6. Life Sciences Film Festival
Festival se koná v prostorách naší školy od pondělí 17. října do neděle 23. října 2016. Tématem filmů jsou od aktuálních mainstreamových až téměř konspiračních teorií lidí o honbě za potravinami, přes různé organizace působící v oborech zemědělství a potravin až po krásné dokumenty o různých místech na planetě skoro jak z televizního kanálu Prima ZOOM.
Co, kde, kdy a jak?
Projekce filmů v soutěžní a informativní sekci probíhají ve Velké aule ČZU. Na přiloženém obrázku mapy naleznete rovněž místo srazu k doprovodným akcím.
Pokud byste měli zájem si vytisknout pdf s programem a mapkou, naleznete jej zde.
Celý festival se odehrává zdarma. Pouze na nějaké doprovodné akce je nutné se předem registrovat zde. Ke sledování filmů stačí prostě přijít, usadit se a poslouchat.
V případě potřeby můžete navštívit samotné stránky Life Sciences Film Festivalu.
A nyní se pojďme podívat na některé z filmů.
Film s výstižným názvem Marjin Frank: Touha po mase ve vás asi bude evokovat domněnky, že námětem filmu je pravděpodobně touha po mase lidí, kteří nejsou ochotni se na situaci podívat očima vegetariánů. Nebo alespoň toho mě napadlo po přečtení titulku. Pravda je taková, že film se doopravdy zabývá linií debaty mezi masožravci a vegetariány. Marjin má maso raději, než sex, ale rozhodla se ho vzdát kvůli své dceři. Nechce totiž přenášet morální dilema, zda kvůli masu zabít živého tvora. Velmi zajímavě je děj popsán na odkazu věnovaném přímo Marjin a touze po mase, zde.
Projekce filmu: čtvrtek 20.10. v 10.00 Aula ČZU
Druhý z vybraných filmů, je jmenuje Nina Pulkkis: Budoucnost Finska (Energie zítřka). O Finsku se říká, že má tři hlavní přírodní zdroje: vodu, inteligentní lidi a lesy. Při sledování toho filmu některé z vás asi napadne, že každý druhý se věnuje nějakému start-upu, který vyvíjí ekologické řešení pro nedalekou budoucnost a že navíc spousta z těchto lidí jsou pankáči. Vedoucím týmu vědců je profesor molekulární biologie Howy Jacobs, který je vedle snímku na webu s opravdovým čírem a tričkem s kapelou Ramones.
Projekce filmu: pondělí 17.10. v 10:00 Aula ČZU
Snímek, který bude zajímat hlavně ty, kteří se zajímají o budoucnost našich dětí. Martin Boudot: Jedy kolem nás (Děti v nebezpečí) jde za zdrojem vyrábějící chemické látky. Léky a čisticí prostředky jsou v našich domácnostech ukládány mimo dosah dětí, podle filmu je to však skoro zbytečné. Každý den se do jejich organismu dostane 130 chemikálií, jež škodí zdraví. Veškeré pesticidy, které se řadí mezi nejčastější toxiny, však vyrábí jen šestka firem na zemi. Jaké je řešení?
Projekce filmu: čtvrtek 20.10. ve 12.30 Aula ČZU
Zlaté geny. Ať jde o klas ječmene, kmenové buňky ledního medvěda nebo pár kapek lidské krve, z genů a informací v nich obsažených se stávají cestovatelé časem díky uchovávání v biobankách. Díky této pro mě děsivé možnosti jsme schopni ukládat potřebné ke vzkříšení vyhynulých druhů, ukončení hladomoru, nebo lidskému životu bez nemocí.
Projekce filmu: PO-PÁ od 10:00 do 19:00 – Studijní a informační centrum (SIC) místnost č. 140
Projekce filmu, která nám má dát najevo, že už žijeme v budoucnosti, je jedna z těch, po které vám po zádech přeběhne mráz. Cesta do lůna: Zrození lidstva vzkazuje „Matrix je tady“. V roce 2014 se ve Švédsku narodilo první dítě z transplantované dělohy. Filmy sleduje výzkum, který dává naději každé pětitisící ženě, která se narodila bez dělohy, i ženám, které o dělohu přišly. Medicína dále naráží na společenské téma s otázkou: Může takto otěhotnět i muž?
Projekce filmu: PO-PÁ od 10:00 do 19:00 – Studijní a informační centrum (SIC) místnost č. 140
Nenechte si ujít tak jedinečnou příležitost se něco dozvědět a při debatách s ostatními v ruce držet fakta! Měli bychom se zajímat o naše okolí a blízkou budoucnost. Vždyť lidé jsou v dnešní době velice neiformovaní. Informací je kolem nás tolik, že nevíme, které zpracovávat dříve. Některé informace jsou dokonce velmi obtížně dohledatelné a díky Life Sciences Film Festival máte tyto informace na stříbrném podnose.