Zakuklené školné na sedm – Z Á P I S N É
Zavedení zápisného by podle ministerstva školství mělo alespoň z části pokrýt ztráty, které vznikají škrty v rozpočtech vysokých škol. Ani zdaleka však není možné zápisným pokrýt schodky, které vysoké školy mají. V přepočtu by si školy přišly asi na 700 milionů korun, přičemž ztráty činí něco kolem 2,3 miliardy korun.
Hledají se způsoby, jak nedostečné financování vyřešit a zápisné by vlastně mělo být jakýmsi mezikrokem k zavedení odloženého školného. To má být zavedeno v roce 2013. Výše zápisného by činila maximálně 6000 Kč za rok a platit by jej měli pouze studenti nastupující na vysokou školu, nikoli již studující. Celou situaci týkající se zápisného rozhodnou sami rektoři vysokých škol, a bude záležet na nich, zda se zápisné zavede. Podle rektorů je však tato situace velmi špatně řešitelná a nepromyšlená. Znamenalo by to více papírování, ale hlavně nutnost zavedení systému půjček pro studenty. Také vyvstává další otázka, která se týká studentů ze sociálně slabších vrtev, kterých by se podle ministerstva zápisné netýkalo.
V tuto chvíli se rektoři shodli, že zápisné v této podobě rozhodně nepodpoří. Pak se dá jistě očekávat, že ministerstvo tento návrh z novely zákona vyšktne. "Ministr případné další jednání týkající se zápisného chce řešit v politické rovině. V okamžiku, kdy by získal politickou podporu, tak by zápisné opět předložil rektorům v pozměněné podobě,"1 řekl iDNES.cz.
Celkově lze situaci hodnotit tak, že snižování příspěvků na studenta
(v r. 2007 - 72 000 Kč a dnes - 60 000 Kč ) není pro vysoké školy nijak příznivé avšak myslím, že jsou i jiné způsoby, jak peníze na školství získat, než od studentů. Můj názor není vůči zápisnému ani vůči samotnému školnému nijak zamítavý, ale zato, že si budu vysokou školu platit, požaduji určitý standart, který si myslím, spousta dnešních vysokých škol nemá.
LV
Zdroje:
1 idnes.cz