Výročí narození Adolfa Borna

12. 06. 2016 0 {{ articleTotalLikes }} Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Při nedělním bloumání kyberprostorem jsem při bezduchém klikání narazila na zajímavou stránku. Stály na ní napsány všechny události, které se staly přesně 12. června v posledních pěti, deseti, sto,...letech. Zběžně jsem prolétla historické události u nás i ve světě. A už jsem se chystala kartu zavřít. Když jsem zaregistrovala TO jméno. ADOLF BORN.

Většina z nás nejspíš zaregistrovala tu smutnou zprávu, která téměř před měsícem oblétla republiku. Kdyby neodešel dokončit svou poslední pohádku, dožil by se dnes pan Adolf Born 86 let.

Rozněžněle jsem se podívala na staré video v obýváku a gauč, na kterém jsem jako malá marodila a hodiny a hodiny sledovala pohádky nahrané na videokazetách. Dodnes vidím, jak mě i přes horečky a polykaná antibiotika, vždy rozveselila znělka „My jsme žáci třetí bé...“

V rámci vzpomínání jsem si chtěla přečíst něco víc o autorově životě, protože jsem ho znala jen přes kreslené postavičky, kterým vetkl duši.

Při napsání jeho jména do googlu jsem pocítila hluboké zklamání. Místo odkazů na stránky o úžasném ilustrátorovi, videí Macha a Šebestové a jeho starých karikatur na mě vyskočily tři nadpisy typu:

„Zemřel Adolf Born, zanechal obrovské peníze, kdo bude dědit?...“

„Ilustrátor se ostře vyjádřil o uprchlické krizi...“

„Adolf Born mrazivé proroctví před skonem...“

A až přes další dva jsem se dostala na Wikipedii a životopis na iDNES.

A proto, pojďme si dnes tady připomenout některá jeho díla, která rozzářila naše dětské i dospívající dny a vzdát tak poctu tomuto úžasnému umělci. 

Mach a Šebestová

Žáci 3.B Miloše Macourka poprvé požádali kouzelné sluchátko o zázrak v roce 1982, kdy byla první série odvysílána v Československé televizi. 

Žofka ředitelkou ZOO

Své skopičiny tropila Žofka Orangutanová od roku 1996. Miloš Macourek s Adolfem Bornem stvořili další nezapomenutelný Večerníček.  

Boříkovy lapálie

Knížka, která má určitě čestné místo ve všech knihovnách, vypráví o bandě čtyř kluků z Holešovic, kteří zažívají úžasná dobrodružství. Společně bojují proti svému nepříteli šprtu Bohouškovi. Jejich lumpárny bývají často trestány jak rodiči, tak třídní učitelkou. To ale rozhodně není důvod v nich nepokračovat.

Básníci

Dnes už pětidílná série hořkosladkých příběhů, které provázejí Štěpána Šafránka od lavic střední školy, přes útrapy prvního ročníku lékařské fakulty až po dospělost a v posledním díle i stáří. Díky ilustracím Adolfa Borna, které filmy prolínají, dostávají své zvláštní kouzlo.

Dovolte mi zde poděkovat panu Adolfu Bornovi za jeho obrovský přínos, který nezahrnuje jen výše zmíněné pohádky a filmy. Byl také známým karikaturistou, malířem, kreslířem a kostýmním výtvarníkem a jako takový zůstane navždy v našich srdcích. 

Děkujeme.

Mrkni taky na tohle

22. 04. 2019 0 0

Přehled akcí na tento týden je tu!

Číst více
24. 03. 2019 0 0

Další týden, další akce!

Číst více
02. 12. 2018 0 0

Co nás čeká a nemine v 10. týdnu semestru?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP