I Pefka má svá 3 pé. Pedagogicko-psychologická poradna

18. 02. 2012 2 0 Univerzita Zpět na Úvod
Pokud jste absolvovali předměty Katedry psychologie, nebo jste alespoň prošli třetím patrem na pefce a koukli kolem sebe, neměla by pro vás být existence Pedagogicko-psychologické poradny tak velkou neznámou. Velkou neznámou ale pro většinu z nás je, co se skrývá za zavřenými dveřmi.

Poradna funguje zhruba od 90. let, kdy došlo ke vzniku Katedry psychologie. Dlouhou dobu fungovala bez jakékoli finanční podpory, nyní má sice možnost čerpat nějakou část z rozpočtu fakulty, nicméně se o velkých částkách mluvit nedá.

Jelikož se jedná o pomoc studentům, konzultace i samotná poradenská činnost je pochopitelně bezplatná. K dispozici je 5 pedagogů vzdělaných v oboru. Vedoucí katedry a zároveň proděkanka pro studijní a pedagogickou činnost PhDr. Pavla Rymešová, Ph.D., dále Mgr. Hana Chýlová, Mgr. Ludmila Natovová, doc. PhDr. Luděk Kolman, CSc. a Mgr. Ing. Pavel Michálek, Ph.D. jsou k dispozici pro řešení problémů spojených nejen se studiem, ale dokážou poradit i v oblastech partnerských, rodinných, pracovních a dalších jiných problémů, se kterými se všichni denně setkáváme. Poskytují i drobnou poradenskou činnost, pomohou problém identifikovat a odkážou vás případně na někoho, kdo se pro danou oblast specializuje.

Spojením slov „pomoc“ a „pedagogicko-psychologická poradna“ se leckomu vybaví beznadějný případ. Může se zdát, že krok za takovéto dveře udělá jen někdo, kdo je už v situaci vážné, nebo nemá, komu jinému by se svěřil. Zdání ale mnohdy klame. Když se svěřujeme svým blízkým (což občas nechceme, neboť se naše starost může týkat přímo jich), máme stále tendence zachovat si před nimi tu lepší tvář. Na druhé straně osoba blízká jako vrba ztrácí objektivnost v radách, které nám poskytuje, právě proto, že nás dobře zná, a tím pádem přizpůsobuje rady dle naší libosti. Pro většinu z nás vyžaduje vyhledání odborníka především nutnost překonat sám sebe.

Do poradny sídlící ve třetím patře Provozně ekonomické fakulty chodí studenti nejčastěji 2—3 měsíce od zahájení studia a okolo zkouškového. Někteří mají problém s adaptací do studijního režimu, jiní si chodí pro radu, jak lépe zvládat stres. Nemusí vždy jít o závažné problémy, i s těmi menšími se můžete na poradnu obrátit, a rozhodně nemusíte mít pocit, že je to zbytečné plýtvání jejich časem, že to přece zvládnete sami…

Za účelem získání základních informací jsem se do poradny vydala i já, konkrétně za vedoucí poradny PhDr. Pavlou Rymešovou, Ph.D., kterou někteří znají z přednášek či cvičení. Žádný fiktivní problém jsem si nevymyslela, abych zjistila, jak poradna funguje, ale přesto jsem nabyla dojmu, že jde o člověka na svém místě. Díky jejímu velmi vstřícnému přístupu, zkušenostem a v neposlední řadě odbornému vzdělání jsem získala daleko více užitečných informací než těch, které byly třeba pro napsání tohoto článku.

Pokud byste se i vy chtěli poradit o čemkoliv s nestranným odborníkem, využijte konzultačních hodin vyvěšených na nástěnce v 3. patře starého křídla, nebo neváhejte zkontaktovat výše uvedené pedagogy emailem.

Poděkování paní Rymešové za její čas a velmi užitečný rozhovor.

Autoři: PM
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

11. 03. 2019 0

Vymysli aplikaci a vyhraj!

Číst více
02. 02. 2018 0

Jak žít spokojeně, růst a zářit? Rozhovor s Pavlem Filipem!

Číst více
15. 11. 2017 0

Nový bufet PEF aneb luxusní káva a zdravá sváča

Číst více

Komentáře

Uživatel
AV
AV - 18 února, 2012 - 22:42

Pěkný článek ;)

| 51
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 února, 2012 - 16:26

Víc takovýchto článků!

| 51

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙