Vánoce na světový způsob

24. 12. 2019 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Kapříček, bramborový salátek a pár kilo vánočního cukroví. Pohodová atmosféra u stolu s rodinnou a netrpělivé očekávání Ježíška. Takhle nějak jsme my Češi, až na některé výjimky, zvyklí na Štědrý večer. Někdo z nás drží předvánoční půst, aby viděl zlaté prasátko, i když by se stačilo jenom podívat do zrcadla. Krájíme jablíčka, abychom měli štěstí, a někteří z nás ještě stále neví, že symbol hvězdičky najdeme v každém rozkrojeném jablíčku. Připadaly vám někdy naše tradice divné? Tak to jste ještě neslyšeli o těch zahraničních! Našli jsme pro vás pár nejzajímavějších a nejbizarnějších, po kterých už nikdy nebudete chtít opustit české hranice, natož o Vánocích.

Surfařská vlna vánočního šílenství v Austrálii

Tady lidští protinožci jen tak doma u krbu rozhodně nesedí. V Austrálii teploty přes vánoční svátky dosahují až 30 stupňů Celsia. Proto mladí i staří neztrácejí čas a vyrážejí ven se surfařským prknem. Určitě si ale říkáte, co je na tom tak zvláštního. Místo plavek či speciálního obleku tu surfují převlečení za Santu! Letos se jich sešlo úctyhodných 320. Tím byl dokonce prolomen rekord v Guinessově knize rekordů.
Jaképak by to asi bylo, surfovat v Santa obleku na Vltavě?


Je libo vánoční večeře v KFC?

V Japonsku Vánoce zas tolik neřeší. Štědrý den není ani národním svátkem. Proto asi vůbec nebude divné, když si Japonci vyrazí na takovou štědrovečerní večeři do KFC. Fastfoodové řetězce v tu dobu dělají tzv. vánoční kyblík. Je prý tak oblíbený, že si jej musí objednávat týdny dopředu.
Kam se na ně hrabeme s takovým kaprem, že?

Schovejte košťata, Vánoce přicházejí.

V Norsku lidé věří, že na Štědrý den se venku prohánějí čarodějnice a zlé bytosti. Aby předešli zjevení těchto stvůr, schovávají a uzamykají všechno, čím by mohli uklidit.
Někteří z nás si teď uvědomili, že mají Vánoce vlastně celoročně.

Zpocené, nahé Vánoce.

V Estonsku a Finsku, na to jdou trochu jinak. Lidé zde na Štědrý den vyrážejí do sauny. Věří totiž, že v jejich saunách žijí vánoční skřítci. Ti mají prý za úkol ochraňovat je. Seveřané pak v sauně odpočívají a nabírají síly. Asi mají na co.

Týraní dětí na Islandu.

Na Islandu nosí dárky hodným dětem vánoční skřítci. Podmínkou je hezky připravená bota za oknem. Nejdůležitější na tom celém je ale to, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe. Pokud by nic nedostal, hrozilo by mu, že ho sežere Vánoční kočka.
Zlá to ale micinka, co?

Najíst se dá i na zemi.

Ve srovnání s ostatními zeměmi Bulhaři bodují. Pro ty tradičně založené, je totiž normální hodovat Štědrovečerní hostinu na zemi. Aby toho nebylo málo, dávají si pod ubrus kusy slámy, tím vzpomínají na narození Ježíška v chlévě.
Ještě stačí pár úprav a budou z toho mít živý betlém.

Grónská nádivka aneb čtení POUZE pro silné povahy!

Jestli jste někdy ohrnovali nos nad kaprem, měli byste vyzkoušet Grónskou vánoční specialitu, tzv. Kiviak. Ta se skládá z těl místních ptáků (Alk) nacpaných a zašitých do nitra tuleně. Konzumace tohoto výtečného pokrmu prý v zimě zachraňuje mnoho Inuitských životů  a slouží jako vitamínová bomba.


Tak takto jsme si tu shrnuli ty nejlepší vánoční scénáře a určitě se všichni shodneme na přísloví, které říká sto lidí, sto chutí.

Dejte nám vědět do komentáře, které tradice se vám nejvíce líbily a které byste si přáli zrealizovat i u nás. V dnešní době globalizace se k nám třeba některá z tradic jednou zatoulá, co vy víte.

Autoři: Martina Fričová Foto: Patrik Pavelka
Pohledem autora

Nevím jak vy, ale české Vánoce bych neměnila!

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙