Jak číst odborné články
Znáte to, přijdete po gymplu na vejšku a vyrojí se nějaké to zadání seminárky, případně rovnou závěrečné práce. A najednou musíte kvůli rešerši pročítat tuny odborných článků (které NENAJDETE na Wikipedii), studií, výzkumů a dalších výtvorů moudrých lidí. Má to dva zádrhele. Některé články jsou pekelně dlouhé a ještě k tomu nejsou zrovna psány jazykem normálních lidí. No a jelikož autor těchto řádek zrovna prokrastinuje od diplomky, sepsal pro vás pár rad, jak se těmi články prochroustat.
Abstrakt (delší odstavec, přečteš během chvilky)
Abstrakt si přečtěte vždycky jako první a celý. Jednak se dozvíte, jestli vám zbytek práce pomůže, nebo zda jde o něco úplně jiného, než sliboval titulek. Zadruhé jde zpravidla o nejsnáze pochopitelný a nejlidštěji napsaný part článku. Může vám tak usnadnit čtení zbytku, pokud se v něm začnete ztrácet.
Klíčová slova (banální, ale je jich málo)
Ty si přečtěte. Jednou totiž budete muset klíčová slova vybírat taky, tak aspoň budete mít představu, jak se to dělá.
Úvod/literární rešerše (šíleně textu, na to si udělej kafe)
Pokud děláte “jen” seminárku, případně máte článek přečíst za domácí úkol na další cvika, přečtěte si i tuto část. V takovém případě totiž o tématu většinou víte kulové, což je přesně problém, který má úvod vyřešit. Pokud píšete bakalářku/diplomku, tak o tématu už nejspíš něco víte a jelikož článků na stejné téma budete číst spoustu, brzo se vám úvody začnou točit kolem toho samého. V takovém případě je můžete s klidem přesko... samozřejmě zběžně prolistovat.
Metodologie (málo textu, ale na pochopení musíš přečíst šestkrát)
No, co bych k tomu řekl. Metodologie je většinou tak nesnesitelně odborně napsaná, že je v podstatě nemožné ji plně pochopit. Pokud z ní pochopíte, jak přibližně autor zkoumal to, co zkoumal, který z tisíce koeficientů ve výsledcích je ten důležitý a jaká je baj voko důvěryhodnost výsledků, máte vyhráno.
Průběh výzkumu (spousta okecávacího textu, vlastně historky z natáčení)
Samozřejmě je hezké vědět, jak výzkum či experiment probíhal a většinou narazíte i na nějakou vyloženou zajímavost hodnou zmínění v citaci. Ale opravdu důležitý je pro vás až výsledek, který najdete v části práce s výsledky. Čili tuto část můžete vzít vpravdě šusem.
Výsledky (délka se různí, prostě to dočti)
Zde se vám bude hodit kombinace toho, co jste pochopili z abstraktu a metodologie. Zpravidla tu hledáte pár klíčových čísel a hlavně jeden z mnoha koeficientů určujících, jestli a jak moc je výsledek průkazný.
Závěr (absolutně zásadních pár odstavců)
To je ta část, kvůli které to vůbec čtete. Jde o shrnutí výsledku do lehce lidštější podoby, rozsudek nad hypotézami nebo zformulování teorie. Zkráceně prostě to, co potřebujete do své rešerše, případně co potřebujete pochopit, abyste se mohli na cviku tvářit, že jste to četli a pochopili.