Banány rozsvítily ČZU

20. 12. 2016 0 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jakmile okolo 9 hodiny žlutavé ozdoby ve tvaru banánů obsypaly vánoční strom mezi aulou, menzou a PEF, vyprávění banánu mohlo začít.

Každý rok sníme 9,9 kg banánů na osobu. Zvláště v období Vánočních svátků se jejich spotřeba zvyšuje a ceny jdou dolů. Banány jsou ovocem, které se nejčastěji vyskytuje ve slevových akcích, v průměru až jedenáctkrát do měsíce. Jak je ale možné, že ovoce, které k nám cestovalo takovou dálku, je levnější než lokální jablka?

Příběh banánu

Nízké ceny banánů jsou důsledkem cenové politiky řetězců, které na ně lákají spotřebitele. Řetězcům se vyplatí prodávat banány s menší marží, protože cenu tohoto ovoce si spotřebitelé pamatují a podle její výše pak hodnotí cenovou hladinu v obchodě. I proto bývají banány často ve slevě. To má negativní důsledky hlavně v zemích, kde se banány pěstují. Dodavatelé musejí čelit tlaku řetězců a šetřit na mzdách pracovníků. Nízká cena banánů ale neodráží skutečné náklady, které jejich produkce vyžaduje. Nejvíce se šetří na práci, kterou odvádějí pracovníci na plantážích. Kromě nízkého příjmu jsou zaměstnanci navíc nuceni pracovat bez ochranných pomůcek s mnoha chemikáliemi, které se používají na ošetření banánovníků, ale poškozují zdraví lidí i životního prostředí.

Příběh banánu

Tato akce, konaná pod záštitou kampaně Za férové banány, oznamuje vznik nových interaktivních webových stránek o lidech, kteří pěstují banány, ale i o firmách, které banánový trh ovládají. Obsahuje videa, fotky, animace a příběhy, které vznikly na základě návštěvy kolegů z Ekumenické akademie a z NaZemi na banánových plantážích v Kostarice a Panamě.

„Cílem dokumentu je také motivovat české spotřebitele, aby požadovali po supermarketech, ve kterých nakupují, eticky vypěstované banány, například ty se známkou FAIRTRADE.

Příběh banánu

A co Vy? Měli jste svůj férový banán?

Mrkni taky na tohle

07. 03. 2018 0 0

Poznejte svět aneb Cestovatelské přednášky na ČZU!

Číst více
08. 05. 2017 0 0

Na skok k BeFair: Jarní filmová smršť na ČZU

Číst více
07. 12. 2013 0 0

FOTOREPORT: Co přinesla první Fairtrade party?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP