ČZU! ČZU! ČZU!... aneb tým roztleskávaček Wild Cheerleaders

01. 12. 2011 1 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V neděli většina z nás odpočívá po náročném školním týdnu. Někteří ale dobrovolně navštěvují KTV. Mezi tuto hrstku sportovců patří i parta bláznivých holek, Wild cheerleaders. Skupinka slečen tvrdě trénuje na tom, aby nás příjemně pobavily například na dalším ročníku Miss Agro nebo Hokejové bitvě, kde jsme je mohli vidět i tento rok.

Andrea Malečková a Michaela PoláchováWild cheerleaders je nově založený tým, který působí od konce roku 2010. Je zapsaný v České asociaci cheerleaders a soutěží s ostatními týmy ČR na profesionální úrovni. Tým byl založen už v roce 2001 pod sportovním klubem HC Sparta Praha. Tyto roztleskávačky doprovázely hokejisty na každém domácím zápase, a staly se tak prvním týmem roztleskávaček v celé Extralize. V současnosti je tým tvořen studentkami středních i vysokých škol. Jednu třetinu tvoří dívky, navštěvující ČZU. 

Připravili jsme si pro vás krátký rozhovor s hlavními cheerleaders, Andreou Malečkovou a Michaelou Poláchovou.

iZUN: Kolik holek je ve vašem týmu?

V současnosti 14, ale často se počet dívek mění.

iZUN: Jakým způsobem a jak často probíhají tréninky?

Tréninky jsou jen 1x týdně. Je problematické sehnat prostory na trénink, které by byly volné. Začínáme rozcvičkou a vyzkoušením starých choreografií. Potom děláme skoky, výkopy a dáváme dohromady nové sestavy.

iZUN: Jak často a jakým způsobem probíhají nábory. Musí mít potenciální členky nějaké předpoklady?

Nábory probíhají průběžně celý rok. Je těžké sehnat slečny, které chtějí být cheerleaders. Tento sport je nový, málo kdo o něm ví.  Nabíráme holky od 16ti let. Je dobré, když slečny dělaly před tím už nějaký sport, např. aerobik, ale není to podmínkou.

iZUN: Kdo vymýšlí nové sestavy?

Sestavy vymýšlí tady Míša a všichni ji za to obdivujeme, protože to dělá dobře. A i nadále to bude Míši parketa.

iZUN: Čeho chce tým dosáhnout?

Důležité je, aby to holky bavilo. My to berem jako koníček. Máme různá vystoupení. Cílem je mít stabilní počet holek, které to baví a chtěj chodit na tréninky a učit se nové věci.

iZUN: Jaké máte dosažené úspěchy?

Úspěchy extra velké nemáme. Problém je v tom, že nové slečny doučujeme sestavy. Je fakt těžký udržet si stálý počet holek. Vždycky máme na mistrovství nové slečny, které jsou tam poprvé. Na mistrovství jsme byly 4. a minulý rok 2. Velkým úspěchem je, že když se nám rozpadlo staré zázemí, pod kterým jsme byly 10 let, tak jsme dokázaly dát tým dohromady během dvou měsíců. Vymyslely jsme nové sestavy, sehnaly prostory kde trénovat a během dvou měsíců jsme jely na mistrovství.

 

iZUN: Kde můžeme cheerleaders v nejbližší době vidět?

Akce jsou plánované na poslední chvíli. Teď trénujeme na vánoční vystoupení. Většina akcí je hodně narychlo, takže…. máme sjednané už nějaké vánoční akce, ale nejsou veřejné. Je možné si nás na nejrůznější akce objednat. Stačí napsat na mail nebo na naše facebookové stránky.

iZUN: Některé, prvky vypadají dost nebezpečně. Stává se často, že dojde i k nějakému zranění?

Momentálně netrénujeme moc pyramidy. Důležitá je prevence, učíme se nebezpečné prvky s žíněnkami. Vyvrknutý kotník, problémy s páteří a zlomený nos — to se občas stává. Důležité je, aby ty dole věděly, že toho nahoře musí chytit nebo popř. alespoň nějak zbrzdit. Zní to hrozně, ale je to tak.

 

iZUN: Z jakého zdroje jste financovány a mají roztleskávačky honorář?

Máme členské příspěvky. Ty platí každá nová slečna přijatá do týmu. Tým je financován z vystoupení. V případě, že zbydou nějaké peníze, tak se rozdělí, ale většina peněz jde do týmu, na oblečení nebo pronájem tělocvičny. Teď šetříme na nové třásně. Máme i jednoho sponzora, a to COOLIT. Díky této firmě bude od Vánoc spuštěn náš nový web.

iZUN: Je vám na hokeji zima?

Jo, záleží na tom, jak často se pouští hudba. Pohybem se zahřejeme, ale když není spuštěna hudba delší dobu, tak je zima.

Cheerleading je více než sport, je to životní postoj

Hlavní motto České asociace cheerleaders zní: „Cheerleading je více než sport, je to životní postoj“. I tak k tomu dívky přistupují. Tento druh tance, spojený s akrobacií a krásou, je velice baví. Dvakrát do roka se koná celorepubliková soutěž cheerleaders. Zde dívky měří své síly s ostanímy týmy. Vítězný tým pak jede na soutěž celoevropskou. V USA jsou cheerleaders na každé vysoké škole. U nás funguje pouze 12 profesionálních týmů.

Pokud byste chtěli holky sledovat, najdete je na facebooku.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Autoři: Katka Šandová, Foto: Roman Konvalinka
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

17. 10. 2019 0

Využití volného času na ČZU? Jak jinak než sportovně!

Číst více
17. 10. 2019 0

Využití volného času na ČZU? Jak jinak než sportovně!

Číst více
09. 10. 2019 0

Oh, I think I‘ve found myself a cheerleader

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 15 října, 2014 - 18:48

Jedna "hezčí" než druhá

| 10

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙