Začátek revoluce v Česku? Ulož.to se chystá zpoplatnit stahování hudby

10. 02. 2012 10 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Protivládní demonstrace a stupňující se hackerské útoky na politické weby. Česko žije v těchto dnech „kauzou Megaupload“, která v polovině ledna odstartovala zásadní změnu pořádků ve virtuálním světě. Jak na to reagují podobné české servery? Máme se bát, že o své osobní fotografie nebo školní dokumenty přijdeme?  

Ve stručnosti si shrňme a vysvětleme jednotlivé pojmy, které v současnosti hýbou světem. SOPA a PIPA jsou americké legislativní normy proti internetovému pirátství. SOPA (Stop Online Piracy Act) je návrh zákona, který blokuje stránky, na nichž se zobrazí odkazy na nelegální obsah, případně na stránky, které se porušování autorských práv věnují. V praxi to znamená, že provozovatel stránek, kde se takový nelegální obsah objevuje, by jej měl aktivně sám vyhledávat, a ne pouze čekat, až ho na to někdo upozorní. PIPA (Protect Intellectual Property Act) v podstatě navazuje a rozšiřuje SOPA s tím, že se zaměřuje na zahraniční sítě a jejich blokování v USA.           

Pro Evropu se taková mezinárodní dohoda nazývá Anti-Counterfeiting Trade Agreement, zkráceně ACTA neboli Obchodní dohoda proti padělatelství. Vznik se datuje mnohem dříve než do minulého roku, kdy byla vydána finální podoba této smlouvy. První předběžné rozhovory probíhaly už na přelomu let 2006 a 2007. Její samotný obsah neupravuje pouze nelegální sdílení pomocí internetu, ale i padělání hmotného zboží, jako je značkové oblečení nebo léky. Po přijetí této dohody by to v krajním případě mohlo znamenat povinnost poskytovatelů internetu monitorovat vaši činnost na internetu a hlásit všechny „nelegální“ aktivity a další podezřelé činnosti.

Česká vláda tento týden pozastavila ratifikaci dohody ACTA se zdůvodněním, že „v žádném případě nechce připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím“.

Nezávisle na tom už ale probíhá prošetřování českých datových úložišť. Nedá se očekávat, že některý český server by postihl stejný osud jako Megaupload, jehož faktický šéf Kim Schmitz byl 19. ledna zatčen, ale zdvihnout varovný prst je potřeba. Nechme teď stranou, jestli byl zásah v Americe opravdu cílen jen na internetové pirátství, nebo jsou za tím i jiné důvody. Otázka je, jak to ovlivní situaci v Česku.

Největší český portál pro sdílení a stahování dat Ulož.to, principem srovnatelný s Megauploadem, nečeká a začíná reagovat. V říjnu začalo být Ulož.to vyšetřováno českou pobočkou Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI), která na něj podala žalobu. Netrvalo dlouho a Ulož.to samo iniciovalo jednání a nabídlo IFPI kompromisní dohodu, jejíž finální znění by mělo předložit 20. února. Dohoda bude spočívat v tom, že server zpoplatní stahování hudby, čímž získá potřebnou licenci a odvrátí hrozbu žaloby.

Zatím to vypadá tak, že pokud se obě strany na návrhu dohodnou, mělo by Ulož.to fungovat podobně jako například MusicJet nebo Deezer. Současná nelegální hudba na jeho serverech bude postupně mazána, ale zatím stále na základně hlášení uživatelů o podvodném obsahu. Ulož.to totiž nemá aktivní systém mazání nelegálních souborů, a tak vše probíhá na základně udání, které vyhodnocuje samostatný tým.

Všechna opatření se zatím budou týkat jen hudby, protože IFPI se zabývá pouze porušováním zákona u hudebních nahrávek. Česká protipirátská unie (ČPU) s Ulož.to o filmech, hrách nebo komerčním softwaru vyjednávat nehodlá. „Chceme, aby všechna úložiště přestala porušovat autorská práva," vysvětluje ČPU, proč nehodlá s nikým jednat.

V konečném důsledku to může být pouze drobná kosmetická úprava, ale je také možné, že se jedná o tichý začátek konce českých datových úložišť, tak jak je známe…

 Použité fotografie:

blogspot.com, idnes.cz, uloz.to

Autoři: Jakub Kopecký
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 04. 2018 0

iZUN Music Challenge is on!

Číst více
08. 12. 2017 1

Vánoční koncert ČZU aneb když dva vidí totéž, není to totéž

Číst více
08. 12. 2017 0

Vánoční koncert aneb když dva vidí totéž, není to totéž

Číst více

Komentáře

Uživatel
surreal
surreal - 10 února, 2012 - 16:20

a jak to bude probíhat? To budou mazat jakékoli soubory .mp3 .ogg a podobné? Jsou interpreti (zejména +- začínající), kteří na uloz.to nahráli své nahrávky aby se jejich hudba mohla šířit mezi lidi (např. desku jako takovou nevydali nebo jí vydali v minimálním nákladu a chtějí umožnit její stáhnutí najednou a ne po skladbách z bandzone apod.)...

| 35
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 února, 2012 - 15:18

Pokud by se z Ulož.to stalo něco jako Supraphonline a poskytovalo by i zahraniční hudbu mimo mp3 také v bezztrátové kvalitě, tak bych byl pro.

| 33
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 února, 2012 - 15:24

Fakt bych z toho všeho hodila tyčku. Ať je hudba a filmy za reálný ceny a nevidím důvod proč nezaplatit. Nevšimla jsem si, že by za dobu existence internetu zkrachoval nějaký interpret kvůli internetovému pirátství. Jediný kdo přichází o peníze je vydavatelská mafie, která si mastí kapsy, aniž by sami něco uměli - proč je máme platit? K čemu nám jsou? K šikaně? Ne děkujeme!

| 44
surreal
surreal - 11 února, 2012 - 23:01

co si představuješ pod pojmem reálná cena? Já bych raděj mluvil o přiměřené - aby interpret neprodělal (a ideálně i něco vydělal) a zároveň to většina potenciálních kupců byla ochotna a schopna zaplatit .. (ale nejsu ekonom... tak možná je to nějakej terminustechnicus) ... a hlavně bych vyřadil OSA (a podobný organisace v ostatních druzích umění) http://kultura.idnes.cz/hudebni-glosar-pane-nohavico-folkovy-pisnickari-fut-/hudba.aspx?c=A120211_150955_hudba_ob http://nohavica.cz/cz/media/jini/pisne/zambosi_pane_nohavico.mp3

| 31
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 února, 2012 - 19:06

Jako reálnou cenu bych uvedla například ceny na stránkách steam, kdy tě nezruinuje koupit si hru za pár dolarů. Pro mě jako pro studenta je likvidační vyhodit čtyři stovky za CD nějaký skupiny i když bych toho interpreta ráda podpořila v jeho tvorbě, tolik za to nedám. Líbilo se mi, co udělali Wohnouti - "Líbí se ti naše CD? Tak nám můžeš něco poslat".

| 37
MN
MN - 13 února, 2012 - 10:16

Zjednodušeně - v dnešním světě by se daly najít dva druhy interpretů: 1, ti, kteří jsou těžce propagováni, podporováni svými producenty a masmédiemi, a přestože hudba stojí za hovno a mají peněz, že nevědí co s nima. Jejich klipy zahlcují hudbokazné stanice typu MTV a Óčko. Řekněme třeba mainstream, či hubba konzumní. Opravdu si myslíte, že někdo bude strádat, když si jejich cédéčko nikdo nekoupí? 2, druhou skupinou pak jsou interpreti, jež hudbu dělají s láskou k hudbě a ne k penězům. Nikdo jim nepomáhá s masovou propagací - jejich jedinou vizitkou je kvalitní hudební výstup a klipy bez černošek kroutících prdelemi. Stáhnutím jejich alba se jejich hudba šíří dál a pokud pak vyrazí na turné, mají větší diváckou základnu a peníze se k nim dostanou v podobě vyinkasované částky za lístky, prodaná trička, plakátu, desek atd. To co vidíme v médiích je jen lobby amerického showbussinesu a rozhodně nejde ožádná práva, ale pouze a pouze o prachy.

| 26
MN
MN - 13 února, 2012 - 12:11

Omlouvám se za ty kvanta překlepů a chyb, bylo to psaný asi minutu po probuzení:).

| 33
surreal
surreal - 13 února, 2012 - 17:15

tak u tý hudby to vidím podobně .. tam je víceméně jedinej náklad zaplacení studia a zvukaře, což sice není levný, ale jednou za čas to nebude zas takový problém. Ale co třeba filmy? Tam už, pokud to není ryze amatérské, jsou nějaké peníze potřeba.. a je pravda, že když lze dva měsíce po premiéře film bezproblémů stáhnout, tak si ho spousta lidí stáhne a do kina na něj nepůjde (bohužel včetně mě .. a přitom když jdu na pivo tak to jsou za večer stejný peníze jak za lístek do kina..).. zatímco dřív se třeba i několik let čekalo než ho bude dávat tv nebo vyjde na vhs... těžko říct co s tim..

| 33
Prachy zvitezi, nad vsim
Prachy zvitezi, nad vsim - 13 února, 2012 - 18:15

Pokud bude film v kvalite DVD za tri petky, tak je klidne zaplatim ( jako ted platim abych mohl rychleji stahovat ) a hudbu CD v plne kvalite tak petku... pokud mp3 tak taky jsem ochoten dat par korun. jenomze jejich nenazranost nezna mezi. Proc v novinach je film od zadara do 50tky je to s plackou potiskem i obalem pokud si to tak vysmahnu tak mi to taky na tolik vyleze....... Umelej prumernej platu je cca 24 litru ale kolem me vsichni berou kolem 15ti a to jsem z 5teho mesta z republiky dle velikosti. Ty jsou radi , ze maji na zivobyti , PC a pripojeni.... a ted chteji odriznout lidi kteri na ne makaj.... je to hnus velebnosti, uz aby byla sametova revoluce za nama.

| 17
wut?
wut? - 14 února, 2012 - 17:53

Pirátství je takové moderní rádio.

| 22

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙