Vánoce bez kil navíc. Je to vůbec možné?

18. 12. 2020 0 6 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Vánoce. Čas klidu a míru. Babička s láskou peče dvacet druhů cukroví a vy s oddaností vám vlastní musíte ochutnat všechny. A navíc ještě těch osm dalších, co donesla sousedka. Jakékoliv předvánoční snažení o zdravou, vyváženou stravu je v troskách a špíček už zase začíná přetékat přes pásek. V dnešním článku pro vás máme několik rad, tipů a triků, díky kterým by nemusel být povánoční pohled do zrcadla zas takovou katastrofou.

Inovujte! Jiný neznamená špatný

Recepty na cukroví od našich babiček obsahují několik málo základních ingrediencí. Máslo, mouku, vejce a cukr. Jakože hodně cukru! Babča vám bude samozřejmě tvrdit, že v těch podvodnicích, co se v moučkovém cukru doslova koupou, není ani deko. Co si budem, kecá a nejspíš si vás chce po létě zase vykrmit.

Zkuste proto letos babiččiny recepty prostě zahodit a pustit se do toho sami. A zdravě(ji)!

Vyměňte klasickou mouku za mandlovou, kokosovou nebo alespoň celozrnnou. Nenamáčejte všechno hned po dopečení do cukru. Doslazujte místo cukru xylitolem (březový cukr), který má až o 40% nižší kalorické hodnoty a přirozeně se vyskytuje i v našem těle. Že se neobejdete bez bramborového salátu a chlebíčků? Nevadí! Udělejte si odlehčené verze bez tuny majonézy, použijte celozrnné pečivo. Se správným receptem a dochucením ani nepoznáte rozdíl. A vaše boky vám za to v lednu poděkují.

Mějte přehled o tom, co a kdy jíte

Určitě se pokuste vyhnout celodennímu neřízenému ujídání, kdy po celém dni vlastně nemáte přehled, jestli jste ty vanilkové rohlíčky měli čtyři nebo dvacet. Jezte pravidelně, klidně šestkrát denně, ale pravidelně. Po obědě si dopřejte kafíčko s talířkem cukroví. Ale jinak se pokuste mezi jídly mlsání omezit na nulu. Já vím, odolat je těžké. Mohu vám doporučit dvě věci, které mně osobně pomáhají od mlsání. Uvařte si čaj, ideálně ovocný s výraznou chutí a nedoslazovaný. Pokaždé, když si budete chtít zobnout perníček, napijte se místo toho čaje. A pak je tu žvýkačka. Protože co si budeme, vy to cukroví nepotřebujete, to jen vaše mlsná huba posílá podvědomé signály do mozku, že se nudí.

Nebuďte hovada!

Ano, já vím, že klidně zvládnete ještě jednu porci toho výtečného bramborového salátu. Včera jste ji zvládli také. Ale je to opravdu třeba? Zase vám bude akorát zle. Samozřejmě Vánoce o tom přejídání tak trochu jsou, ale vše jde dělat s mírou. Přežrali jste se dneska? Zkuste si teď dát dva odlehčené dny s fitness pomazánkou a celozrnnou bagetkou. Jedete na Štěpána k babičce? Naplánujte si vánoční přežírací pré k ní. Babička bude šťastná, že vám chutná a vy tak zabijete dvě mouchy jednou ranou.

A když vydržíš celý den nepapat…

No, zlatý prasátko asi neuvidíte, ale za pokus nic nedáte. Takový štědrovečerní půst nemusí být od věci. Navíc pokud jste to vydrželi jako malí s faktickou vidinou, že zlatý prase bude, neměli byste mít nyní žádný problém. Vaše vůle je teď mnohem silnější, takže alespoň do oběda by to vyjít mohlo.

Tekutiny, tekutiny a zase tekutiny!

Pijte dostatečně. Hlavně čistou vodu. Případně i ty čaje s citronem (Bez rumu!). Určitě se pokuste vyvarovat přeslazených nápojů, jako je cola a další huby lepy.

Dvojčičku vína nebo panáčka?

Vánoce bez alkoholu, to by bylo jako Zemědělka bez odstávek systému. Nemyslitelné. Až budete v supermarketu sahat po lahvi, zvolte raději víno než tvrdý alkohol a pijte s rozvahou. Poděkují vám nejen vaše boky, ale i játra a hlava. Je vědecky dokázáno, že dvojka bílého každý večer je vlastně zdravá. Ale všeho s mírou, jak už jsme si říkali. Víno volte ideálně suché, obsahuje totiž mnohem méně cukru. Tvrdému se pokuste co nejvíce vyvarovat, i když je to občas prostě sakra těžké. A co k Vánocům neodmyslitelně patřící vaječný likér? Maximálně jeden panáček denně, jako takový guilty pleasures (Rum můžete vždycky nahradit pouze rumovým aroma. Ale kdo by to sakra dělal?) Mimochodem recept na jeden takový epesní a jednoduchý vaječňáček najdete na našem Facebooku či Instagramu.

Pohybu zdar!

Buďme upřímní, pohyb je prostě důležitý a i v tomto období dost pomůže. A ne! Přepínání videí na Netflixu a cesta k lednici se za pohyb nepočítají. Vyrazte raději s blízkými na procházku, zkuste třeba jógu či nějaké jiné cvičení podle YouTube. I desetiminutové cvičení každý den vám pomůže v udržení alespoň nějaké kondice.

Správný mind setting je základ

Vánoce mohou být často dost stresujícím obdobím. Zkuste se proto co nejvíce uklidnit. Dostatečně odpočívejte (ideální je aktivní odpočinek, třeba ve formě procházky) a hlavně se moc nestresujte kvůli hloupostem. Ujeli jste včera večer, dali si talíř cukroví a teď máte výčitky? No na ty už je pozdě, prostě to už jen znova nedělejte. Pořádně do těla si můžete dát až v lednu během zkoušek. Teď je nejdůležitější si ty Vánoce pořádně užít!

Autoři: Kristýna Stehlíková Foto: Dominika Staščáková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙