ČZU je zase o něco zelenější!

18. 10. 2018 0 2 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Green Office KaM. To je název nového projektu, který se nyní rozjíždí na naší univerzitě. Takzvanou „Kancelář udržitelnosti“ založily dvě ženy s vizí lepšího zítřka jakožto první svého druhu v České republice! A o co vlastně jde?

Green Office je kancelář, která vznikla ve spolupráci Ing. Jany Půlpánové, bývalé studentky ČZU a vedoucí projektu ENVYROstyl, a ředitelky KaM Ing. Jany Rácové. Založena byla v květnu 2018 v rámci oddělení Kolejí a Menzy ČZU. Jelikož univerzita jako taková svou Green Office ještě nemá, budou prozatím celé působení kanceláře směřovat právě na Koleje a Menzu. 

Nutno podotknout, že Green Office je momentálně jedinou svého druhu v celé České republice, a to i přes to, že v zahraničí tyto kanceláře fungují již přes 10 let. Zahraničím se proto budou ze začátku inspirovat a přejímat různé projekty, při kterých bude vždy zásadním cílem vtahovat studenty do centra dění a umožňovat jim jejich vlastní zapojení. Jedním z těchto projektů, který momentálně probíhá, je podpoření třídění na kolejích v podobě tašek na třídění odpadu, které si pro každý pokoj můžete vyzvednout u vedoucího koleje.

Green Office KaM si klade za cíl vytvářet moderní a environmentálně uvědomělé prostředí pro všechny uživatele areálu kolejí a menzy ČZU.

Náplní projektové kanceláře je budování odpovědné studentské kultury v oblasti životního prostředí. Snaží se vytvářet prostředí, kde je snadné třídit odpad a všichni mají povědomí o tom, co kam patří. Dále chtějí vštípit studentům fakt, že předcházení odpadu je samozřejmostí a šetření energiemi je normální. V souvislosti s tím byly v květnu 2018 vytvořeny dotazníky, které měly přinést přehled informovanosti studentů na téma třídění a jejich návyků s tím spojených. 

Výsledky jsou následující:
Z 613 celkových respondentů jich více než tři čtvrtiny třídí, a to především plasty, sklo a papíry. Co už ale většina neví je, že se v kampusu dají dále třídit ještě nápojové kartony, organické zbytky, elektroodpad, zářivky, baterie, tonery a textil. Nově budou zavedeny také kontejnery na kov.
Velmi pozitivní je, že celých 85 % dotázaných se hodlá aktivně do třídění zapojovat, rádi by se dozvěděli více o podmínkách pro předcházení odpadu a chtějí nějakou formu změny, jako jsou například již zmíněné třídící tašky na pokojích, které byly zavedeny právě v souvislosti s výsledky dotazníků. To, že je Green Office opravdu zapotřebí, udává i fakt, že 51 dotázaných ani neví, kde se kontejnery na třídění vůbec nachází a chtějí o třídění více informací. 

Co je tedy hlavními cíli Zelené kanceláře?
Především analyzovat a přizpůsobovat budovy kolejí podle moderních přístupů, a to k předcházení vzniku odpadů, ochraně životního prostředí a úspoře přírodních zdrojů a energií. Rozvíjet a organizovat jednotlivé projekty a starat se o jejich dopad na široké okolí. Dále se budou snažit vytvářet a propojovat komunitu aktivních studentských spolků, jednotlivců i zaměstnanců a spolupracovat s dalšími zelenými kancelářemi jak ze zahraničí, tak i s těmi, které by mohly v budoucnu vzniknout na jiných školách a institucích po celé ČR. 

A jaké projekty pro nás Green Office připravuje?
V tomto roce se můžeme těšit na projekty a akce týkající se například prevence a efektivního třídění odpadu, snížení spotřeby a efektivní využití energií. Dále pak na problematiku kvality pitné vody a jedlé výsadby.

Pokud se snad bojíte, že by vám nějaké informace utekly nebo vás daná problematika zaujala a chcete se třeba aktivně zapojovat, sledujte stránky Green Office KaM ČZU a Kolejní Rady KaM ČZU na Facebooku. Naleznete zde všechny důležité informace. 

Autoři: Kristýna Stehlíková Foto: Green Office KAM
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

23. 08. 2023 0

Rozhovory s kapelami z Miss Agro: Marpo & TroubleGang a Chinaski

Číst více
23. 08. 2023 0

Rozhovory s kapelami z Miss Agro: Vintage Wine a Jamaron

Číst více
06. 03. 2023 0

Nejhorší typy spolužáků

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙