Zájem zahraničních studentů dokazuje, že česká vrátka jsou pro ně otevřená
Mrzí mě, když naši studenti tvrdí, že by se jet studovat do Čech nikdy nevydali. Prý je tu: „Těžká řeč, nikde nic a všechno drahé!“ a přitom si neuvědomují, že my sami nejraději jezdíme přesně do podobných zemí! Například do Finska, kde řeč zní jako tajný kód a jedno pivo má cenu třech Suchdolských Jeníků. Mám kamaráda, který byl na studijním pobytu v Maďarsku, zemi za humny, u které byste si mohli říci — proč jet tam, kam se dostanu kdykoli na dovolenou. Ale jeho zážitky byly mnohdy lepší než jeho kolegů vracejících se z exotických zemí. Zkrátka, nemusí u nás růst banány, abychom byli sexy země. Vždyť naše největší studentská města (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Plzeň...) patří zároveň k vyhledávaným turistickým destinacím a skvostům Evropy. Dokonce je mnoho z nich na seznamu UNESCO. Ačkoli to pro mnohé z nás bude novinka, tak Program for International Student Assessment (PISA) uvedl, že český studijní systém je jeden z nejlepších na světě vůbec.
Otázka je, jak se k této skutečnosti staví české školy. Vítají u nás nové tváře? Odpověď zní: Rozhodně! Ze statistik ministerstva školství vyplývá, že pouze na vysokých školách samotných dosahovaly počty zahraničních studentů v předešlých letech až k číslu 45 tisíc. Tento trend neustále roste a naše univerzity konečně pochopily, co ty západní už dávno. Totiž že zahraniční studenti nás obohacují stejně (či ještě více?) jako my je. Naštěstí mnoho českých vysokých škol má již své renomé a není pro ně těžké se pro cizí studenty zviditelnit. Právě o to se snaží mnoho organizací a projektů, například Studyin nebo nový Study in Prague, do kterého se mimo jiné zapojila i ČZU. Cílem je nabídnout přehledný systém portálů zaměřených právě na propagaci českých univerzit a ještě tak návaly studentů zvýšit. V tom jim navíc pomáhají různé granty a stipendia EU. Je možné, že ke zvýšení zájmu o studium v Česku přispívá částečně i zvyšování školného na některých zahraničních univerzitách.
Není nezajímavé, že Česko je momentálně zemí, do které přijíždí více zahraničních studentů, než odjede českých. Tento trend však rozhodně neplatí pro všechny země EU.
Z jaké země si myslíte, že se k nám cestuje nejčastěji? Je to Rusko, které má hned v závěsu USA a Německo s Velkou Británií. Početné jsou také skupiny studentů z Ukrajiny, Portugalska, Norska, Řecka, Francie nebo Malajsie. Zahraniční studenti si obecně studium pochvalují a kladně hodnotí možnost domluvit se anglicky. Často bohužel tvrdí, že čeština je pro ně velká bariéra v navázání kontaktů a ztěžuje jim pobyt. I to je možná důvodem, proč si mnoho z nich volí programy a studijní obory v angličtině. Pravděpodobně nejvíce oblíbené jsou humanitní, lékařské nebo ekonomické obory.
Článek je o programu Erasmus nebo o celém studiu? Pokud o celém studiu, tak kde jsou uvedeni studenti ze Slovenska? Pokud Erasmus, tak kde Španělé? A ta statistika je za ČZU nebo celou ČR? Bylo by dobré uvést, že normální studium zahraničních studentů, pokud prokážou znalost ? češtiny, plně hradí český stát a navíc často mají stipendia. Takže nevidím důvod, proč nad tím jásat.
Já myslím, že je skvělé, jak se naše společnost, pořád plná předsudků a komplexů, dokázala otevřít novým lidem a obstát před kritickým pohledem cizinců. Ukazuje to její progres k lepšímu a věřím, že i my se budeme postupně více zapojovat do mezinárodních projektů, více cestovat a objevovat.
A co si myslíte vy? Jste za zahraniční studenty rádi? Vybrali byste si Česko jako svou zemi ke studiu?
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Článek je o programu Erasmus nebo o celém studiu? Pokud o celém studiu, tak kde jsou uvedeni studenti ze Slovenska? Pokud Erasmus, tak kde Španělé? A ta statistika je za ČZU nebo celou ČR? Bylo by dobré uvést, že normální studium zahraničních studentů, pokud prokážou znalost ? češtiny, plně hradí český stát a navíc často mají stipendia. Takže nevidím důvod, proč nad tím jásat.
Moc hezky napsáno. Až na některé ruské studenty, co se tváří a chovají tak, že jim to tady patří rozhodně vítám každého, kdo se u nás rozhodne strávit ať už jeden nebo dva semestry. Znám několik lidí, co u nás studovali a všichni si to jen pochvalovali. S tím nejlepším systémem bych byl hodně opatrný - často je to zadávané na zakázku.