Syrský absolvent ČZU: Doufám, že moje země nezmizí z mapy

08. 09. 2013 16 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Sýrie. Každý z nás o ní denně slyší v televizi, rádiu nebo o ní čte na internetu. Mnoho lidí už na tento problém rezignovalo, protože mu nerozumí. A tak jen dál vstřebávají zprávy o dalších mrtvých. My jsme se rozhodli pokusit se vám do situace vnést trošku světla. A jak jinak než rozhovorem se syrským absolventem naší univerzity.

Abychom pochopili současnou situaci, je třeba se vrátit ještě do minulého století. Sýrie byla v letech 1924—1947 francouzskou kolonií. Následně se v zemi střídala spousta prezidentů a režimů. V roce 1970 se do vedení dostala dynastie Asadů, konkrétně Háfiz Asad. Hany mluví o tom, že lidé v té době měli práci, peníze, a pokud se nestavěli proti režimu, nežilo se jim vyloženě špatně. Zdůrazňuje však, že je jeho země od roku 1968 ve výjimečném stavu. Co si pod tím představit? Policie vás může kdekoliv a kdykoliv zatknout bez údání důvodu. Je zcela běžné, že se lidé „záhadně“ ztrácejí a nikdo už o nich nikdy neslyší.

Bio zpovídaného

Jméno: Hany Manja

Povolání: Poradce ve firmě BDO

Krátký životopis: Hany přišel do České republiky před 8 lety, absoloval kurz češtiny a na ČZU získal inženýrský titul v oboru Systémové inženýrství. V současnosti pracuje ve firmě BDO zabývající se účetnictvím.

Postupem času se společnost rozdělila na dvě strany. Režim zastupuje rodina Asadů. V zemi jako jediná vládne strana Baas. Opozice je tvořená povstalci. Hany velice nerad přiřazuje k oběma stranám jednotlivá náboženství, situace je podle něj v této otázce nejednoznačná. Během roku 1982 bylo během bojů o město Hamá velice tvrdě zmasakrováno přes 30—50 000 lidí. Hany mi říká, že o tomto konfliktu se mnoho neví, protože většina svědků této události nemluví. Režim tvrdí, že povstalci v Hamá byli ozbrojení. Hany si však myslí, že tomu tak nebylo. Lidé podle něj nechtěli svrhnout režim, jen chtěli vyjádřit svůj názor.

Top komentář
09 září, 2013 - 17:09 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Některé ty otázky redaktora jsou opět na vysoké úrovni... Svědčí nejen o tom, jak nezávislý redaktor je, ale i o tom, že situaci dlouhodobě nesleduje. Na pár z nich se podívejme: ,,Dost se mluví o tom, že současnou revoluci povzbudila povstání v okolních zemích jako Egypt, Lybie a Tunisko. Souhlasíš s tím?,, - Povstání v Lybii??? Invaze NATO, ale žádné povstání. Dnešní obrázek? Rovzvrácená země namísto fungujícího státu, který byl jedním z nejvyspělejších v Africe. ,,Jaká byla demonstrace v Praze?,, Taky by mne zajímalo jaká. Minulý týden se konaly dvě, o kterých vím. Obě za účasti několika set lidí a proti intervenci USA v Sýrii, obě na podporu vládnoucího režimu. ,,Dočetl jsem se také o tom, že v průběhu konfliktu docházelo k dezerci státních vojáků a jejich přechodu na stranu povstalců. Co si o tom myslíš?,, - A o čím dál tím více časté dezerci ,,povstalců,, ke vládním vojskům se nedočetl? O amnestii pro ně vyhlášené či jejich donucením bojovat proti legitimní vládě zřejmě také neslyšel. ,,Je takovým veřejným tajemstvím, že Rusko a Írán podpurují Asadův režim, a to jak finačně tak i tím, že mu prodávají zbraně.,, - (Překlepy přehlédnu). Proboha jaké tajemství??? Dělají to naprosto oficiálně. Veřejným tajemstvím je spíše to, kdo ty teroristy podporuje. ,,Věříš ale, že povstalci svůj boj za svobodu vyhrají?,, - Ustrašeně nadějná nestranná otázka a ještě podivuhodnější odpověď. Závěrem: Autor se mohl spíše zamyslet nad těmi povstalci. Příslušníky Al Kajdy. Nad jejich podporou dodávkami zbraní a finanční apod. ze strany USA, Saudské Arábie atd. Nad raketovými útoky Izraele proti Sýrii. Nad barbarstvím (i kanibalismem) příslušníků ,,povstalců,,. Nad jejich naprostou nejednotou a neochotou jednat o příměří. Atd., atd. atd.

iZUN: Než jsi přišel do České republiky, studoval jsi v Sýrii. Jaké jsou Tvoje vzpomínky na tu dobu?

Nemůžu říct, že by byly vyloženě špatné. Ale vzpomínám si, že na základní škole jsme museli každý den opakovat hesla provolávající slávu tehdejšímu prezidentovi. Obecně mě ale mrzí, jakým stylem byly tehdy v Sýrii organizovány školy.

iZUN: Jak tomu mám rozumět?

Režim chce, aby lidé měli pouze to základní a minimální vzdělání. Jakmile by měli nějaké znalosti navíc, poznali by, že ten režim nemůže takto fungovat. Ve škole v Sýrii se člověk nic nenaučí. Nejsou tam žádné možnosti, jak by člověk zjistil, v čem je dobrý a co ho baví. Já jsem třeba v té době, co jsem byl na střední škole, nikdy nebyl v knihovně.

iZUN: A co vysoké školy v Sýrii?

Studovat je můžeš, ale otázka je, zda po tom, jak omezené možnosti jsi měl na střední, vůbec víš, co chceš. Ten systém, jak se na VŠ v Sýrii dostat, je ale hrozně nespravedlivý. Maturuješ třeba ze šesti až osmi předmětů a za ty dostaneš maximální počet bodů 240 bodů. Každá škola má pak svůj limit, který člověk musel splnit, aby se tam dostal. Kdybych třeba chtěl studovat informatiku, musel bych dosáhnout 227 bodů z 240. Pokud při maturitě zazářím v matematice a fyzice, ale pokazím biologii nebo arabštinu, na školu se nemám šanci dostat. Lidé pak často končí na školách, které ani nechtějí studovat. A i to je jeden z důvodů, proč jsem v České republice, kvůli té svobodě.

...bylo jim řečeno, ať na ně zapomenou.

iZUN: Pojďme teď k samotnému konfliktu, který se v Sýrii odehrává. Můžeme zjedodušeně říci, že Asadův režim reprezentují Alávité a proti nim jdou Sunnité na straně povstalců?

Nechtěl bych to takto škatulkovat. Situace je složitější. Je třeba si uvědomit, že Sunitů je v Sýrii 80 % a Alávitů přibližně 5 %. Takže pokaždé, když se někdo postaví proti režimu, bude to s největší pravděpodobností konflikt Sunnitů s Alávity. Pak je tam ještě 10 % křesťanů a ti jsou nejednotní. Pocházím z křesťanské rodiny, takže vím, co cítí. Křesťané se hrozně bojí, protože jim režim namluvil, že je chrání před Sunnity. Myslím si ale, že je to hloupost. Pět procent lidí nemůže chránit dalších deset před osmdesáti procenty jiných občanů. Nehledě na to, že Křesťané a Sunnité spolu žili vedle sebe již dávno předtím, než přišel Asadův režim. Kdo byl někdy v Sýrii, tak ví, že tam normálně stojí vedle mešity kostel. A nikdo se tomu nediví, protože je to úplně normální.

Budeme bojovat až dokonce!

iZUN: Dost se mluví o tom, že současnou revoluci povzbudila povstání v okolních zemích jako Egypt, Libye a Tunisko. Souhlasíš s tím?

Rozhodně ano. Situace nebyla již delší dobu dlouhodobě udržitelná. Chyběla tomu ale jiskra. A ta přišla právě s tím, že lidé viděli, co se děje v okolních státech. A tak si řekli, proč by se něco podobného nemohlo povést i u nás?

iZUN: Co ale bylo tou úplně první akcí?

Já vím o tom, že v březnu 2011 začaly děti ve školním věku ve městě Dará psát na zeď, že chtějí svobodu, nějaké reformy atd. Neměly zbraně a ani se nezmiňovaly o svrhnutí režimu. I tak je ale režim rázně umlčel. Děti byly mučeny a týrány. Jakmile je jejich otcové šli hledat, bylo jim řečeno, ať na ně zapomenou. Dál jim řekli, že pokud chtějí ještě v budoucnu mít nějaké děti, ať jim přivedou své ženy... To je v naší kultuře nejvyšší ponížení.

iZUN: Myslím, že pro nás je tohle nepředstavitelné. Co se dělo dál?

Lidem se to pochopitelně nelíbilo, a tak začali protestovat. Chci ale zdůraznit, že neměli v rukou žádné zbraně a nešlo jim o svržení režimu. Proti nim ale nastoupila armáda, která do nich začala střílet. Další lidé se začali o situaci zajímat a v násilí se pokračovalo. Můžu odpřísáhnout, že prvních šest měsíců byly demonstrace povstalců neozbrojené. Přesto obdivuji každého, kdo každý den vyšel do ulic, i když věděl, že násilí se jenom stupňuje. A když jsem byl demonstrovat tady v Praze, pochopil jsem. Ten pocit při vyslovení svého názoru je k nezaplacení. Režim se ale bojí, že přijde o moc. Kdyby byl sebevědomý a věděl, že je v právu, nestřílel by do nevinných lidí.

...pokud povstalce nezastřelí voják v první řadě, je sám zastřelen zezadu svým velitelem.

iZUN: Jaká byla demonstrace v Praze?

Přibližně dvacet lidí se sešlo před syrskou ambasádou a protestovalo proti Asadovu režimu. V jednu chvíli jsem si všiml, že nás z amabsády někdo natáčí, aby to pak asi poslal do Sýrie. Na chvilku jsem dostal strach, aby díky tomu neublížili mé rodině. Ale naštěstí se nic nestalo.

iZUN: Co vlastně požadují syrští povstalci?

Ty požadavky se měnily. Lidé nejdřív chtěli svobodu slova, reformy a potlačení korupce, protože v Sýrii panovala velice špatná ekonomická situace. Jakmile ale armáda začala střílet do nevinných lidí, přišel jednoznačný požadavek, který velí svrhnout režim. Je ale třeba připomenout, že nikdo z povstalců na začátku netušil, že do nich režim začne střílet. 

iZUN: Dočetl jsem se také o tom, že v průběhu konfliktu docházelo k dezerci státních vojáků a jejich přechodu na stranu povstalců. Co si o tom myslíš?

Naproto s tím souhlasím a zároveň se tomu nedivím. Pokud voják vidí protestujícího člověka, který není ozbrojený, nedivím se mu, že ho nezastřelí. Je to přece nelogické, když ten člověk nikoho neohrožuje! Armáda proti povstalcům chodí v několika liniích, a pokud povstalce nezastřelí voják v první řadě, je sám zastřelen zezadu svým velitelem. A kulku na povstalce vystřelí někdo jiný.

Je člověk zabitý chemickou zbraní víc mrtvý než ten, co je  „jenom“ zastřelený?

iZUN: Povstalci pak tedy museli získat zbraně a jejich pozice se posílila...

Postupem času ano, ale z počátku je vojáci, co přeběhli, jen chránili během jejich stále neozbrojených demonstrací. Až po čase začala i opozice používat proti režimu zbraně.

iZUN: V posledních dnech se mluví o tom, že Asadův režim použil proti povstalcům chemické zbraně a tím porušil mezinárodní dhodu z Ženevy z roku 1925, která tento druh zbraní zakazuje. Myslíš si, že je to možné?

Možné to určitě je. Ale víš, co mi vadí? Jsem naštvaný, že USA teď říkají, že tohle už není normální. Ale to, že dva roky předtím režim denně zabíjel nevinné lidi jim normální přijde? V čem je rozdíl? Je člověk zabitý chemickou zbraní víc mrtvý než ten, co je „jenom“ zastřelený? Nehledě na to, že chemické zbraně jsou náročná věc. Jak technicky, tak finančně.

Barack Obama na summitu G20

iZUN: Je takovým veřejným tajemstvím, že Rusko a Írán podpurují Asadův režim, a to jak finačně tak i tím, že mu prodávají zbraně.

To je jasná věc. I proto Rusko blokuje zásah v zemi. Zničilo by mu to dobrý byznys. Mnozí lidé říkají, že v zemi, jako je Sýrie, kde teď nic nefunguje, by vládnoucí strana vydržela se zásobami tak půl roku. Ona už ale přežívá o dva roky déle, tudíž je někým sponzorována. Amerika zase podporuje povstalce. Boje jsou ale pořád vyrovnané. Proto to osobně vnímám jako uměle udržovaný konflikt. Poslední rok už se to Syřanů takřka netýká, už to není o nich. V podstatě je to boj mezi velmocemi (především USA a Ruskem) o velice strategicky výhodné území.

iZUN: Pomohl by něčemu vojenský vstup USA do Sýrie?

Já osobně moc Američany rád nemám. Všichni víme, co už udělali např. v Afghánistánu. Lidé v Sýrii jsou k Američanům ještě více nedůvěřiví. Američané jsou proti režimu, ale jen o tom mluví v médiích. To ničemu nepomáhá. Měli dva roky času a nic neudělali. Samostanou kapitolou je pak to, že o tom Kongres bude rozhodovat, až se někdo vrátí z dovolené. To je pro mě naprosto nepřijatelné a nepochopitelné.

Postoj Syřanů k Sýrii je značně skeptický

iZUN: Co by se vlastně stalo, kdyby třeba zítra režim padl?

V současné situaci by nastal chaos. Lidé by vlastně nevěděli, jak s tou svobodou naložit. To by mohlo trvat třeba pět až deset let.

iZUN: Jak myslíš, že situace v Sýrii dopadne? Jak vidíš Sýrii řekněme v horizontu dvou let?

Vůbec nevím. Pořád ale věřím v lidi. Život je vždycky silnější než smrt. Nezbývá mi nic jiného než věřit, že to bude lepší lepší. Ale zároveň se obávám, že za dva roky bude ještě hůř. I kdyby režim padnul, určitě o sobě bude ještě třeba 3 roky dávat vědět.

iZUN: Věříš ale, že povstalci svůj boj za svobodu vyhrají?

Věřím, musím věřit. Protože buď Sýrie zmizí z mapy, nebo opozice v boji zvítězí. Doufám, že Asadův režim nebude v mé zemi navěky.

iZUN: Zkusme naše povídání zakončit relativně daleko od války v Sýrii. Jaký je Tvůj názor na klecový chov drůbeže?

Rozhodně s ním nesouhlasím. Já jsem se před rokem a půl stal vegetariánem. Přijdu si zdravější a maso mi vůbec nechybí. Lidé se mě často ptají, proč nejíš maso? A já se jich zase ptám,a proč ty ho jíš?  

Autoři: Adam Valečka
Pohledem autora

<p>Hany byl zpočátku malinko uzavřený a nejistý. Postupem času se ale úžasně rozpovídal a bylo vidět, že je rád, když může někoho zasvětit do hrůzostrašných událostí, které zmítají jeho zemí. Když mluvil o znásilňování žen a dětí před zraky jejich příbuzných, třásl se mu hlas. Nebylo divu, i když si to nikdo z nás nedovede představit. Já měl při jeho vyprávění často husí kůži.</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 10. 2019 0

Změna je život aneb Na slovíčko se šéfredaktory

Číst více
21. 06. 2019 0

Josef Dostál: I když tvrdě pracujeme, měli bychom se u toho umět bavit

Číst více
09. 05. 2019 0

Seznamte se s Marií Růžičkovou, finalistkou Miss Agro 2019 s číslem deset

Číst více

Komentáře

Uživatel
lesák Josef
lesák Josef - 09 září, 2013 - 17:09

Některé ty otázky redaktora jsou opět na vysoké úrovni... Svědčí nejen o tom, jak nezávislý redaktor je, ale i o tom, že situaci dlouhodobě nesleduje. Na pár z nich se podívejme: ,,Dost se mluví o tom, že současnou revoluci povzbudila povstání v okolních zemích jako Egypt, Lybie a Tunisko. Souhlasíš s tím?,, - Povstání v Lybii??? Invaze NATO, ale žádné povstání. Dnešní obrázek? Rovzvrácená země namísto fungujícího státu, který byl jedním z nejvyspělejších v Africe. ,,Jaká byla demonstrace v Praze?,, Taky by mne zajímalo jaká. Minulý týden se konaly dvě, o kterých vím. Obě za účasti několika set lidí a proti intervenci USA v Sýrii, obě na podporu vládnoucího režimu. ,,Dočetl jsem se také o tom, že v průběhu konfliktu docházelo k dezerci státních vojáků a jejich přechodu na stranu povstalců. Co si o tom myslíš?,, - A o čím dál tím více časté dezerci ,,povstalců,, ke vládním vojskům se nedočetl? O amnestii pro ně vyhlášené či jejich donucením bojovat proti legitimní vládě zřejmě také neslyšel. ,,Je takovým veřejným tajemstvím, že Rusko a Írán podpurují Asadův režim, a to jak finačně tak i tím, že mu prodávají zbraně.,, - (Překlepy přehlédnu). Proboha jaké tajemství??? Dělají to naprosto oficiálně. Veřejným tajemstvím je spíše to, kdo ty teroristy podporuje. ,,Věříš ale, že povstalci svůj boj za svobodu vyhrají?,, - Ustrašeně nadějná nestranná otázka a ještě podivuhodnější odpověď. Závěrem: Autor se mohl spíše zamyslet nad těmi povstalci. Příslušníky Al Kajdy. Nad jejich podporou dodávkami zbraní a finanční apod. ze strany USA, Saudské Arábie atd. Nad raketovými útoky Izraele proti Sýrii. Nad barbarstvím (i kanibalismem) příslušníků ,,povstalců,,. Nad jejich naprostou nejednotou a neochotou jednat o příměří. Atd., atd. atd.

| 45
lesák Josef
lesák Josef - 09 září, 2013 - 17:14

PS: Nemluvě ani o tom, že nezmínil to, že Asada podporuje cca 75% obyvatelstva. Nezmínění agrese Obamy ve stylu Hitlera. ...

| 22
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 09 září, 2013 - 19:29

Ááá, známá manipulace s procenty. Pán je socialista, že? A pozor na reakci, stojí za mnou 105,3% obyvatel...

| 24
lesák Josef
lesák Josef - 10 září, 2013 - 15:59

Pán je komunista. A ta čísla o vysoké podpoře Asadova režimu jsou ze zprávy CIA ;)

| 31
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 10 září, 2013 - 17:22

Pokud je pán komunista,tak to chápu...ignorace diktatury, vláda jednotlivce bez sebemenší kontroly a vraždění na potkání pod hlavičkou 75% podpory...se divím že těch 25% se vyjádřilo jinak když mohli být bez odůvodnění zavřeni, zastřeleni mučeni a cokoliv, protože země je ve "vyjímečném stavu". Hloupost a ubohost některých lidí (ikdyž vzhledem k neschopnosti vyvíjet se se společností řekl bych spíše opic) mě stále dokáže fascinovat, neznalost historie a nescopnost se z ní poučit, ignorace základních principů moderních DEMOKRATICKÝCH společností taky. Těmto všem podporovatelům diktátorských režimů (ať už komunistů, Assadů, Kaddáfíů, Ahmadínedžádů nebo jak se ten Íránskej prezident jmenuje) bych přál aby byli jejich součástí, ale na té opačné straně a užili si na vlastní kůži to co tak vehementně brání z pohodlí svých (kapitalistických) domovů.

| 30
Anonymní zemědělec Petr
Anonymní zemědělec Petr - 09 září, 2013 - 18:14

OK, tak vime na ci strane Hany je, ted by to jeste chtelo rozhovor se studentem, ktery je priznivcem te druhe strany..

| 34
JM
JM - 09 září, 2013 - 19:42

Jestli o takovém víš, nebo je mezi čtenáři, nechť se nám ozve. Velmi rádi s ním rozhovor uděláme.

| 33
lesák Josef
lesák Josef - 10 září, 2013 - 19:47

To jste novináři, že si je neumíte najít sami? :D Národní svaz syrských studentů v ČR nebo tak nějak se jmenuje jejich organizace

| 33
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 10 září, 2013 - 13:20

pevně věřím že Asad vydrží, bez něj muslimové zmasakrují jakoukoliv jinou náboženskou skupinu nebo cokoliv co se jim nebude líbit. Muslim nad sebou potřebuje velmi pevnou ruku a to Asad má jinka dělá jen a jen potíže. NEchápu proč se těch teroristů z al kaidy a jiných skupin kteří proti asadovi bojují kdokoliv zastává?

| 18
Bc. Michaela Ruzickova
Bc. Michaela Ruzickova - 11 září, 2013 - 01:54

Vazeny, nevim odkud jste vydedukoval, ze by muslimove potrebovali tvrdou ruku. Rada bych vedela, Vas postoj pokud nekdo primo pred Vasim zrakem zmasakruje Vase rodinne prislusniky. Doporucovala bych Vam srdecne cetbu Koranu a studium moralnich a filosofickych principu islamske viry, nez se pustite do komentaru o nabozenskych skupinach a o jejich potrebach. Mozna se tak napravi vas medialne zdegenoravany usudek a priste se nepustite do unahlenych a odsouzeni-hodnych vyroku. Jako hrda muslimka a ceska obcanka jsem rada, ze studuji v zahranici a nemusim s Vami sdilet spolecnou poslucharnu. Nebranim tady ani jednu stranu, jen bych rada jako prislusnice islamske viry poukazala na stupidez a odsouzenihodnost Vaseho prispevku.

| 43
lesák Josef
lesák Josef - 11 září, 2013 - 16:13

Tvrdší ruku potřebují všichni ti mohamedáni a arabáči v severní Africe a Blízkém východě. Na to máme z nedávné doby dostatek příkladů. Hrdá muslimka a česká občanka... Jako by nestačili problémy s katolíky a podobnými sektami, tak budem do Evropy tahat ještě muslimy. ,,Jsem mírumilovná, ale vadilo by mi být s vámi v jedné místnosti,, :D Tomu se říká tolerance :D

| 30
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 16 září, 2013 - 18:06

pro mě jsi vlastizrdáce, nic víc ty švábe. Muj úsledek je dán mojí praxí kdy jsem muslimy střílel v afghánistánu, ne pro islámskými médii které zveřejní jen to co už opravdu nejde ututlat. Muslim neumí nic jiného než znásilňovat ve skupině jednotlivce (Švédsko, Norsko, Francie) prostestovat proti zemi která mu dala šanci na lepší život a jiné. korán jsem přečetl dvakrát, jak v arabštině tak v češtině a je to jen snůška agresivních a nenávistných blábolů. Nepotřebuji aby mě poučovala žena která se vzdala statutu člověka protože pro Islám žena člověkem není - a jako majetek nechápu kdo ti dal právo se vůči čemukoliv vyjadřovat

| 37
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 září, 2013 - 23:42

n

| 17
Martin D
Martin D - 10 září, 2013 - 16:28

zajímavý článek, ale nemůžu říct, že si myslím, že je nestranný.. Doporučuji si přečíst tento článek na iDnes, také o tomto konfliktu a také očina Syřana. http://zpravy.idnes.cz/pohled-syrana-zijiciho-v-cesku-na-valku-v-syrii-flh-/zahranicni.aspx?c=A130904_132016_zahranicni_jav Nicméně děkuji redakci za článek na zajímavé téma.

| 38
Jarin
Jarin - 10 září, 2013 - 17:59

No Lybie s Y se Vám povedla :D

| 29
AV
AV - 13 září, 2013 - 23:57

Díky za připomínku, už je to opravené.

| 39

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙