Citace kontra parafráze a jak se vyhledává?

10. 11. 2016 1 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Vyhledávání zdrojů a nakládání s citací je velký strašák, mnohdy i kostlivec. Opět přicházíme s krátkým článkem, který vám poskytne pár cenných rad, s jejichž dodržením získáte čas.

Pokud dohledáváte literaturu podle klíčových slov a nenacházíte, zkuste synonyma, je možné, že autor použil alternativu vašeho slova.

Pokud vyhledáváte v databázích, určitě vám něco říkají Boolovské logické operátory OR, AND, NOT. Ve zkratce: OR znamená, že při více slovech vyhledává všechna slova společně v textu a vyhledané výsledky tak obsahují sjednocení množin. AND znamená těchto množin průnik a naopak operátor NOT slova filtruje. NOT použijte tehdy, kdy vám vyhledávání nachází nechtěné výsledky a vy tak chcete zpřísnit vyhledávací kritérium.

 

Někteří znalci používají další vychytávku: frázovou shodu, té je dobré využít tehdy, pokud hledáte slova, která se nacházejí ve vztahu, například “čtu iZUN” - dostanete výsledky, kde budou spolu tato dvě slova a v tomto pořadí: čtu, iZUN.

 

Jak řešit bibliografii?

Lektoři většinou jako první řeší literaturu, a tak při otevření práce jdou většinou rovnou na věc: bibliografii. Proto, pokud se chcete lektorovi zalíbit (a věřte, že chcete), snažte se používat literaturu odbornou, aktuální, více zahraniční a úplně nejlíp, pokud víte, že váš lektor publikoval a jeho téma se do vaší práce hodí, použijte tuto práci. Přihřívání polívčičky je dovolené.

 
Top komentář
10 listopadu, 2016 - 18:05 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Dobrý tipy... mně nejvíc pomohl Google Scholar

Zkuste stránky www.aleph.czu.cz. Skripta a učebnice je lepší nevyužívat, jelikož nejsou brána jako primární - autoři většinu textů čerpají odjinud a jedná se o zkompilované informace a není tak dobré na těchto informacích například stavět výzkum. Ale někdy a někdo tyto zdroje povoluje a je třeba se konkrétního vedoucího práce pro jistotu doptat.

 

www.nkp.cz - vše, co bylo vydáno v České republice

www.techlib.cz - většinou technicky a chemicky zaměřené publikace

www.knihovnasvehly.cz - publikace postihující „zemědělské záležitosti“

 

Citovat vše, co není z vaší hlavy. Ať už text, obrázek či tabulka - i v přepsané a jinak designově uzpůsobené verzi, samozřejmě pro vše platí, že citace ANO.

Že text přepíšete, neznamená, že necitujete. Citaci ukončujte odkazem.

 

ČÍM VÍC CITACÍ, TÍM LÉPE

ideální minimum je 25 zdrojů

Pokud není autorem člověk, ale například instituce, například PEF, pak bude citace vypadat (Provozně ekonomická fakulta, 2015). Jinými slovy, autorem může být korporace. Například u zákonů se správně jako autor bere Česko. Stejně tak vyhlášky, věstníky, výroční zprávy apod.

 

V ČR je nejoficiálnější norma ISO 690. Je ale fajn, pokud si dohledáte, jakou normu upřednostňuje vaše fakulta. Některé fakulty, aby v tom byl pořádek, zavedly normu vlastní. A tak norem pro citace existuje enormní množství.

Práce by měla dodržovat jednotnou citační etiku a měla by zachovávat jazyk knihy. Proto například anglické názvy knih nepřekládejte a nechávejte v původním znění.

 

Co se seznamem literatury? Určitě:

  • nečíslovat,
  • neodrážkovat,
  • nezarovnávat do bloku.

Správně: řadit dle abecedy nebo podle pořadí použití v práci.

 

Citace kontra parafráze

Snažte se používat parafrází (někdy též nepřímých citací), tedy vlastními slovy převyprávěný text. Citace jsou doslovné a pokud jich používáte často, může být text kostrbatý a nenavazovat na sebe. Jednoduše, pokud parafrázujete, pak například na konec parafráze vložíte autora myšlenky. Pokud však citujete, pak celou myšlenku dáváte do uvozovek či ji píšete kurzívou. Jde o to, aby byl text, který není z vaší hlavy, oddělen.

 
Tak s chutí do toho! Máte další rady a tipy? Podělte se o ně!

Mrkni taky na tohle

21. 05. 2021 0

Jak a kde hledat práci v dnešním světě?

Číst více
29. 09. 2017 0

iZUN Průvodce po ČZU 2017 - Podmaňte si svou školu!

Číst více
15. 05. 2017 0

Kompletní manuál: Jak přežít Miss Agro 2017!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 10 listopadu, 2016 - 18:05

Dobrý tipy... mně nejvíc pomohl Google Scholar

| 22

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙