Více Evropy. Více možností. Erasmus v novém kabátě!

10. 10. 2014 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Evropská komise v podpoře vzdělání studentů rozhodně nezahálí, a proto se program Erasmus rozrostl o nového brášku jménem Erasmus+. Toto jedno znaménko navíc rozšířilo možnosti evropské mládeže o naprosto netušené možnosti.

Asi málo koho minul název programu Erasmus. Téměř každý ví, o co se jedná a zná někoho, kdo jej absolvoval. EU však tyto vzdělávací programy pro studenty (a nyní i nestudenty) stále rozšiřuje a má na nich veliký zájem. Proč? Odpovědí je mnoho, od zkvalitnění jazykové výbavy, přes zkušenosti použitelné v zaměstnání až po mezinárodně kulturní spjetí a pochopení.

Program E+ je financovaný EU a v novém rozpočtovém období spojuje veškeré mezinárodní aktivity mládeže. Umožňuje nejen studentům, ale i mladým lidem a pracovníkům s mládeží zúčastnit se pobytů v zahraničí, krátkodobých, dlouhodobých, studijních, či pracovat v oblasti neformálního vzdělávání a dobrovolnictví. Do programu jsou zapojeny všechny země EU a desítky partnerských zemí a zemí evropského hospodářského prostorou.

Norsko, Island, Lichtenštejnsko, Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie,  Arménie, Ázerbajdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldávie, Ukrajina, Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Líbie, Maroko, Palestina, Sýrie, Tunisko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Černá Hora, Srbsko, Rusko.

Do všech těchto zemí je možné se v rámci Erasmus+ podívat a zapojit se zde do programů a projektů neformálního vzdělávání, jako jsou interkulturní komunikace a spolupráce, společenská témata – ekologie, diskriminace, udržitelný rozvoj, umění a kultura, sportovní projekty, dobrovolné projekty – práce v různých neziskových organizacích po celé EU po dobu jednoho roku, školení pro pracovníky s mládeží od rozvoje osobnosti až po styly učení a podporu týmové práce.

Téměř každý může najít v tomto programu to, co by ho zajímalo a co by ho mohlo obohatit. Evropská unie, vám ve vaší snaze se rozvíjet finančně vyjde vstříc a z jejich fondů uhradí ubytování, stravování, program v rámci projektu a cestovní náklady ve výši přibližně 80 %.

Díky sdružení Prague Action Group se mohou do tohoto programu zapojit i studenti a doktorandi z ČZU.

Jednoho takového projektu se zúčastnila skupinka z České zemědělské univerzity – tréninkového kurzu „To learn or not to learn“, který se konal 22. až 29. srpna 2014 v tureckém městě Mugla. V rámci workshopů, týmových prací, situačních her účastníci společně pracovali na nových inovativních nástrojích využitelných v procesu učení, a to nejen v rámci neformálního vzdělávání, ale i formálního.

Účastníkem jednoho z mnoha letošních kurzů byl i Ondra Pešice z PEF

Projektu tohoto typu jsem se zúčastnil poprvé a musím říct, že jsem byl příjemně překvapen nejen vysokou kvalitou organizace, ale i účastníků – jednalo se o nadšené aktivní lidi, vysokoškoláky, doktorandy, učitele na všech stupních vzdělávání, kteří sdíleli svoje zkušenosti a společně spolupracovali. Bylo velmi zajímavé pracovat s různými evropskými národy – rozhodně jsem si také vylepšil svoji angličtinu a schopnost pracovat v týmu. Jak budu mít další možnost se do takového projektu zapojit, určitě nebudu váhat.“

  • Návštěva cizí země
  • Kulturní uvědomění a rozvoj
  • Rozvoj světových jazyků
  • Noví přátelé a nové podněty
  • A hlavně zkušenosti

Otázka na realizátorku projektu Erasmus+ na ČZU, Janu Polákovou

iZUN: Jaký byl Tvůj největší zážitek na tomto programu?

Krásných zážitků je taková spousta! Pokud bych ale měla jmenovat jeden z nich, vybrala bych můj první „culture evening“. Na tom se prezentovaly země zúčastněné projektu - společně jsme navařili tradiční jídla a shromáždili dovezené dobroty z našich zemí, po důkladném ochutnávání jsme se pustili do tancování národních tanců. Na chvilku jsem celá zadýchaná a rozesmátá musela opustit vír kola a opřít se o sloup. Rozhlídla jsem se kolem sebe a viděla jen samé radostné a štěstím rozvícené tváře - bez jediného rozdílu v národu - mladé lidi plné nadšení a elánu. V tu chvíli jsem cítila neskonalou víru ve smysl podobných projektů.

A teď hlavní otázka.

iZUN: Pokud bych se chtěl přihlásit, co musím splňovat a do kdy to musím udělat?

Pokud se jedná o výměny mládeže nebo různé typy školení, můžeš kontaktovat náš spolek, který jsme založili společně s dalšími doktorandy – jsme partnery řady projektů v zahraničí. Maximální věková hranice je 30 let, ani nemusíš být student. Nesmí ti chybět nadšení, energie, znalost angličtiny na komunikativní úrovni a otevřená mysl. Pokud by měl někdo zájem o Evropskou dobrovolnou službu, na to zatím nemáme akreditaci, ale jsme také schopni ji zprostředkovat. Veškeré dotazy a informace zodpovíme na adrese polakovaj@pef.czu.cz

Erasmus+ otevírá ještě více brány Evropské unie pro mladé aktivní lidi. Možnosti poznávání nových kultur, zemí, lidí a zkušeností jsou stále větší a přístupnější. Ti, jenž v zahraničí již někdy delší dobu pobývali, jistě potvrdí, že zkušenostně jsou podobné možnosti neocenitelné a nezapomenutelné.

Autoři: Viktor Kořínek Foto: Ondřej Pešice,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více
02. 02. 2018 0

Jak žít spokojeně, růst a zářit? Rozhovor s Pavlem Filipem!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙