Nová krev! iZUN.eu mění po dvou letech šéfredaktora

Úvodní fotka
Od svého založení v roce 2008 usedá do čela univerzitních novin iZUN.eu v pořadí čtvrtý šéfredaktor. Nový nejvyšší muž nejenže povede nejsilnější studentskou organizaci na ČZU v honbě za nejaktuálnějšími informacemi, ale také se bude starat o plnohodnotný studentský život a dbát na spravedlnost a dodržování práv.
Bio zpovídaného

Jméno: Martin Novák

Povolání: Šéfredaktor iZUN.eu

Krátký životopis: Dvaadvacetiletý Martin Novák je členem iZUN.eu od dubna roku 2014. Studuje druhý ročník Technické fakulty obor Silniční a městská automobilová doprava. Od loňského roku je také členem Akademického senátu ČZU a TF. Pochází z Jindřichova Hradce.

O novém šéfredaktorovi rozhodlo zasedání předsednictva v pondělí 22. 6. 2015. Stal se jím student druhého ročníku Technické fakulty Martin Novák.

Martin Novák je členem iZUN čtrnáct měsíců a za tu dobu stačil dokázat, jak neuvěřitelně schopnou a pracovitou osobou je. Důvěra v jeho zvolení byla podložená jeho obrovským srdcem a zapálením, které bije pro iZUN a ČZU. A jak on sám vidí budoucí směřování iZUN?

iZUN: Martine, kdy ses dostal do iZUN a co tě do nich přivedlo?

Do iZUN jsem se dostal zhruba před rokem a k tomu rozhodnutí mě přivedl kamarád Martin Vágner. Chtěl jsem někam patřit a iZUN byla zajímavá výzva.

iZUN: Jaké byly tvoje začátky?

Řekl bych, že netradiční. Začal jsem jako fotograf, ale protože jsem do všeho dost kecal, brzy jsem se dostal k psaní článků, dělání videa a nevím k čemu všemu dalšímu.

iZUN: Tvůj postup do šéfredaktorského křesla byl poměrně rychlý. V iZUN, jak jsi zmínil, jsi něco přes rok. Přemýšlel jsi někdy nad tím, že bys někdy mohl iZUN vést? Bylo i to tvojí motivací do práce?

Ze začátku jsem nad tím určitě nepřemýšlel, ale postupem času jsem si začal uvědomovat svoje možnosti a hlavně jsem věděl, že ty, jako šéfredaktor, budeš příští rok končit a nějakou šanci jsem tam viděl. Ale ne, že bych se nějak víc snažil, dělal bych to asi stejně, i kdybych věděl, že tady budeš dalších pět let.

iZUN: Co pro tebe momentálně iZUN znamenají?

Asi už se staly součástí mého života. Hlavně za ně cítím velkou zodpovědnost. Je to organizace, kterou spousta lidí budovala několik let a byl bych nerad, kdyby to pod mým vedením šlo špatným směrem.

 

iZUN: Vzpomněl by sis, na kterou věc jsi nejvíc hrdý, během svého působení v iZUNu?

Zní to divně, ale ono se toho za ten rok moc stihnout nedá. Mám ale několik nápadů, které se nám ještě nepodařilo na iZUN aplikovat a budu hrdý tehdy, až se nám to povede a bude to fungovat tak, jak si představuji. Ale jsou to spíš vnitřní záležitosti iZUNu, které by zlepšily řízení a produktivitu.

iZUN: Nejenže se teď stáváš nejvyšším mužem největší studentské organizace na ČZU, ale jsi také v předsednictvu akademického senátu ČZU a členem akademického senátu Technické fakulty. Asi ti tedy není lhostejné, jak univerzita funguje, chtěl by ses podílet na tvorbě jejího obrazu?

Lhostejné mi to není. Žádnému studentovi by asi nemělo být. Nicméně moje účast v akademických senátech byla spíše ze zvědavosti. Chtěl jsem vědět, jak to všechno funguje. Vlastně jsem ani přesně nevěděl, do čeho jdu, ale teď ničeho nelituji, a pokud to bude v mých silách, chci udělat všechno proto, aby se studenti na ČZU měli co nejlépe.

iZUN: Máš před sebou nějaké konkrétní cíle? Co bys chtěl na univerzitě změnit?

Zatím asi nic moc konkrétního, myslím si, že univerzita funguje dobře. Těžko přijdete a hned během prvních pár měsíců začnete něco měnit. K tomu se člověk dostane časem, když zjistí všechny podrobnosti o chodu a vlastně o celé struktuře fungování.

iZUN: iZUN přebíráš po čtrnácti měsících působení v těchto novinách. Jaká je tvá vize, kterou by se měly iZUN následující roky ubírat? Budeš navazovat na dosavadní práci, nebo se můžeme těšit na razantní změny?

S tebou, jako bývalým šéfredaktorem, mám na většinu věcí, co se iZUN týče, podobné názory. Proto se k žádným razantním změnám nechystám a chtěl bych navázat na dosavadní práci a mimo jiné rozjet další projekty, na které se zatím nedostalo.

iZUN: Dovedl bys iZUN charakterizovat třemi slovy?

Před rokem bych to dokázal, dneska už ne. Není to jenom o psaní článků a podobně, je tam historie, kterou se všichni starší členové snaží předat nám mladším, a proto bych si asi už ani nedovolil to takhle shrnout.

iZUN: iZUN se za poslední roky často pohyboval na hraně recese a profesionality. Ke které straně ty inklinuješ více?

Spíš se nakláním k té profesionální stránce. Ale vím, že si tím tak trochu řežu větev sám pod sebou, protože sebemenší chyba se nám vrátí v negativních ohlasech od čtenářů.

iZUN: iZUN je také často spojován s představou, že je prodloužená ruka rektorátu a je jím přímo financován, ačkoliv tomu tak nikdy nebylo, protože od svého založení si zakládal na své nezávislosti. Budeš se snažit o větší osvětu toho, jak iZUN funguje?

Celkem mě to překvapilo, když jsem se dozvěděl, že velká část studentů si tohle myslí. A určitě se budu snažit rozšiřovat pravou tvář iZUNu, jako zcela nezávislého informačního média na naší univerzitě.

iZUN: Co děláš ve volném čase?

Dost času trávím s přáteli a je vcelku jedno, co děláme. Ať hrajeme fotbal, beach volejbal, jiné hry nebo pijeme.

iZUN: Máš zmapované místní podniky a restaurace? Plánuješ dělat pravidelnou kontrolu podniků?

Mám. Pravidelné kontroly dělám od doby, co jsem nastoupil.

iZUN: Je něco, co bys chtěl vzkázat tvým budoucím čtenářům?

Rád bych, aby se jim líbila naše práce a aby se nebáli kontaktu s námi. Chci, abychom se pro čtenáře stali užitečným společníkem a aby na našich stránkách vždy našli to, co potřebují a třeba něco navíc - například nějakou užitečnou radu. Toho ale dosáhneme jenom s pomocí našich čtenářů.

iZUN: Jaký je tvůj názor na klecový chov drůbeže?

Je to špatně, ale nedovedu si představit, že by všechna vejce, co si koupíte v supermarketech, byla od slepic z volného chovu. Ale jsem rád, že se stává trendem nakupovaní na farmářských a podobných trzích. Ne všechno je samozřejmě tak skvělé, jak se na první pohled jeví, ale jsem si téměř jistý, že vajíčka na těchto místech určitě nepochází od slepic z klecí. Takže možností máme víc a je pouze a jen na nás, kterou si vybereme.

Autoři: Jakub Kopecký Foto: Miroslav Šmikmátor (úvodní fotka),
Pohledem autora

<p><span>Osobně mi bylo velkou ctí s Martinem více než rok spolupracovat. V každém jeho slovu jsem cítil, jak bere novou funkci jako výzvu a jak moc mu záleží na tom, aby iZUN dál pokračoval v započaté cestě. V mnohém mi připomíná mě samotného, když jsem tehdy před pěti lety začínal. Žádné překážky, kterou před něj postavíte, se nelekne a neskončí, dokud jí nezdolá. Prakticky od začátku jsem věděl, že se jednou stane tou silnou osobností, která bude iZUNu udávat směr. A dnes jsem přesvědčen na 100 %, že tu důvěru nezklame.</span></p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 10. 2019 0

Změna je život aneb Na slovíčko se šéfredaktory

Číst více
14. 10. 2019 0

Změna je život aneb Na slovíčko se šéfredaktory

Číst více
21. 06. 2019 0

Josef Dostál: I když tvrdě pracujeme, měli bychom se u toho umět bavit

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙