Na skok k BeFair: Jarní filmová smršť na ČZU
Studentský filmový festival odstartoval filmem Válka osiv, který se promítal 21. března. Pozvaným hostem byla Klára Hrdá z iniciativy Semínkovna, která přiblížila problematiku sdílení osiv a poskytla všem divákům cenné rady a doporučení, jak se dají semínka vyměňovat a sdílet.
Během všech promítání měli účastníci možnost ochutnat spoustu fairtradových dobrot, které připravili studenti z BeFair. Na výběr byly například palačinky z lokálních surovin s fairtradovou kakaovo-banánovou náplní, nebo ochutnávka různých druhů čokolád. Nemohly chybět ani fairtradové nápoje jako káva, čaj nebo džusy. Účastníci byli vyzváni k tomu, aby film sledovali pozorně, protože měli po jeho skončení možnost zasoutěžit si o fairtradovou odměnu.
Jako druhý přišel na řadu snímek Tváře změny, který se promítal o týden později, 28. března. Hostem na diskuzu byla Ing. Kateřina Pazderů Ph.D., vyučující na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, která přispěla spoustou zajímavých informací, například ohledně rozdílu konvenčního a ekologického zemědělství. Nakonec účastníky odkázala na komunitou podporovaná zemědělství (tzv. KPZ), jako na přijatelnou alternativu a způsob udržitelného získávání jídla.
V rámci osvěty o spravedlivém způsobu obchodu si zájemci mohli zasoutěžit o květiny z květinářství Green-Decor a fairtradovou čokoládu. Soutěž probíhala formou kvízu na téma fair trade a udržitelné spotřeby. Newsletter festivalu Země na talíři VI. číslo, ročník 2017.
Třetím filmem v pořadí byl LoveMEATender, který se promítal 4. dubna. Hlavním tématem snímku a celého večera byla kritika intenzivní produkce a spotřeby masa. Na debatu přijala pozvání nutriční specialistka Kateřina Michálková, která nabídla pohled na maso a mléčné výrobky ze zdravotního a nutričního hlediska. Snahou bylo vést co nejméně zaujatou diskuzi, aby si každý účastník mohl vytvořit na danou problematiku svůj názor a podle toho v budoucnu jednat.
Promítací sérii uzavřel film Neboj se a Jez! zabývající se problematikou plýtvání potravinami. Snímek přináší záběry enormního množství jídla, které se vyhodí, aniž by je měl někdo možnost zkonzumovat.
Po filmu následovala diskuse s Jakubem Božkem, který poskytl praktické informace o dumpster divingu a jeho možnostech v Praze. Dále byly účastníkům představeny projekty jako Veřejná lednice, Food Not Bombs a Perfectly Imperfect.
A co vy? Zúčastnili jste se? Jak se vám promítání líbila?