Dotazníková šetření – nutné zlo, nebo ztráta času?

18. 11. 2016 11 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Ať už na naší zemědělce studujete cokoliv, určitě už jste si tímhle procesem taky prošli. Nejdříve vymyslet konstruktivní otázky, obstarat si při nejlepším několik stovek lidí, kteří budou ochotní odpovídat, a nakonec z toho všeho vyloudit smysluplný závěr. Dotazníkové šetření je mezi studenty stále oblíbenou volbou do metodiky u závěrečných prací. Čím je to způsobeno? Jsou v tom čistě studijní úmysly, nebo se studenti snaží ušetřit si práci za pomoci malého (nebo i většího) podvodu?

Je logické, že nejlépe znalí této problematiky budou tábory studentů a jejich kantorů. Máme pro vás souhrn všeho podstatného. Pro pohled ze strany učitelů naše redakce vybrala Ing. Tomáše Hlavsu, Ph. D., z Katedry statistiky na PEF.

Kolik vyžadujete jako vedoucí bakalářské nebo diplomové práce po svých studentech respondentů v případě dotazníkového šetření?

To není nijak přesně dané. Má odpověď studentům zní vždy „co nejvíc“, ale většinou mívají zhruba 300—600 respondentů v průměru. Měl jsem ale i bakalářku, to bylo snad loni nebo předloni, kde měl student asi 1000 respondentů.

Myslíte si, že studenti u těchto šetření podvádí, popřípadě máte s tím nějaké zkušenosti?

Zatím jsem neměl dojem, že by studenti podváděli.

Existuje nějaký způsob, jak případný podvod odhalit nebo mu předejít?

Dá se tomu částečně předejít tím, jakým způsobem jsou formulované otázky v dotazníku. Když člověk odpoví na nějakou otázku na začátku nějak, a pak se k tomu váže dál další otázka, tak by měl konzistentně reagovat. Pokud ne, tak by to něco mohlo signalizovat. Ale zatím jsem takový problém nespatřil.

Jsou dotazníky nejoblíbenější volbou metodiky u zpracování BP nebo DP?

Určitě je to oblíbené v tom, že student má do jisté míry volnou ruku. Může tam uplatnit svou kreativitu, jak sestaví dotazník a jakým směrem bude svůj výzkum zaměřovat. To dost lidem vyhovuje. V řadě věcí také nejsou k dispozici primární data. V takovém případě je pak nutné něco došetřit a tam už nic jiného než dotazník nezbývá. Většinou je ale volba dotazníku motivovaná tím, že si student chce navrhnout vlastní výzkum, něco ho zajímá a bude to řešit dotazníkem.

Top komentář
17 dubna, 2014 - 18:07 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Nikdy jsme žádný nedělal, ale furt je lepší v semestrální práci vytvářet dotazník, kde student musí aspoň trošku přemýšlet a vymyslet otázky a tím ukáže co v něm je, než aby z wikipedie zkopíroval nějaký článek a vydával to za svojí práci. Což se běžně děje a studenti jsou dokonce i tak líní, že pří kopírování nezmění ani font a tak každá zkopírovaná část vypadá jinak... :(

Než začneme nahlížet na situaci očima studentů, položme si otázku. Kolikrát se vám stalo, že po vás vyučující chtěl např. zvukový záznam rozhovoru, nebo kopie vyplněných dotazníků, respektive důkazy, že jste opravdu někoho oslovili? Moc takových případů asi na akademické půdě ČZU nenajdeme a výrazně se to odráží na přístupu studentů ke zpracování průzkumů. Na obranu učitelů je potřeba dodat, že při současném množství studentů prostě nejde kontrolovat pravost dodaných dat.

Vyplňujte online, prosím, prosím!

Zpracování dotazníků elektronicky by dalo na zvláštní článek. Nevěříte? Žádostí o pomoc s tím či něčím jiným od služeb vyplnto.cz a jim podobných dostáváme asi všichni den co den nespočet. Speciální kategorií je kamarádská výpomoc, kde jeden dotazník prostě hodíte na Facebook a spoléháte na to, že vás v tom ostatní prostě nenechají. A tak se pro obsazení všech věkových skupin respondentů často názory vašich spolužáků objeví v úplně jiné věkové kategorii třeba 60—70 let. Ale co by pro vás vaši virtuální kamarádi v bezpečí domova za počítačem neudělali.

Realita dotazníků na sociálních sítích

Co dál? Přešlapovat na místě, nebo začít něco dělat?

Otázkou nejpalčivější je budoucnost ve zpracování dotazníků. Současná situace vede bezesporu ke snadnému získání zápočtu a následné spokojenosti studenta i jeho vyučujícího. Opravdu by ale pro výsledek výzkumu na VŠ mělo stačit tak málo, jakým je současné vyvěšení dotazníků na sociální sítě nebo jejich rozeslání emailem? Jakou hodnotu pak má výsledná semestrální nebo závěrečná práce? Snadno tak můžeme přejít k otázce významnu těchto zadávaných prací. Ale o tom zase někdy příště. Jaké jsou vaše zkušenosti s vytvářením dotazníků?

 Stále aktuální článek přinášíme z našeho archivu.

Autoři: Radek Dobrý, Adam Valečka
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 10. 2019 0

Změna je život aneb Na slovíčko se šéfredaktory

Číst více
21. 06. 2019 0

Josef Dostál: I když tvrdě pracujeme, měli bychom se u toho umět bavit

Číst více
09. 05. 2019 0

Seznamte se s Marií Růžičkovou, finalistkou Miss Agro 2019 s číslem deset

Číst více

Komentáře

Uživatel
Marek Demčák
Marek Demčák - 17 dubna, 2014 - 17:38

Jako provozovatel Vyplňto.cz bych k tomu dodal, že evidentně existují studenti, pro které je dotazníkové šetření snadným způsobem, jak ve školních pracích "nahnat" nějaké stránky do limitu (grafy, tabulky, vzorový dotazník, stokrát opsaná metodika,...). Ale znám i studenty, kteří dotazníkovému šetření věnují klidně desítky hodin práce a skutečně chodí třeba i po ulicích s tablety a ptají se osobně starších občanů, aby si vylepšili vzorek respondentů. Ti, kteří se před vytvořením dotazníku zamyslí a chtějí opravdu něco zjistit nebo ověřit, nikoli primárně vymyslet jen 10 otázek na určité téma, s obhajobami zatím nikdy neměli problémy. Důležité je samozřejmě se správně zeptat a jako vyhodnocení nepoužít jen to, co Vyplňto.cz standardně vyplivne, ale pohrát si i s porovnáním odpovědí různých skupin respondentů, zkusit tam najít nějaké rozdíly a závislosti.

| 91
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 17 dubna, 2014 - 18:07

Nikdy jsme žádný nedělal, ale furt je lepší v semestrální práci vytvářet dotazník, kde student musí aspoň trošku přemýšlet a vymyslet otázky a tím ukáže co v něm je, než aby z wikipedie zkopíroval nějaký článek a vydával to za svojí práci. Což se běžně děje a studenti jsou dokonce i tak líní, že pří kopírování nezmění ani font a tak každá zkopírovaná část vypadá jinak... :(

| 110
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 17 dubna, 2014 - 18:29

BP i DB by měla odrážet odbornost vedoucího, čili navázat na jeho téma, student by měl pracovat na jeho odborné práci atd. Vzhledem k děsivému množství studentů, občas zcela chybějící odborné práci vedoucího atd. se na některých školích práce hemží dotazníky. Na jiných zase ne. I v rámci ČZU je to fakulta od fakulty. Jinak vyplňování dotazníků asi není žádný výzkum,ale pouze anketa. Vzorek není náhodně vybraný atd...

| 76
Tomáš Hlavsa
Tomáš Hlavsa - 24 dubna, 2014 - 14:30

Souhlasím s jedním z anonymních zemědělců, že výsledkem tzv. dotazníkové šetření, které je v DP nebo BP podniknuto, je často anketa, a to právě z důvodů šíření nejčastěji přes sociální sítě. O náhodném výběru nelze mluvit, stejně tak pokůlhává reprezentativnost. Je nutno ale dodat, že pro BP a DP studenti užívají obě formy distribuce, jak osobně, kde vybírají respondenty systematickým výběrem, tak rozesíláním přes sociální sítě. Nicméně to nemusí být na škodu, záleží, jak je naformulován cíl práce a ten nemusí směřovat k reprezentativním výsledkům. Výsledkem může být i metodický postup návrhu a zpracování dotazníků (ankety), a to není triviální záležitost. Naformulovat správně hypotézy, na to navázat otázky a pak to vhodnými metodami bez chyb vyhodnotit práci dá. Nemám teď na mysli šetření, které obsahují pár otázek doslova volně ložených, jen aby byla uspokojena náplň domácího úkolu nebo seminární práce.

| 72
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 24 dubna, 2014 - 17:24

hmmm podle mé zkušenosti ani studenti 5. ročníku PEF často netušeji, co to je náhodný výběr.. o hypotézách ani nemluvím... jejich představa o závěrečné práci je poskládat pár otázek, vrazit to někam na sociální sítě a přinutit několik desítek kamarádů odpovědět výsledky jsou často žertovné a snaha vymluvit jim, že toto je ten "výzkum..." to je boj..

| 73
Tomáš Hlavsa
Tomáš Hlavsa - 24 dubna, 2014 - 20:57

Souhlasím částečně. Popisuji svoje zkušenosti se svými bakaláři a diplomanty a jelikož je práce postavena na statistické analýze, tlačím je i do překonávání metodických úskalí - od formulací hypotéz až po vyhodnocení dat. Někdy je to úspěšnější, jindy méně. I když to dá fušku, většina se s tím popere. Mé zkušenosti se ale týkají každoročně pouze jednotek studentů, které znám osobně. O zbylých se vyjadřovat nemohu.

| 62
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 25 dubna, 2014 - 06:59

hmmm ale skoro absolvent ekonomické fakulty s historií několika předmětů ze statistiky by toto měl umět snad vždy ne jen těch pár, které to zajímá

| 67
Tomáš Hlavsa
Tomáš Hlavsa - 25 dubna, 2014 - 10:16

Jj, rozumím, ale mě se redakce ptala na zkušenosti s BP a DP, tzn. na ty, kteří si to dobrovolně zvolili. Jinak zpracování dotazníků od naformulování hypotéz až po analýzu dat se probírá jen málo; každý základní kurz statistiky sice obsahuje metody, jak je možno data vyhodnotit, ale jako komplexní problém od způsobu výběru respondentů až po analýzu se to řeší v pár magisterských statistických kurzech. A dnešní doba při dotaci 2/1 v těch základních kurzech, kterou projde veškerá masa ekonomické fakulty, nepodporuje bohužel moc tu propojenost všech metod a kroků v analýze.

| 70
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 25 dubna, 2014 - 11:21

hmmm 2+1 je nesmysl, to víme všichni !!!!, mj. dobré je, jak od toho dnes dává každý ruce pryč nikdo za nic nemůže, prostě to tak je 12 týdnů, 2+1, čili když se povede, tak dokonce celých 6!!!! cvičení, a když ne, tak 5 (či 4), to je celkem jasný výsledek, já jen konstatuju ten výsledek...truchlivý

| 100
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 listopadu, 2014 - 18:15

Pokud potřebujete vypracovat výzkum či praktickou část práce, kontaktujte www.topbakalarky.com

| 71
Martin Spyyd Přidal
Martin Spyyd Přidal - 16 března, 2015 - 15:39

Zdar! Pro všechny, kdo používáte Google forms nebo podobné služby pro realizaci dotazníku, bych chtěl doporučit mnohem lepší stránku, jak udělat (a hlavně pěkně zanalyzovat) dotazník. SoGoSurvey.com. Normálně je to placené, ale když jste student, tak můžete získat rok zadarmo tím, že napíšete recenzi. www.SoGoSurvey.com SoGoSurvey is a really good site to make your survey on. I'm currently working on my master thesis and I really need something more powerful than Google forms... I tried few more, but this one was the least confusing to build my survey from scratch. Actually it's kinda user-friendly and the best thing is its Analyzis feature. I would like to use other SW like SPSS or Excel as least as possible and SoGoSurvey can make it, although you can export the data to all kinds of files.. A great feature is that you can even create channels of distribution directly from the site (email campaigns, social media distribution managers..), so you are basically able to do all the work from creating the survey to getting the results that you need :) Another really nice thing is their approach to students and teachers (they can give you interesting discounts). For me so far the best from everything I've tried or read about. I have to write a lot for the thesis and this tool is saving me a lot of time and work that I would have to do without it. Give it a try http://www.sogosurvey.com/

| 51

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙