Co má společného ČZU s Indonésií a co můžeme očekávat?

10. 04. 2012 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Díky spolupráci, kterou započal v roce 2004 student z bývalého Československa a bývalý velvyslanec Indonéské republiky v České republice, pan Lenoard Tobling, se od roku 2005 podílí ČZU na rozvojovém projektu zaměřeném na podporu vzdělanosti farmářů v indonéské oblasti Tapanuli.  

Indonésie je největším ostrovním státem světa. Skladá se z pěti hlavních ostrovů a asi třiceti menších souostroví. Podle nejnovějších údajů činí celkem počet ostrovů 17 508. Indonéské ostrovy leží na rozhraní dvou oceánů, Tichého a Indického, a spojují dva kontinenty, Asii a Austrálii.

http://www.ezilon.com/maps/images/asia/Indonesia-physical-map.gif

Ostrovy leží na území tzv. ohnivého kruhu, není tedy nijak výjimečným dějem zemětřesení či sopečná činnost. Jen na samotné Jávě najdeme 112 sopek, z nichž jsou některé stále činné.

Indonésie je čtvrtým nejlidnatějším státem světa, protože podle posledního sčítaní zde žije 240 milionů obyvatel. Hlavním městem je Jakarta s 12 miliony obyvatel.

Indonésie má tropické podnebí, od června do září přináší východní monzun suché počasí, od prosince do března přináší vodní srážky. V přechodném období dochází ke střídání překrásných slunečných dnů a příležitostných bouřek.

Obyvatelstvo Indonésie je složeno z několika rozdílných etnických a náboženských skupin, jež žijí bez větších problémů ve vzájemném souladu, který Indonésané vyjadřují národním mottem:

 Bohinneka Tunggla lka, což zamená jednota v rozdílosti

O jaké projekty se tedy jedná ?

Dodnes je zemědělství důležitou součastí národního hospodářství, neboť zaměstnává 44 % populace v Indonésii. Z tohoto důvodu je také rozvojová spolupráce ČZU zaměřena na podporu zemědělství a zavádění nových postupů a technologií. V rámci rozvojového projektu ČZU

Vybudování poradenského a vzdělávacího centra v Idonésii

bylo při univerzitě Sisingamangaraja XII- University of Tapanuli založeno konzultační středisko pro pomoc místním zemědělcům. Toto vzdělávací centrum svou činnost zaměřuje na zvláštní efektivity zemědělství v daném regionu a zavádění mechanizace.

Jako součást tohoto centra byl mimo jiné zřízen pokusný pozemek a byl zakoupen malotraktor s příslušenstvím. Místní studenti se pod dohledem jak indonéských pedagogů, tak pedagogů z ČZU, učí pracovat s mechanizací a využívat zpracovatelské technologie, jež by jim měly v budoucnu značně ulehčit jejich práci. V současné době ČZU spolupracuje na Severní Sumatře, a zvláště v regionu Tapanuli, také s několika tréninkovými centry, která jsou zaměřena na udržitelné zemědělství, jedná se například o Agroihutan pagarbatu a Sipasada balige.

Z výzkumného hlediska je působení naší univerzity zaměřeno především na výzkum mechanických a fyzikálních vlastností semen olejonosné rostliny Jatropha curcas L. Pracovníci ČZU spolu s kolegy z Indonésie publikovali jako první v celosvětovém měřítku výsledky svých vědeckých prací zaměřených na mechanické chování semen této olejniny a podle jejich poznatku byly také zkonstruovány první technologie pro zpracování těchto semen. Nyní spolupráce pokračuje na experimentálním pracovišti na Severní Sumatře, a to v Medanu na USU University a v městečku Silangit na UNITA University.

Velký indonéský den

Vybudování výzkumného centra agrotechnologií v oblasti jezera Toba v Indonésii a finanční zajištění studia stovky indonéských studentů na České zemědělské univerzitě jsou dva nejvýraznější výsledky smluv, které 20. března slavnostně podepsali prof. Ing. Jiří Balík, CSc., rektor ČZU, prof. Willi Toisuta, předseda asociace WTA, Ir. Patuan Simatupang, předseda nadace DEL Core foundation, a prof. John Titaley, rektor indonéské univerzity SWCU, za účasti JE indonéské velvyslankyně Emire Sirgegar.
 
 
Slavnostní podpisy smluv zahájily odpolední prezentaci Indonésie a česko-indonéských vzdělávacích projektů v kruhové hale. Bohatý program zahrnoval přednášky o Indonésii, o jednotlivých projektech v oblasti zemědělských věd a ochrany přírody, o možnostech podpory českých studentů ze strany indonéské vlády. Program provázely ukázky domorodých tanců, výstava originálních výtvarných děl a ochutnávka indonéských specialit.
 
 
 
 
Úzká spolupráce ČZU s Indonésií trvá již přes deset let. ČZU vybudovala ve venkovských oblastech Severní Sumatry vzdělávací centra, zpracovala učební materiály pro zemědělskou univerzitu, která za dobu spolupráce znásobila počet studentů. Společně byla vytvořena laboratoř pro posklizňovou úpravu potravin. Odborníci z ČZU také zpracovali postupy pro technologické zpracování olejnin, kávy, rozpracovali optimální postupy kompostování aj. Plánované výzkumné centrum díky finanční podpoře ze strany indonéské vlády, prostřednictvím asociace WTA, a soukromé nadace DEL Core foundation využije dosavadní zkušenosti a v mnohem větším měřítku se zapojí do vzájemné spolupráce s odborníky i studenty z ČZU a SWCU.
 

Na závěr bych chtěl poděkovat doc. Ing. Davidovi Herákovi, Ph.D., Ing., Jiřímu Maškovi, Ph.D., a univerzitě za poskytnuté podklady a Monice Urbanové za poskytnuté fotografie.

Autoři: Ján Kokavec
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 09. 2014 0

Pokračující příběh studentů ČZU v džungli

Číst více
11. 12. 2024 0

Užitečné rady pro výjezd na Erasmus!

Číst více
15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙