Jak si stojí ČZU v případě bezprostředního nebezpečí

22. 03. 2016 5 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Vzhledem k dnešním událostem, jsme se rozhodli vám oživit článek o atomových krytech na ČZU.

Jistě vás v souvislosti s událostmi poslední doby napadlo, jak je na tom vlastně s bezpečností naše zemědělská univerzita. Ve zprávách se dočteme o krytech pro důležité osobnosti politické sféry i o únikových chodbách z Pražského hradu, které jsou zakončený v bezpečných místnostech rozesetých pod povrchem Prahy.

Pokud jste z kolejí a někdy jste se vyskytli v suterénu, mohli jste narazit na kolosální ocelové dveře, které se tváří velmi účinně a bezpečně. Bohužel vás zklamu, tyto dveře jsou sice vstupem do atomového krytu, ale svůj účel už dávno neplní. Ve vnitřních prostorách se na nich podepsal zub času – zchátralé lavičky a postele, které nikdo nevyužije, hasící přístroje s prošlou expirační lhůtou a mnoho dalšího.

Dříve však sloužily svému původnímu účelu, byly vystavěny v 50.letech 20.století jako reakce na studenou válku. Sloužily jako civilní kryty a případně i jako kryty atomové.

kryt čzu

V areálu školy se nacházejí tři zachovalé kryty v podzemích prostorách kolejí A, B a C. Kapacita krytů je kolem 150 lidí. Pokud bychom se na informace podívali z hlediska čísel, tak se jedná o kryty 5.třídy, což znamená, že jsou schopny vydržet přetlak tlakové vlny o hodnotách maximálně 0,05 MPa. V každém krytu se nachází 4 větší místnosti, 6 paland a nějaké to vybavení. Tloušťka stěn je 63 cm. Výbava krytů není nijak převratná, přesto zde můžeme najít oddělné toalety, tekoucí vodu a dokonce je zde možné chytit i signál na telefon. Samozřejmostí je nouzový východ.

O kryty je z menší části postaráno, jsou pravidelně odvětrávány a jsou chráněny proti hlodavcům a menším škůdcům.

kryt čzu

 

Avšak nejsme jediní, jejichž alma mater má podobná útočiště v případě nebezpečí.

Na Vysoké škole ekonomické v Praze můžeme 

najít podobně zařízenou místnost, která je o něco větší. Pojme až 600 lidí, bohužel však jen na 72 hodin, kvůli nedostatku kyslíku. Zajímavostí je, že v jedné ze čtyř místností se nachází obrovský dieselový motor, který je stále schopen zásobovat celou budovu elektřinou.

Top komentář
22 března, 2016 - 17:52 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Tak jsem zvědavej, jak nám ten kryt poslouží v případě teroristického útoku :DDD Článek pobavil. A na závěr jedna rada. Když už chcete psát články, zkuste si to po sobě přečíst a najít chyby/překlepy. :)

Kousek od nás, na kolejích ČVUT, se také v suterénu rozpíná podobný atomový kryt, ale stejně jako u našich i VŠE krytů, je již nefunkční.

Možná by nám kryty v akutních případech mohly na chvíli pomoci, ale doufejme, že to v nejbližší době nebude potřeba vykoušet. O osudu a budoucnosti těchto užitečných staveb se můžeme jen dohadovat, ale kdo ví, třeba z nich bude další klub, hospoda či učebna.

Mrkni taky na tohle

14. 02. 2017 5

Co se ukrývá pod naší univerzitou?

Číst více
29. 04. 2011 2

Atomový kryt ČZU

Číst více
29. 04. 2011 2

Atomový kryt ČZU

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 března, 2016 - 17:52

Tak jsem zvědavej, jak nám ten kryt poslouží v případě teroristického útoku :DDD Článek pobavil. A na závěr jedna rada. Když už chcete psát články, zkuste si to po sobě přečíst a najít chyby/překlepy. :)

| 114
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 března, 2016 - 23:15

Takový rady si strč do prd*le, těch je tu mraky. A radši zvedni prdel a zkus něco udělat :-)

| 73
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 března, 2016 - 09:55

to mi pripomina slávika na KVD, ked nam na prvej prednaske z prevencie hovoril o bezpecnosti prace a co robit v pripade ze skolu napadnu teroristi :D

| 57
Buko
Buko - 23 března, 2016 - 10:38

Ty jo, ale s těma překlepama a chybama je to pravda. Už tu jeden článek o krytech byl a ten měl jinou úroveň tedy. A taky jsem se moc nového nedozvěděl :-) Ale jo, autorka psala, že jen recykluje ten starej článek :-)

| 102
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 března, 2016 - 11:31

Já myslela, že takový kryty mají nějaký speciální čističe vzduchu, filtry nebo tak něco, aby se v nich dalo vydržet dýl...

| 94

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙