Banány rozsvítily ČZU
Každý rok sníme 9,9 kg banánů na osobu. Zvláště v období Vánočních svátků se jejich spotřeba zvyšuje a ceny jdou dolů. Banány jsou ovocem, které se nejčastěji vyskytuje ve slevových akcích, v průměru až jedenáctkrát do měsíce. Jak je ale možné, že ovoce, které k nám cestovalo takovou dálku, je levnější než lokální jablka?
Nízké ceny banánů jsou důsledkem cenové politiky řetězců, které na ně lákají spotřebitele. Řetězcům se vyplatí prodávat banány s menší marží, protože cenu tohoto ovoce si spotřebitelé pamatují a podle její výše pak hodnotí cenovou hladinu v obchodě. I proto bývají banány často ve slevě. To má negativní důsledky hlavně v zemích, kde se banány pěstují. Dodavatelé musejí čelit tlaku řetězců a šetřit na mzdách pracovníků. Nízká cena banánů ale neodráží skutečné náklady, které jejich produkce vyžaduje. Nejvíce se šetří na práci, kterou odvádějí pracovníci na plantážích. Kromě nízkého příjmu jsou zaměstnanci navíc nuceni pracovat bez ochranných pomůcek s mnoha chemikáliemi, které se používají na ošetření banánovníků, ale poškozují zdraví lidí i životního prostředí.
Tato akce, konaná pod záštitou kampaně Za férové banány, oznamuje vznik nových interaktivních webových stránek o lidech, kteří pěstují banány, ale i o firmách, které banánový trh ovládají. Obsahuje videa, fotky, animace a příběhy, které vznikly na základě návštěvy kolegů z Ekumenické akademie a z NaZemi na banánových plantážích v Kostarice a Panamě.
A co Vy? Měli jste svůj férový banán?