Co má společného ČZU s Indonésií a co můžeme očekávat?
Indonésie je největším ostrovním státem světa. Skladá se z pěti hlavních ostrovů a asi třiceti menších souostroví. Podle nejnovějších údajů činí celkem počet ostrovů 17 508. Indonéské ostrovy leží na rozhraní dvou oceánů, Tichého a Indického, a spojují dva kontinenty, Asii a Austrálii.
Ostrovy leží na území tzv. ohnivého kruhu, není tedy nijak výjimečným dějem zemětřesení či sopečná činnost. Jen na samotné Jávě najdeme 112 sopek, z nichž jsou některé stále činné.
Indonésie je čtvrtým nejlidnatějším státem světa, protože podle posledního sčítaní zde žije 240 milionů obyvatel. Hlavním městem je Jakarta s 12 miliony obyvatel.
Indonésie má tropické podnebí, od června do září přináší východní monzun suché počasí, od prosince do března přináší vodní srážky. V přechodném období dochází ke střídání překrásných slunečných dnů a příležitostných bouřek.
Obyvatelstvo Indonésie je složeno z několika rozdílných etnických a náboženských skupin, jež žijí bez větších problémů ve vzájemném souladu, který Indonésané vyjadřují národním mottem:
O jaké projekty se tedy jedná ?
Dodnes je zemědělství důležitou součastí národního hospodářství, neboť zaměstnává 44 % populace v Indonésii. Z tohoto důvodu je také rozvojová spolupráce ČZU zaměřena na podporu zemědělství a zavádění nových postupů a technologií. V rámci rozvojového projektu ČZU
bylo při univerzitě Sisingamangaraja XII- University of Tapanuli založeno konzultační středisko pro pomoc místním zemědělcům. Toto vzdělávací centrum svou činnost zaměřuje na zvláštní efektivity zemědělství v daném regionu a zavádění mechanizace.
Jako součást tohoto centra byl mimo jiné zřízen pokusný pozemek a byl zakoupen malotraktor s příslušenstvím. Místní studenti se pod dohledem jak indonéských pedagogů, tak pedagogů z ČZU, učí pracovat s mechanizací a využívat zpracovatelské technologie, jež by jim měly v budoucnu značně ulehčit jejich práci. V současné době ČZU spolupracuje na Severní Sumatře, a zvláště v regionu Tapanuli, také s několika tréninkovými centry, která jsou zaměřena na udržitelné zemědělství, jedná se například o Agroihutan pagarbatu a Sipasada balige.
Z výzkumného hlediska je působení naší univerzity zaměřeno především na výzkum mechanických a fyzikálních vlastností semen olejonosné rostliny Jatropha curcas L. Pracovníci ČZU spolu s kolegy z Indonésie publikovali jako první v celosvětovém měřítku výsledky svých vědeckých prací zaměřených na mechanické chování semen této olejniny a podle jejich poznatku byly také zkonstruovány první technologie pro zpracování těchto semen. Nyní spolupráce pokračuje na experimentálním pracovišti na Severní Sumatře, a to v Medanu na USU University a v městečku Silangit na UNITA University.
Velký indonéský den
Na závěr bych chtěl poděkovat doc. Ing. Davidovi Herákovi, Ph.D., Ing., Jiřímu Maškovi, Ph.D., a univerzitě za poskytnuté podklady a Monice Urbanové za poskytnuté fotografie.