Sexuální predátoři ze světa zvířat

24. 11. 2021 0 4 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Láska mezi zvířaty existuje, ale určitě to není zavedeným pravidlem. Ve zvířecí říši najdeme všechny druhy vztahů, ať už je to labutí láska ve stylu „šťastně až do smrti“, nebo jsou to polygamní vztahy většiny obojživelníků. Ze vztahového pohledu je příroda opravdu různorodá. O co ale v přírodě skutečně jde, je zachování rodu. Ovšem je až k podivu, jak se někteří samečkové přizpůsobili, aby si zachovali ten svůj.

Sexuální násilí je nejběžnější právě v živočišné říši, kde bylo pozorováno víceméně u všech zástupců různých skupin. Ať už to jsou ptáci, mezi kterými bylo takové chování pozorováno u 39 druhů, nebo plazi, ryby, mořští savci a velcí lidoopi, všude se setkáme se sexuálním násilím. Například u orangutanů se odhaduje, že až polovinu kopulací tvoří právě znásilnění.

Hmyz si občas nevybere...

U hmyzu se se znásilněním můžeme setkat například u bruslařek. Samice bruslařky má genitální štít, který ji chrání před zneužitím. Samci to však vyřešili velice podle a na samičku prostě násilně skočí. Pokud však samička nehodlá spolupracovat, sameček jí začne vyhrožovat tím, že začne na hladině vytvářet vibrace, čímž na sebe strhne pozornost ryb, či jiných potenciálních predátorů, a hrozí ji téměř jistě smrt. Samička má tedy na výběr pouze ze dvou možností, kdy útěk v úvahu nepřichází. Buď se bude rozmnožovat, nebo umře.

U hmyzu je ovšem mnoho případů, přičemž nejzvláštnější a nejbizarnější jsou právě vážky. Možná už jste někdy viděli pářící se motýlice, kdy při páření vytváří tvar srdíčka. No, pokud jste si pod tím představovali romantiku, tak jste opravdu na omylu. Ve skutečnosti sameček drží samičku za krk a samička je donucena se s jedincem spářit. Proto pak jejich pozice připomíná tvar lásky.

U jiných druhů vážek, takzvaných Anisopter, si samička při nezáživném milování vytvořila obranný mechanismus, kdy se samičky těchto vážek na obranu ubírají do stavu thanatózy (to je takzvané předstírání smrti, když je jedinec v ohrožení, stejnou obranu používá například užovka obojková). Samička se tedy rozhodne předstírat, že je mrtvá, což jedince odradí.

Temná stránka delfínů

Mezi jedny z nejmilejších zvířat, která byste si dokázali jen stěží představit jako násilníky a sexuální predátory zvířecího světa, jsou delfíni. Delfíni jsou známí jako zvířata s vysokou inteligencí. I přesto, že jsou považováni za mírumilovné a v moři byste radši potkali právě delfína než žraloka, byste možná měli být na pochybách právě, když uvidíte tohoto milého savce, který má mnoho temných zvyklostí. Kromě toho, že jsou schopni vydráždit rybu z čeledi čtverzubcovitých, anglicky známou jako pufferfish (ryba, kterou určitě všichni viděli alespoň jednou ve filmu „Hledá se Nemo“, kdy se při obraně ryba nafoukne a vypadá jako ostnatý balon), a z jejího jedu, který vypouští, se zfetovat, ke své kořisti také nejsou zrovna milí. Před tím, než ji zabijí, si s ní dokáží poměrně dlouhou dobu hrát a kořist tak velice dlouho trápí. Ale zpátky k tématu. Tím nejhorším ze světa delfínů je jejich sexuální agrese, kdy dochází ke skupinovému znásilňování samičky. Delfíni tvoří skupiny, které zaženou samičku do kouta, a postupně se na ní všichni vystřídají. To však není vše. Z nějakého důvodu to delfíny občas táhne i k lidem a je známo několik případů, kdy se delfín pokusil znásilnit člověka.

Parazit? Ne, manžel.

Další kuriozitou z mořského světa je případ adaptace, který můžeme potkat u ďasů. Ďasové jsou ryby, které mají mužské jedince tak malé, že byste je na první pohled mohli zaměnit jak vzhledem, tak způsobem, jakým je přichycen na samičce, za parazita. Na samičce ale svým způsobem skutečně parazitují. Se svou potravou se příliš netrápí. Jakmile se zahryznou do své partnerky, začnou sdílet její krev, která je dostatečně vyživující pro tělo samečka. Ten navíc začne postupně přicházet o většinu orgánů, jako je zrak, jelikož už je k životu dál nepotřebuje. Za její krev však samičce poskytne genetický materiál, díky kterému se pak může dále rozmnožit. 


Harémy paviánů 

Z moří a oceánů se dostáváme zpátky na souš do harémů jednoho ze zástupců lidoopů. Paviáni žijí v partiarchálním systému, kde si samečkové tvoří své harémy, které sestávají z jednoho samečka a až deseti samic. Tato uskupení vznikají buď tím, že harém syn zdědí po otci, nebo kradením samic, kolikrát i dětí z jiných skupin. Harémy si navzájem konkurují, a tak se kolikrát stane, že si samičky z harémů samci navzájem kradou. Co se týká nějakého milého zacházení v uskupení, o tom řeč být ani nemůže. Nehledě k tomu, že samičky nemají zrovna velkou možnost pohybu, pokud se zatoulají příliš daleko, samečkové nemají problém použít hrubou sílu a klidně je i kousnout.  

Největší sexuální devianti zvířecího světa  

I přes všechny úchylky a úlety ostatních druhů by toto místo mělo náležet právě kachnám, znásilňování je u nich totiž asi nejčastější. Důležité je ale poznamenat, že ne všichni kačeři by trýznili ženská pohlaví jejich druhu. Kachny totiž často tvoří páry, kolikrát i na několik sezón. Pro to, aby děti ale skutečně byly partnera, velice záleží na jeho schopnosti uchránit si svou samičku. Jakmile sameček na chvíli poleví v ostražitosti, nebo svou družku na chvíli opustí, nadržený kačer opodál (a většinou nejeden), kterého si žádná družka nevybrala, dostává svou šanci. Pokud samička nestihne včas zareagovat, odletět, nebo se ubránit agresivnímu chování, genetickou informaci stihne velice rychle vyměnit za svou kačeří deviant, nebo i vícero z nich. Proto se pak často stává, že partner, kterého si samice původně vybrala, skutečně není biologickým rodičem.  


Takových případů jistě existuje mnohem více, ale rozhodně najdeme i plno hezčích vztahů ve zvířecí říši a také najdeme plno dalších, kde mají naopak samice navrch a kolikrát z toho mužské pohlaví vyjde ještě mnohem hůře, než zmíněné samice v tomto článku. Co byste si ale jistě měli zapamatovat? Až půjdete plavat s delfíny - NIKDY jim nevěřte.

Zdroje:

Evolution, not culture, deserves blame for rape - Yale Daily News

Can Animals Commit Rape or Murder? - The Atlantic

Can Dolphins Rape Humans? - Washington City Paper

Sexual Aggression happens in Animal Kingdom too - New Delhi Times - India Only International Newspaper

Rape in the animal kingdom (livemint.com)

7 adorable animals that are also murderous monsters - Vox

Bug sex: the top five most bizarre invertebrate sexual practices | WIRED UK

Kuriózní milostný život kachen - AVIFAUNA - Český online magazín o ptácích

Autoři: Elizabeth Vlčková Foto: Anna Dobřemyslová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

24. 04. 2023 0

Olej nad zlato, nebo tichý zabiják? Jaká je pravda o řepkovém oleji?

Číst více
18. 04. 2023 0

HHC, kratom, nikotinové sáčky, alkohol. O fenoménech dnešní doby s adiktologem Adamem Kulhánkem

Číst více
03. 04. 2023 0

,,Když vyskočím z letadla, regeneruji.“ Tak to asi těžko…nebo? 10. ročník konference TEDxYouthPrague - REGENERACE

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙