Rande na přírodno

29. 02. 2024 0 3 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Dochází vám nápady, kam vzít svou drahou polovičku na rande? Viděli jste už všechny filmy v kině, obešli všechny restaurace ve městě, vyzkoušeli každou možnost akčního rande ve formě laser game či únikovky a už zkrátka netušíte kudy kam? Máme tady jeden tip od studenta ochranáře – pokud máte rádi broučky, mech, kamení, stromy a kytičky, tak jste jako já, a takovýhle výlet by se vám mohl zamlouvat! Praha se za rok 2020 umístila na 13. místě ve světovém žebříčku nejzelenějších měst ze 155 hodnocených. Máme zde totiž nespočet parků, lesů, stromořadí, ale i jinak laděných přírodě blízkých lokalit. My jsme si proto v tomto článku připravili seznam 5 nejzajímavějších míst, kam v Praze vyrazit se svou drahou/drahým do přírody.

1) Prokopské údolí

Tato přírodní rezervace je chráněna od roku 1978. Ve výčtu jejích největších klenotů najdeme mnoho zajímavostí, ale líbit se zde bude převážně těm z vás, kteří mají zálibu v geologii. V Prokopském údolí je totiž dominantou až 70 metrů hluboký kaňon, který funguje jako otevřená kniha popisující vývoj hornin od svrchního ordoviku po střední devon. Najdete tady skály, opuštěné lomy a jeskyně, ve kterých byly nalezeny pozůstatky prehistorického života. Hlavním cílem vašeho výletu bude ale pravděpodobně romantické jezírko pod vápencovou skálou, které je místy hluboké až 10 metrů a jehož celková rozloha je 25 arů. Vzpomenete-li si na film Pelíšky a scénu s mužem s koženou brašnou, tak tohle místo pravděpodobně poznáte. Malý tip – nenoste do Prokopského údolí koženou brašnu ani motocykl.

2) Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Dominantou této lokality je údolní niva Únětického potoka mezi Úněticemi a Roztoky, takže se budete moct kochat mělkým potůčkem, do kterého místy zasahují macaté dřeviny. Tvoří se zde také náplavové kamenné ostrůvky a malé přírodní hráze a kolem potoka rostou zajímavé vlhkomilné rostliny. Nesmím vynechat ani skalnaté svahy, zbytky stepi a dokonce vřesovišť, neboť to všechno je předmětem ochrany této přírodní rezervace. Patří sem také hřeben Kozích hřbetů a Holý vrch. Zajímavostí je také velmi staré osídlení, a to už od paleolitu.

3) Divoká Šárka

Přírodní rezervaci Divoká Šárka budeme znát asi všichni. Snadno nás tam z Dejvic doveze tramvaj, a jako první pozdrav na nás vykoukne Mekáč, který nabízí předvýletové, běhemvýletové i povýletové občerstvení. Až se ale na Divokou Šárku dostanete, začne na vás dýchat romantika sama. Skalnaté údolí je krásné ve všech ročních obdobích a Šárecký potok také není k zahození. Při výstupu na vrcholky skal se vám úplně sama nabízí možnost udělat si na krátkostébelných trávnících piknik nebo se jen tak natáhnout na záda a užívat si výhledu do okolí. Podobně přemýšleli asi i naši předci, neboť na Kozákově buližníkové skále jsou dodnes zbytky slovanského hradiště. Divoká Šárka je jedním z nejrozsáhlejších pražských parků, a vzhledem ke svému umístění funguje jako klidná oáza uvnitř rušné metropole.

4) Komořanské a Modřanské tůně

Tato přírodní památka původně fungovala jako protipovodňové opatření (vystavěna byla v 19. století). Později se zde však vystavěly jezové kaskády a tůně ztratily svou původní úlohu a začaly zarůstat vodními rostlinami. Tím vznikl nový zajímavý biotop, ve kterém žije spousta na vodu vázaných organismů, včetně třeba užovky podplamaté či krásného ledňáčka říčního. Celková rozloha této přírodní památky činí téměř 13 hektarů a vyhlášena byla v roce 2014, což z ní dělá jednu z nejmladších přírodních památek na území Prahy.

5) Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj

Jako poslední pro vás mám návrh na pořádnou geologickou procházku, neboť i cesta může být cílem. Na procházce po této stezce se nejen můžete kochat neuvěřitelnými geologickými skvosty, které vás zavedou až do prvohor, ale také se můžete něco dozvědět například pro váš zápočet z geologie. Po cestě totiž potkáte několik naučných tabulí, které o všem důležitém pojednávají. Projdete místy, na kterých se v dobách přítomnosti moře ukládaly úlomky korálového útesu, uvidíte pozůstatky sopečné činnosti i zvrásněné vrstvy mořských usazenin. Celková délka trasy je zhruba 2,5 kilometru, takže o nohy určitě nepřijdete, a po procházce zbyde energie i na jiné činnosti. Tak hezké výletění!

Autoři: Radek Vlček Foto: Kateřina Lebocová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

17. 11. 2024 0

Příběh české odvahy: 35 let od sametové revoluce

Číst více
06. 11. 2024 0

Chaos, špína a špetka zoufalství – vítejte v kuchyňce!

Číst více
31. 10. 2024 0

Dušičkový speciál: Hroby na Bazoši a alternativní pohřbívání

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙