Vaše podlomené zdraví, pivo upevní a spraví
Slavnosti probíhaly v areálu Nymburského pivovaru, kde v letech 1919 -1947 žil legendární spisovatel Bohumil Hrabal, který život v pivovaře popsal ve své známé knize Postřižiny. Najít jste tu mohli spoustu zábavných soutěží, jako například pití piva na čas. V průběhu programu se na pódiu objevila i Miss Pivovaru Nymburk, která předávala ceny malým umělcům a možné zde bylo vyhrát i luxusní zájezd od společnosti Exim tours.
Na pódium vystoupili Wohnouti, Těžkej pokondr, Gross Band, Pohoda, Walda Gang nebo Davide Mattioli. Celou akcí provázela Heidy Janků. A co bychom to samozřejmě byly za zpravodaje, kdybychom se alespoň některých známých osobností nezeptali na naší již legendární otázku…
Otázka pro Heidy: Jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?
Já si myslím, že je to celkem v pořádku, když se zvířata chovají v klecích, protože si nedovedu představit, že by tu kolem nás všechna pobíhala, ale určitě není dobře, když jsou ty klece pro zvířata moc malé…
Otázka pro Těžkej pokondr: Jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?
Nám je tohle asi celkem jedno, můžeme jen říct, že globálně máme drůbež rádi
Radost a potěšení svým chuťovým buňkám přijeli udělat i někteří studenti ze Suchdola a potkat jste tu mimo jiné mohli i Mirka Féra z Agra z katedry pedologie.
Jako další část programu jsme zařadili návštěvu pivovaru, kde nám byly vysvětleny a ukázány procesy nutné pro přípravu zlatavého moku.
Sladovna
- Zde se nejprve ječmen po dobu dvou dnů namáčí (je nutné ho neutopit) a poté nechává 4 dny klíčit (nutné větrat), poté se hromada sebere a nechává se 2 dny sušit. Vysušený slad se odklíčí – tzv. sladový květ a hotový slad se ještě nechá 6 týdnů odležet, teprve pak se z něj vaří.
- Tento proces je nutné provádět proto, že naklíčením se semena „probouzí k životu“ a začnou se v nich vytvářet zcukřující enzymy, měnící při varném procesu škrob na cukr.
Varna
Spilka
- Uvařené pivo (zatím ještě mladina) se musí ochladit ze 100°C na 6°C v chladícím protiproudém aparátu. Studená mladina se pak tankuje do kvasných kádí, kam již proudí i pivovarnické kvasnice. Kvasnice jsou v podstatě speciální druh droždí (Sacharomyces carlsgergensis), které kvasí při nízkých teplotách (teplota v kádi nesmí překročit teplotu 10°C)
- Na spilce probíhá tzv. Hlavní kvašení, kde kvasnice zpracovávají cukr na alkohol a kysličník uhličitý za vzniku tepla, které je odváděno chladícími hady, kde probíhá ledová voda. Kysličník uhličitý vystupuje k hladině, vytváří kroužky a jako neviditelný plyn přepadá přes okraj kádě, kde je odsáván ventilátory.
- Desátého dne se z kádí sebere pokrývka (deka) děrovanou lžící a pivo pokračuje na dokvašení do ležáckého sklepa
Ležácký sklep
Filtrace
- Pivo se filtruje přes křemelinový filtr, kde se z piva odstraňují kvasnice a pivo putuje do zásobních tanků
Stáčírna sudů
- Kapacita automatické linky je 90 ks 50 litrových sudů za hodinu.
- V letní sezóně (až 1000 sudů denně) je potřeba i odpoledních směn.
Stáčírna lahví
- Štítkový výkon je 24 000 lahví za hodinu.
- Pivo se pasteruje, takže se výkon snižuje asi na 16-18 tisíc
Závěr
- Celá výroba piva je obsažena v pivovarnickém pořekadle: „Domoč, dosuš, dovař, dokvaš, dotoč a dopij“.
Úplně na závěr našeho dne oslav jsme se svezli parní mašinkou. Původně jsme měli být jako ostatní cestující usazeni ve vagonu, ale díky velké ochotě Pánů Strojvůdců se nám poštěstilo strávit 2 zastávky přímo v mašině, kde všechno samozřejmě musí šlapat jako hodinky. Dozvěděli jsme se, že na řízení mašiny je nutné mít speciální řidičské oprávnění nebo například, že by se mašina neobešla bez dvou lidí, kterými jsou topič a strojvedoucí.
Ráda bych tímto článkem poděkovala Pivovaru Nymburk za celé slavnosti, dále průvodcům po pivovaře, samozřejmě Pánům strojvůdcům a také dalším lidem, kteří mi umožnili tento nevšední kulturní zážitek.
LV
Kompletní fotogalerie: