Toho času ve Finsku aneb Erasmus v Zemi tisíce jezer - část 1.

12. 10. 2010 5 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Nikdy jsem o tom moc nepřemýšlel, říkal jsem si, že studovat budu ještě dlouho... Najednou se přiblížil poslední rok mého studia na ČZU a já si uvědomil, že mám na ten Erasmus poslední šanci.

A tak jsem začal hledat nejvhodnější zemi a univerzitu, kde bych získal nějaké ty zkušenosti a zdokonalil se v anglickém jazyce. Již na začátku jsem zavrhnul země jako Irsko, Velká Británie či Německo - příliš mnoho uchazečů, případně příliš blízko.

V mém hledáčku nakonec uvízla Litva a město Kaunas. O Finsku jsem příliš nepřemýšlel. Měl jsem tu čest jej na pár dní navštívit v létě roku 2008. Tato země mě opravdu zaujala, ale bál jsem se cen a výše kolejného. Při konzultaci na oddělení mezinárodních vztahů na PEF jsem se však nakonec na Finsko zeptal. Po zjištění několika konkrétních informací o univerzitě a o tom, jak to tam chodí, byla volba jasná. Nyní tohoto rozhodnutí v žádném případě nelituji.

Po nezbytném výběrovém řízení (motivační dopis, CV, pohovor) jsem byl přijat na Kymenlaakson ammattikorkeakoulu, University of Applied Sciences ve městečku Kotka, 130 kilometrů východně od Helsinek.

Finsko, Kotka, koleje

Do Finska jsme se ještě s kamarádem vydali téměř týden před začátkem semestru, abychom nasáli atmosféru, aklimatizovali se a neměli při začátku školy příliš velký kulturní šok. Akademický rok ve Finsku začíná již počátkem září a končí koncem dubna. Letenku do Helsinek jsme si tedy koupili již na 24. srpna 2010.

Kotka - park v centru města

Kotka je malé městečko s 55 tisíci obyvateli. Leží u moře a je tvořeno několika ostrovy a poloostrovy. Všude kolem jsou lesy a moře.

Kotka

Ačkoli jsem něco o Kotce již věděl, překvapení mě neminulo. Když jsme dorazili ke kolejím, ocitli jsme se uprostřed lesa na jednom z ostrovů. Ve dvou malých budovách jsou ubytováni všichni přijíždějící exchange studenti. To nejúžasnější však čeká uvnitř.

Koleje

Za neuvěřitelných 188€ máme každý k dispozici svůj vlastní pokoj s koupelnou a záchodem, společnou kuchyní, internetem, pračkou, a to hlavní - saunou. Ještě aby ne. Ve Finsku najdete saunu snad v každém baráku. Sauna je něco jako ikona Finska, pro nás je v provozu třikrát týdně, dvě a půl hodiny.

Sauna

Když jsme přijeli, měli jsme to štěstí, že bylo zrovna úterý a tak jsme neváhali a přibližně hodinu po našem příjezdu jsme se hřáli v malé místnůstce o teplotě okolo 90 °C. Následující týden jsme věnovali poznávání Kotky, seznamování se s ostatními studenty a v neposlední řadě jsme sehnali kola. Kolo je zde patrně nejlepší dopravní prostředek. Všude jsou cyklistické stezky, autobusy moc nejezdí a většina lidí se tu přemisťuje pomocí kola, skůtru, popřípadě autem.

Křižovatka cyklistických stezek

Studenti z celého světa

Jediné, co tu tak trochu postrádáme, jsou studenti z jižních zemí Evropy, kteří umí takříkajíc rozhýbat i ten nejnudnější večer. Jsou tady studenti z Francie, Německa, Rakouska, Polska, Pobaltí, nechybí Rusky a Číňané a dokonce tu jsou 4 černoši z Malawi.

Ceny, pivo

Ceny jsou tu opravdu na vyšší úrovni. Většina potravin je dražších, oblečení je tu přibližně stejné. Nejdražší je však maso. Za kilo kuřecího masa dáte přibližně kolem 10€, za mleté maso pak 6 - 8€. O něco levněji se dá nakoupit v Lidlu.

Pokud máte rádi houby, není problém zajít do lesa a nějaké si nasbírat. Finové houby nesbírají, a tak je jich tu všude kolem dostatek.

Houby, nalezené v národním parku Repovesi

A co se týče piva, tak to se pohybuje kolem 80 centů za malou plechovku. České pivo pak za více než 2€. Tvrdý alkohol se dá koupit jedině ve speciálních obchodech, zvaných 'alko'. Litr vodky začíná přibližně za hranicí 20€. Ceny alkoholu jsou dány především vysokou spotřební daní.

No a to je pro tentokrát vše. Příště si povíme něco o výuce, sportovním vyžití a výletech. 

JM

P.S.: Kdybyste měli jakýkoli dotaz ohledně Erasmu, výběrového řízení či informací, které v tomto seriálu nenaleznete, můžete mě kontaktovat individuálně na jan.masner(at)izun.eu.

Autoři: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Veronika
Veronika - 12 října, 2010 - 18:41

Souhlas, i ja se pridavam. Prave travim Erasmus na Kypru, takze kdzy budete mit nekdo jakykoli dotaz, smele na me:) veronika.breussova@gmail.com.

| 38
Zuzana
Zuzana - 12 října, 2010 - 21:08

Jsem ve druháku a taky bych ráda někdy v budoucnu na Erasmus. Stále si ale kladu otázku, kdy je ta nejvhodnější doba. 3., 4. ??? Můžete poradit někdo? Znám několik lidí z jiných VŠ, kteří jeli třeba ve 3. a pak si studium o rok prodlužovali. Ale to si vzhledem ke svému věku nemůžu dovolit:D

| 41
JM
JM - 12 října, 2010 - 22:54

Myslím, že nejvhodnější doba závisí především na tobě, jak se cítíš. Jen musíš mít na paměti, že pokud chceš jet v 1. navazujícím ročníku, nemůžeš jet oficiálně na 1. semestr. Pak myslím, že se nedá vyjet jen na letní v 2. navazujícím. Ale v obou případech se dá požádat o výjimku. Co se týče věku, tak nevím jak jsi na tom, ale je tu se mnou kamarád a tomu je teď 27... Každopádně průměrný věk je tu tak 21-22.

| 35
Fedajkin
Fedajkin - 14 října, 2010 - 13:21

Rozhodně co nejdříve. V 5. už tě nevemou, já jel hned ve 2. a bylo to nejlepší co jsem mohl udělat.

| 32
Veronika
Veronika - 07 listopadu, 2010 - 13:29

Jinak v prvaku navazujiciho je to taky fajn a muzes jet jak na letni tak na zimno... Sice budu pravdepodobne taky o rok prodluzovat studium, ale za rok na Erasmu na Kypru mi to stoji...:) Kazdopadne doporucuju jet!!!:)

| 34

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙