Toho času ve Finsku aneb Erasmus v Zemi tisíce jezer - část 2.

09. 11. 2010 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Hlásím se s druhým pokračováním reportu ze Země tisíce jezer. Je tomu již více jak 2 měsíce, co studuji na zahraniční univerzitě a musím říct, že si to užívám. Jak jsem slíbil v minulém díle, dnes si povíme něco o škole, sportování a výletech.

Výuka

V první řadě zapomeňte na přednášky a cvičení. Ve Finsku existují 2 typy univerzit. Jeden typ je klasická univerzita, podobně jako u nás a pak jsou tu tzv. polytechniky (někdy také nazývané university of applied sciences). Naše univerzita je ta druhá. Jak jsem se již zmíňil, neexistuje zde rozdělení na přednášky a cvičení. Výuka více připomíná střední školu. Většinou máme každý předmět několik hodin po sobě, každých 45 je přestávka (tzv. coffee break), ale záleží na vyučujících, někdy se učí bez přestávek a končí se dřív. Do školy chodíme denně. Dá se sice uvolnit například jeden den, ale není to tak jednoduché jako na Suchdole. Na denním pořádku jsou tu domácí úkoly. Každý týden máme příbližně 2-5 úkolů. Taktéž tu neexistuje zkouškové období. Písemky se píší většinou 2-3 za semestr, ale také záleží na daném předmětu a vyučujícím. Ústní zkoušky nejsou. Semestr se dále dělí na 2 periody. Existují předměty, které jsou na jednu, nebo 2 periody. My máme však všechny předměty dvou-periodové.

Finsko je tak vyspělá země, že semafory jsou i na lesních cestách

Jak vidíte, systém výuky byl jeden z největších překvapení. Konec několikaměsíčnímu flákání mimo zkouškové... Tady se musí pracovat neustále.

Pokud Vás zajímá, co se dá v Kotce studovat, přečtěte si nejlépe nabídku na webových stránkách univerziy. Můj program se jmenuje Industrial Management and Logistics. Samozřejmě si můžete měnit předměty. Bohužel většina anglických předmětů (pro Finy) je vyučována v Kouvole (město asi 50km severně od Kotky, kde se nachází druhá část univerzity). Jediné předměty, které je tak možné vybrat, jsou z oboru lesnictví. No co, ani logistika není příliš blízká oboru mého studia na ČZU a tak jsme neváhali měnit.

KotkaMills

Přístav Mussalo, Kotka - Steveco

Asi nejlepší předmět, který jsme přibrali, se jmenuje Company Visits. Jak již samotný název napovídá, jedná se o exkurze do lesnických a dřevařských společností, ale také jsme byli v přístavu nebo v arboretu (něco jako botanickí zahrada, ale k vidění jsou tu především různé druhy stromů a dřevin obecně). Předmět je dotován 6 kredity. Z každé exkurze je nutné sepsat dvoustránkový report - žádná zkouška, písemky.

Sport

Dalším překvapením pro mě bylo, kolik možností tu člověk má ke sportování. V první řadě můžete navštěvovat hodiny tělesné výchovy. Je to sice za 2 kredity, ale nejsem si jist, jak jsou tyto kredity akceptovány na ČZU. Klidně ale můžete navštívit jen pár hodin. My jsme tak byli zahrát si golf nebo tenis.

Golf

Krom hodin tělocviku, jsou v univerzitní tělocvičně vyhrazeny hodiny pro různé sporty. Jednoduše přijdete do tělocvičny a můžete si zahrát s ostatnímy studenty. My navštěvujeme hodiny pro florbal. K těmto hodinám patří také například fitness box nebo Zumba (tyto lekce jsou již s trenéry).

Dále máme asi 200m od hostelu další tělocvičnu, která je pro nás (exchange studenty) zamluvena 3x týdně na hodinu a půl.

Tělocvična

Nedlouho po příjezdu jsme se také přihlásili na turnaj ve fotbale. Navzdory mému očekávání, že si  půjdem párkrát jen tak začutat s finskými studenty, jsme vyhráli základní skupinu a nyní míříme do semifinále. Tak nám držte palce!

Abych nezapomněl, všechny tyto možnosti jsou samozřejmě zdarma.

Cestování

Škola pro nás uspořádala několik výletů. Prvně jsme byli, ještě se studenty z Kouvoly, na výletě lodí okolo Kotky. Další výlet byl do národního parku Repovesi.

Škola také pořádá placené výlety, například do Petrohradu. Ty jsou však velmi drahé. Obecně platí, že je lepší si udělat výlet sám.

K cestování po Finsku doporučuji autostop. Je to levné a mnohdy i rychlešjí než autobus. Veřejná doprava je tu velmi drahá. Tady v Kotce stojí jedna jízda 3-5€, měsíční karta pak 45€. Za cestu autobusem do Helsinek (asi 130km) zaplatíte 13€ (pro studenty, normálně 23€). Po Kotce je pak nejlepší pohybovat se na kole.

Sám jsem zde jel stopem několikrát. Je samozřejmě lepší jezdit s holkou, to jsme měli čekací dobu tak 5-10 minut. I když jsme ale jeli 2 kluci, nečekali jsme nikdy déle než půl hodiny.

Taktéž se dá celkem dobře cestovat po Evropě. Z Tampere létá Ryanair do několika evropských destinací. Kdo z Vás zná tuto společnost, ví, že se dá létat opravdu za pár kaček. Letenky se dají koupit již od 5€. Trochu nepoměr je potom letět za 5€ a za cestu jen do Tampere dát 30€. Jak jsem ale již říkal, můžete jet stopem.

Zmiňoval jsem, že semestr se zde dělí na 2 periody. Mezi těmito periodami je týden prázdnin. Tohoto týdnu jsme tedy využili a zaletěli za pár euro do Kaunas (Litva). O tom ale někdy jindy.

Dále se chystáme do Petrohradu a samozřejmé, a na to se těším nejvíc, do Laponska. V letním semestru máme v plánu půjčit si od univerzity auto (ano, je to pravda, univerzita má ve výbavě několik aut a může vám jedno půjčit, zdarma) a vyrazit na sever.

A to je pro tentokrát vše. Příště si povíme něco víc o finské kultuře a Finech obecně, každodenním životě a o tom, co se dá dělat ve volném čase.

JM

Autoři: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙