Toho času ve Finsku aneb Erasmus v Zemi tisíce jezer - část 3.

16. 01. 2011 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
V Čechách začalo zkouškové, ve Finsku zase letní semestr. Hlásím se tedy s dalším pokračováním vyprávění ze Země tisíce jezer. Od posledního dílu mám pár restíků. Povíme si tedy něco o Finech, každodenním životě a také zhodnotíme celý zimní semestr.

Helsinky v zimě

Finové, aneb Suomalaiset

Finové, stejně jako ostatní seveřané, jsou ve své povaze chladným národem. To však neznamená, že by to byli suchaři. Jsou národem velmi klidným a rozvážným. Pokud si chcete s někým popovídat, první impuls je na vás. Nečekejte, že vás někdo osloví na ulici, v krámě... Když je pak sami oslovíte, zjistíte, že jsou velice přátelští a ochotní. Velmi rádi poradí a pomohou. Krom toho, tady umí většina lidí anglicky. Až vtipně působí, když se vytasí s brilantní angličtinou a začnou se omlouvat, že moc anglicky neumí.

Všechno, co jsem zmínil v předchozím odstavci, přestává platit, když se začne pít. Finové nepijí tak často jako my (nechodí na céčko na tři kousky před přednáškou). Když se pak Finové napijí tak pořádně. A to se pak na party dějí věci. Mimochodem, komukoli jsem se zmínil, a nejen Finům, že máme v našem kampusu pět hospod, div neomdlel zděšením a pomyslel si, že jsme asi národem alkoholiků.

Všechny chlapy nyní jistě zajímá: "Co Finky?". Odpověď je jednoduchá, máte-li rádi drobné roztomilé blondýnky, pak jsou Finky pro vás. Kdybych měl odhadovat, tak 70 - 80% holek jsou blondýnky. Obecně bych však řekl, že české holky jsou hezčí.

V Jižním Finsku je momentálně více sněhu než v Laponsku

Nedílnou součástí finské kultury (asi jako je pivo součástí kultury české) je sauna. Saunu zde najdete běžně i v bytech. Z vlastní zkušenosti vám mohu povědět, že je to něco úžasného. Na koleji máme saunu k dispozici třikrát týdně. Je to balzám nejen pro tělo, ale také pro duši.

O Finsku je známo, že je zde hodně metalových kapel. Bohužel v naší malé Kotce, jsou koncerty jen vzácně. Pokud chcete vyrazit do Finska za muzikou, pak doporučuji Helsinky.

Žehlení :) Věřte nebo ne, opravdu to funguje

Zamrzlé moře

Jak se zabavit?

O sauně jsem se již zmínil. Tam si člověk dá 5 kousků a má ji jak z praku. O sportovním vyžití jsem psal v minulém díle. Co však s volným večerem? Obecně je Kotka celkem nudné místo. Hospodu si můžete dovolit jen opravdu zřídka. Nejlevnější pivo, které jsem tu našel, bylo za 3,70€. O chuti raději pomlčím (takto sprostá slova na veřejnost nepatří). Nezbývá tedy než se řádně připivit a vyrazit na místní diskotéku. Místní kluby (ehm..., jsou tu tři) začínají ožívat kolem půlnoci, kdy také dorazí většina lidí. Většinou tedy pijeme na hostelu a v půl dvanácté, řádně připraveni, vyrážíme autobusem do města.

Abych nezapomněl - jedno doplnění ke sportu. Pokud rádi bruslíte, všude jsou udržovaná venkovní kluziště. Vznikají na parkovištích a venkovních hřištích.

Zimní semestr

Nyní již ke zhodnocení zimního semestru. Jak jsem se zmínil v prvním díle, výuka je zde velice odlišná od té naší - samé úkoly, reporty atd. V závěru pak není ani zkouškové období jako u nás, učí se podle rozvrhu až do konce semestru. Zkoušky jsou podstatně jednodušší než na zemědělce. Obtížnost bych přirovnal nejlépe k nejtěžším zápočtům. Celkově bych pak výuku zde zhodnotil jako velkou zkušenost a ačkoli byly předměty jednodušší, dovolil bych si tvrdit účinnější.

obleva

I do Finska zavítala obleva. Až tohle zmrzne, to bude sranda.

Nový semestr začíná

Nyní jsem zpátky ve Finsku, kde začíná nový semestr. Většina studentů ze zimního semestru tu již není a všeho všudy je nás tu 15. V zemi, kde je hustota zalidnění 15,5 obyvatele na 1 km čtvereční, to není zlé.

JM

P.S.: Pokud jste se rozhodli vyjet na tuto univerzitu, nebo kamkoli jinam a máte nějaké dotazy, neváhejte mě kontaktovat na email jan.masner(zavináč)izun.eu.

Autoři: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙