Vystupující na Gaudeamus Alkotour: unavený DJ Wich, vtipný Maniak a všeuměl Mikýř

01. 11. 2021 0 3 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Někdy zkrátka věci nejdou podle plánu. Primární mise večera byla udělat rozhovor s DJ Wichem a Maniakem, kteří byli hlavními vystupujícími. Osud tak ale nechtěl, a proto jsme museli maličko zaimprovizovat.

Bývá zvykem, že vystupující, se kterými hodláme dělat rozhovory, nejdříve chtějí vystoupit na podiu a až poté, když mají klid, jsou s námi ochotni prohodit pár slov. Tato taktika se nám tentokrát vymstila, jelikož DJ Wich na stage nechal i poslední ždibíček svých sil a ani nabídka stokoruny ho nepřesvědčila, aby se zvedl z gauče. 

Naštěstí byl přítomen hvězdný host večera Martin Mikyska alias Mikýř, autor pořadu Mikýřova úžasná pouť internetem, který zatoužil po pozornosti a pohotově se nám nabídl, že udělá rozhovor za DJ Wiche. Že se do jeho osoby vcítí a na otázky nám odpoví podle nejlepšího vědomí a svědomí. 

Bio zpovídaného

Jméno: Maniak, vlastním jménem Jiří Veselý

Povolání: Raper

Krátký životopis: Jiří je brněnský raper českoruského původu. Je členem labelu Big Boss, na účtě má spolupráce např. s PSH, MC Geyem, dokonce vydal desku s DJ Wichem. Navíc se pyšní plynulou francouzskou mluvou. 

Bio zpovídaného

Jméno: Mikýř, vlastním jménem Martin Mikyska

Povolání: internetový bavič

Krátký životopis: Martin je autorem pořadu Mikýřova úžasná pouť internetem na internetové televizi MALL.tv. Cizí mu však není ani snowboarding, je několikanásobným mistrem České republiky ve slopestylu a v rampě. 

iZUN: Pro DJ Wiche je to myslím podruhé, co vystupuje před ČZU, pro Maniaka poprvé. Co říkáte na naše studenty, umí za to vzít?

Maniak: Dneska jsem měl z těch lidí fakt dobrý pocit, když to porovnám s předešlými večery. Měl jsem pocit, že tady jsou opravdoví fans, kteří znají texty. Určitě nejlepší večer z těch tří.

DJ Wich (Mikýř): Já jako DJ Wich můžu říct, že se mi hrozně moc dobře disdžokejovalo, jak jsem tam různě kroutil s těmi disgrafonovými deskami, cítil jsem se při tom hrozně dobře. Obecně strašně rád hraji pro mladé lidi, nerad hraji pro lidi mého věku. Vysokoškoláci jsou moji nejoblíbenější. 

iZUN: Vy jste spolu nedávno vydali desku. Vydat celou desku s DJ Wichem se historicky podařilo jen několika interpretům, jako byl Paulie Garand, Ektor, Lucas Dope. Proč byl tím dalším právě Maniak?

DJ Wich (Mikýř): Já si myslím, že Maniak je jeden z nejtalentovanějších lidí na téhle scéně, a naopak i když se může zdát, že pro Maniaka bylo privilegium se mnou nahrát desku, tak já si naopak myslím, že privilegium to bylo pro mě. Opravdu tady není jiný člověk, se kterým bych já jako DJ Wich mohl udělat nějaké album. Takže jsem vlastně hrozně rád, že na to Jiří kývnul.

Maniak: Ano! Já naprosto exaktně souhlasím s jeho odpovědí, mohu jen kvitovat jeho výroky.

iZUN: Jak to u vás probíhalo za korony? Jelikož se nemohlo nikde vystupovat, předpokládám, že velká část vašeho příjmu vypadla. Jak jste to řešili?

DJ Wich (Mikýř): Pro mě jako DJ Wiche to byla strašně těžká doba. Já jsem musel brát různé brigády, jako je ostraha na trampolínách, ostraha různých objektů, dělal jsem noční. Teď už jsme tuhle dobu přečkali a zas můžeme hrát. Můžeme hrát pro publikum, které nás miluje, takže já jsem hrozně rád, že jsem se vrátil do hry a že tady s Jiřím můžeme být back in game.

Maniak: Pro mě to byla klasika, dělal jsem to, co jsem dělal před rapem. Prodával jsem seškrabanou omítku v Mikulově rakouským turistům jako pervitin. Několikrát mě chytili policisté, ale pak vždy zjistili, že mám u sebe jen omítku a žádné drogy, a zase mě pustili.  

DJ Wich (Mikýř): Právě, je to naprosto legální! Já jako DJ Wich říkám, že omítku u sebe můžeš mít.

Maniak: A já jako Maniak prohlašuji, že i kdybych u sebe omítku nesměl mít, tak bychom ji měli zlegalizovat. 

iZUN: V songu Mikýřova úžasná pouť internetem zmiňujete lehčí hejt na Roxtara s Adolfeenem, který tady dnes vystupuje s vámi. Můžete mi říct upřímný názor na něj jako na člověka a na počin s Adolfeenem?

DJ Wich (Mikýř): Já jako DJ Wich můžu říct, že jsem začal Roxtara sledovat až s Adolfeenem a jako DJ Wichovi se mi moc líbí, co vytvořil s tím maňáskem a obecně to, kam to směřuje. Myslím si, že obecně djování by se mělo vyvíjet touto cestou.

Maniak: Já bych chtěl doplnit to, že celý song Mikýřova úžasná pouť internetem je mi proti srsti, je to jen product placement Mikýře. Je to celé zinscenované. My jsme od něj dostali určitý finanční obnos. Co se týče jeho tvorby, on v té době stagnoval a ozval se mi, že potřebuje pomoct. Vlastně veškerá tvorba všech interpretů a všech světových umělců, kreativců a kapacit, které v písni urážíme, to není z mé hlavy. Text kompletně celý napsal Mikýř. Je to kampaň! Já se s tím neztotožňuji, dělal jsem to čistě kvůli financím. A rád bych dodal, že Mikýř mi není sympatický.

iZUN: Mezi vámi je 15 letý rozdíl, v podstatě je to skoro jedna generace. Nedělá to občas problémy, nebo si i přes ten věkový rozdíl notujete? 

Maniak: Nene, nenenenene. Ale je pravda, že polovinu desky DJ Wich produkoval z lůžka na JIP. 

DJ Wich (Mikýř): Já ten generační rozdíl pociťuji. Mám pocit, že to ani není o jednu generaci, ale tak o tři. Mám pocit, že jsem se už tak moc vzdálil té mladé komunitě raperů, že to ani není možné. Mám pocit, že jsem úplně mimo.

iZUN: Co říkáte na dnešní ceny energií a pohonných hmot?

DJ Wich (Mikýř): Tak určitě je to zapříčiněné tím, že Rusko má nějaké vlastní plány a…

Maniak: A proto, že krávy smrdí.


Autoři: Martin Liška Foto: Dominika Staščáková
Pohledem autora

Dám ruku do ohně za to, že tohle byl jeden z nejtěžších rozhovorů mého života. Na přání pánů jsme šli dělat rozhovor do koupelny, kde bylo bohužel moc rušivých elementů. Během rozhovoru se jim velice zalíbil fukar na ruce, kohoutek s vodou a vypínač světel. Tudíž se v nekonečném kolečku střídal zvuk fukaru, puštěný kohoutek a do toho občas zhasla světla. Rozhodně to byl zážitek a jsem rád, že to pánové brali seriózně a s respektem!

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙