Studenti ČZU se podílejí na záchraně kriticky ohrožené antilopy Derbyho v Senegalu

01. 01. 2011 3 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Češi jsou jediní na světě, kdo organizuje záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu. Ve volné přírodě se jich náchází již jen 100 - 170 kusů. Projekt existoval již od roku 2000, nejprve pod hlavičkou ČZU pomocí mj. fondů z České rozvojové spolupráce. V roce 2010 pak bylo založeno  občanské sdružení Derbianus CSAW. S ČZU úspěšně spolupracuje i nadále a nově se do záchrany antilopy Derbyho zapojují další instituce jako je Zoo Plzeň.

V rámci záchranného programu se v příštím roce do Senegalu za antilopou Derbyho vypraví čtyři odborníci ze sdružení Derbianus CSAW a pod jejich vedením i dvě studentky z České zemědělské univerzity v Praze. Na místě se budou zabývat především identifikacemi nově narozených mláďat (očekává se narození až dvou desítek mladých) pro potřeby plemenné knihy a dále budou organizovat i náročné převozy vybraných antilop do nových stád.

„Identifikace mláďat provádíme každoročně“ uvádí Magdalena Žáčková, která se za mláďaty do Senegalu vypraví již potřetí. „Pořizujeme snímky každého mláděte z levé a pravé strany, počítáme kolik má pruhů a zakreslujeme jejich tvar. Pruhy fungují jako čárový kód, s věkem se nemění a my díky nim zvíře kdykoli bezpečně poznáme“ popisuje Žáčková co je náplní identifikací.

Zoo Plzeň projekt záchrany antilopy Derbyho dlouhodobě sleduje. V tomto roce se rozhodla zapojit aktivně a stala se členem sdružení Derbianus. „Se sdružením plánujeme uspořádat v naší zahradě zábavně-naučné akce pro děti i vzdělávací cykly pro dospělé“ nastínil Jiří Trávníček, ředitel Zoo Plzeň.

Antilopa Derbianus - má naději? I díky studentům ČZU rozhodně větší. Antilopa Derbianus

K záchraně antilopy Derbyho přispívají také všichni, kdo si koupili dárkové předměty s motivem kampaně „Naděje pro antilopu Derbyho“. Nově lze na stránkách derbianus.cz zakoupit poukázku na převoz či identifikaci antilopy Derbyho.

Západní poddruh antilopy Derbyho žije pouze v Senegalu. Ve volné přírodě v Národním parku Niokolo Koba se nachází posledních 100-170 jedinců, kvůli čemuž je Mezinárodním svazem ochrany přírody IUCN řazen do kategorie kriticky ohrožený. „Do této kategorie patří např. gorila horská či tygr sumaterský“ ilustroval závažnost situace zoolog Pavel Brandl.

Záchrana antilopy Derbyho v současnosti spočívá především na chovu v odborné lidské péči. Ve dvou přírodních rezervacích v Senegalu spravují Češi přes 60 jedinců v pěti stádech. Zajišťují odborný dohled nad jejich chovem, vedou plemennou knihu a v neposlední řadě se věnují výzkumu této vzácné antilopy. Pod vedením odborníků ze sdružení Derbianus CSAW se na výzkumu podílejí i studenti ČZU, především z Institutu tropů a subtropů.

Lenka Bartůňková

Autoři: Externí redaktor
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

08. 11. 2017 0

Za antilopou a ještě dál aneb Moje cesta do Senegalu

Číst více
08. 11. 2017 0

Za antilopou a ještě dál aneb Moje cesta do Senegalu

Číst více
03. 04. 2017 0

Spolek Derbianus - Zachraňme největší antilopu!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 ledna, 2011 - 16:34

Studenti ČZU se podílejí na záchraně kriticky ohrožené antilopy tím, že ji jí na Farmě :D

| 73
Karolína Koláčková
Karolína Koláčková - 04 ledna, 2011 - 20:53

Dovoluji si upozornit anonymního zemědělce, že na ŠZP Lány je chována běžná antilopa losí, která patří s antilopou Derbyho do stejného rodu Taurotragus a na první pohled se jí může podobat, mimo jiné i svou velikostí. Nejedná se však o stejný druh a nelze je v žádném případě zaměňovat. Přestože záchranný program pro antilopu Derbyho a farmový chov antilopy losí původně (před rokem 2000) začínaly se společnou myšlenkou - "farmový chov běžné antilopy losí může pomoci snížit tlak na volně žijící kriticky ohroženou antilopu Derbyho", v současné chvíli spolu tyto dva projekty nesouvisí.

| 84
JO
JO - 04 ledna, 2011 - 00:55

Muhahaha :D

| 18

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙