny získat základní orientaci ve městě a nemuset vytahovat Google maps za každým rohem.
Kontaktujte svého koordinátora
Jakmile vyřešíte přízemní problémy každodenního života, zkontaktujte svého koordinátora a úplně na blbečka začněte zjišťovat, jak je to s rozvrhem a dalšími náležitostmi studia. Jasně, na Erasmus jste jeli hlavně pařit, ale stipendium se bohužel vyplácí za studijní výsledky. Taky nezapomeňte, že na zahraničních univerzitách mají zpravidla své vlastní varianty UIS, Moodlu a podobných radostí. Úplně jiným způsobem nepřehledné a vyžadující trochu cviku.
Začněte si užívat!
Jakmile získáte trochu pevné půdy pod nohama, začněte do toho pořádně dupat. Zkoušky daleko, stýpko skoro netknuté, potřeba sociálního kontaktu obrovská. Vnuťte se do společnosti ostatních Erasmáků a lokálů a přivlastněte si město. Tohle je semestr, který se nebude opakovat.
Pevně doufám, že blízká budoucnost bude i vašemu Erasmu přát a že vám tohle všechno k něčemu bude. Pokud byste chtěli vědět něco víc o mojí zkušenosti v severní Itálii, určitě mrkněte na instagram Erasmák v Trentu. Za dva týdny si povíme něco o odlišnostech studia v zahraničí a studentském životu mezi cizinci.